WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
eKnihy - elektronické knížky nejen o Nymburce

Od skupiny Hybrid Zona k Zákazu Dětem (část druhá)

Zákaz Dětem (1996-2000)

Rok 1996

V polovině září 1996 je v hospodě na Žofíně v Nymburce na Zálabí na popud Kardana založena po dlouhé diskusi o znění názvu rocková skupina ZÁKAZ DĚTEM (po zpočátku rozumných návrzích jako Fízlův Sen, Kardanova Solární Zóna a pod. začaly s přibývajícím alkoholem v krvi padat i extrémní návrhy jako např. "Kardanovy Posraný Trenky", "Důchodcovy Hemeroidy" atd.). Složení: Petr "Kardan" Pištěk - zpěv, Pavel "Pláča" Plaček - kytara, Vláďa "Ventil" Petrov - bicí. Pláča přemlouvá Vojtu Říhu, který začíná hrát v Zákazu Dětem na baskytaru. Kardan píše texty a na světě je první vlastní píseň - Ježek. Následují další skladby jako Nymburské zátiší, Bedřich, Slavíci ze Žofína apod. V říjnu 1996 přichází do kapely Karel Říha a začíná hrát na druhou kytaru. Na zkouškách Vojtu často ve hře na baskytaru zastupuje Martin Kostra Šterc. Zákaz Dětem zkouší ve Studiu KOSA společně se skupinou Solar Trip.


V listopadu 1996 se koná první koncert kapely ve foyer Kulturního domu v Nymburce společně s nymburskou tehdy speed-metalovou kapelou Travestie. Kapela tehdy zaznamenává celkem slušný úspěch. V prosinci 1996 je Zákaz Dětem vyhozen ze zkušebny (Studio KOSA) ještě společně se Solar Tripem.

27. 12. 1996 se koná akce "SILVESTR ZA DVEŘMI aneb RACHOT AŽ ZA PLOT" v tělocvičně v Kamenném Zboží u Nymburka na které "hraje" totálně opilý Zákaz Dětem společně se skupinami Solar Trip a Travestie.

O průběhu této strhující akce vypráví bývalý zpěvák Zákazu Dětem Petr "Kardan" Pištěk:

"Má paměť z důvodu častého konání podobných akcí nesahá tak daleko, jak by měla. To bylo dáno jejich charakterem. Přesto byla v něčem výjimečná, ať už tím, že jsme poprvé vystupovali před tzv."Domovinou žofínskou"- posléze Nymburskou Lůzou, a tudíž byl názor velmi důležitý (i díky jejich funkčnosti ve společnosti samotné). To co se pak událo během koncertu byl fakt rachot jen velmi těžko popsatelný. Zvukovka proběhla celkem vklidu, ale pak jsme se spolu s "našimi" vožrali v místní hospodě a jen horko těžko jsme našli cestu zpět do tělocvičny. Akorát vim, že v místě konání jsem měl po dlouhou dobu mezi nohama sud a jedno pivo šlo tam, a jedno ke mě. Zbytek Zákazu byl to "tam".

Když nám zhasli při koncertu, tak Karel furt hledal pražce na svý kytaře a Pláča všechny akordy co znal, ale právě zapomněl. Výsledkem bylo to, že se v sále furt jenom rozsvěcelo a zas zhasínalo. Já s flaškou ginu (na koncert) jsem hledal vůbec vše. Výsledek si nepamatuju, jenom vím, že lidi na tom byli podobně. Vzali nás už od samého prvopočátku tak, jak jsme chtěli my i oni. Což fungovalo po celou dobu Zákazu Dětem. Naštěstí jsme na tom nebyli tak špatně jako účinkující Solar Trip, jehož basák Mařena Zavadil po celou dobu pil s námi a poté odehrál celý koncert o dvě věci napřed a ani mu to nepřišlo.

Název Zákaz Dětem vznikl v roce 1995 spolu s mými prvními texty na poděbradské kolonádě, kde jsem studoval na gymplu. V té chvíli jsem si užíval maximální zhulenost, která byla po celou dobu Zákazu vždy velmi inspirativní a vzniklo za podobných stavů vždy to nejlepší. A název? Zakázaný ovoce chutná (obzvlášť) mladým lidem ze všeho nejvíc. A je dobře, že jsou akce bez dětí. Tohle mělo být o pařbě. A taky bylo!!! To zkrátka děti nikdy nepochopí. Proto bych cítil v slově Zákaz velký předurčení. A chytlo se to.

Jinak atmosféra té doby byla hodně vo chlastu ani ne tak vo hulení jako dnes. Dnes už v tom nevidím velkou inspiraci, neboť hulí fakt každej. Tenkrát jsme na Žofíně ani moc nehulili a když už tak pankáči, a ty byli v tu dobu mimo nás a z nás hulilo jen pár. Ne jako dnes. Dokonce jsme na Žofíně měli vlastní třídnici kam se zapisovali každej den vypitý piva, tvrdej a sem tam byl i křížek jako hulení. No a tam jsme se jednou dohodli na mou výzvu s Pláčou, že založíme kapelu. Padali názvy jako Fárum Bimfárum, Even Flow, Kardanovy Posraný Trenky a tak. Nakonec jsem asi teprve po půl roce prosadil pevný název Zákaz Dětem."

Petr "Kardan" Pištěk

Rok 1997

Začátkem ledna 1997 získává Zákaz Dětem novou zkušebnu - stává se jí kryt civilní obrany u hlavního nádraží v Nymburce - Studio KRYPTA. Po devíti dnech musí však skupina zkušebnu opustit. Důvodem je záliba členů skupiny v nočním hraní a přílišná náklonnost k osobám opačného pohlaví.

Během ledna a února roku 1997 se Zákaz Dětem snaží marně najít zkušebnu, což se nakonec podaří a začátkem března se koná první zkouška v nymburském Kulturním domě - Studio STODOLA, kde Zákaz Dětem zkouší společně s nymburskou punkovou kapelou The Projectille.

V této době se má konat koncert skupiny ve vesnici Bahno u Kutné Hory, když však kapela dorazí na místo, totálně se vyhulí hašišem a marihuanou, takže na konec radši nevystoupí a po vzájemné dohodě všech hudebníků odjíždí domů.

22.3.1997 vystupuje skupina Zákaz Dětem na rockovém festivalu ROCK "SEJŠN" No.3, kde sklízí nečekaný úspěch. Po „Rocksejšnu“ se kapela uzavírá do sebe a přehodnocuje svůj vztah k hudební tvorbě. Písně jako Nymburské zátiší, Kurva apod. jsou nemilosrdně odvrhnuty jako brzdící element dalšího vývoje tohoto hudebního tělesa. Skupina také rezolutně odmítá své dřívější texty o alkoholu a hospodách, a tím dosahuje výrazného posunu v námětech textů dalších písní. V té době odchází ze Zákazu Dětem Vojta Říha a kapela se ocitá bez baskytaristy. V květnu 1997 odchází z kapely Vláďa Petrov a za bicí usedá Ondřej Pech (ex Radio 95).

18-20. července 1997 se koná „hudební soustředění“ Zákazu Dětem u Kardana na chatě na Zavadilce u Nymburka, kde se poprvé objevuje nový baskytarista kapely "PILOUS" - Lukáš Pilař (ex Škarpa, Messenger, Cruel Barbarian). Jeho příchod je značným přínosem pro vývoj kapely zvláště po hudební stránce. Začátkem srpna 1997 se skupina pro neustálé neshody rozchází s druhým kytaristou Karlem Říhou a ustaluje se toto složení: zpěv, řev - Kardan, kytara - Pláča, baskytara, zpěv - Pilous, bicí - Ondra.

„Tehdy v létě 1997 se zrodila příjemná tradice hudebních soustředění Zákazu Dětem u Kardana na jejich mini chatě na Zavadilce u Nymburka. Přes den (respektive tak od 10:00 když se všichni vzbudili z kocoviny) jsme se snažili hrát a vymejšlet nový věci. Pak jsme většinou chodili do tamního motorestu, kde jsme se hned napoprvé brutálně zlili a pravděpodobně jsme splodili i nějakej bordel (matně si vzpomínám jak jsme s Pilousem při nočním návratu spící vesnicí vyřvávali texty oblíbeného Visacího Zámku), nějakej blbec tam taky ukrad snad všechny ubrousky, který tam v tom motorestu měli a cestou na chatu je jaksi vytrousil takže byl po vesnici neuvěřitelnej bordel. Druhej den odpoledne když jsme se potáceli do motorestu se vyprostit, tak se na nás tamní servírka nepřátelsky podívala zastoupila nám cestu do „slušnější“ části motorestu s koberci a rezolutně pravila: „Tam ne, sednete si do výčepu ať vás mám na vočích!!!“ a hbitě sundala z „našeho“ stolu ubrus abysme ho snad nezničili. Potom po nás hodila jídelní lístek řka, že „Zbojnická roláda není“. Když asi po 10ti minutách přišla a ptala se, co chceme k jídlu Kardan jí suše oznámil, že by si dal Zbojnickou roládu. V tu ránu ji popadl hysterickej záchvat a začala řvát ať si z ní neděláme prdel a nasraně odběhla roztáčet další piva. Když se asi po dalších deseti minutách vrátila a ptala se, jestli jsme si už konečně vybrali, všichni jí nahlásili co chtěj, jenom Kostra (nebo snad Pilous?) navrátivší se z WC odpověděl, že chce Zbojnickou roládu. Počala prudce měnit barvy a v zápětí zasípala, že nám přece říkala, že inkriminovaná Zbojnická roláda není. Někdo od našeho stolu ji dobrácky ujistil: „Tak nám ji dejte pětkrát“….

Večer vždycky probíhla dokalovací akce a když se devatenáctýho večer (19.7.2000) zjistilo, že už není co pít, rozhodli jsme se, že se mírně podíváme na zoubek 70ti litrovýmu demižonu s vínem, kterej měl Kardanův otec Zbyňďa lišácky ukrytej ve sklepě. Sklep tam maj hodně nízkej (asi tak 120 cm) a tak jsme se k demižonu připlížili a postupným nakláněním jsme do džbánku přes uloupený ručník přecedili nějaký víno. Když jsme džbánek dopili, jali jsme se akci opakovat, ale asi po třetím naklonění se ozvala dutá rána. Demižon se po podlaze posypaný jemným štěrkem smeknul, Pilous držel v ruce jenom hrdlo, a my se brodili s hrozným vysmátym, vyhulenym řevem po kotníky v 70 ti litrech červenýho vína. Bohužel jsme měli po tomto mírném incidentu u „Kardanů“ doma pošramocenou pověst."

Pavel „Pláča“ Plaček

10.8.1997 vytváří DJ PILOUS a DJ PLÁČA při jedné flašce vodky a jedné flašce Bechera na počítači remix písně Zákazu Dětem - Kladivo, který se objeví i na pozdější demo nahrávce.

„O prázdninách v roce 97´se k nám domů asi na tři tejdny nasquattovali Kostra s Pilousem. S Pilousem jsme tehdá trochu experimentovali s počítačovou muzikou. Respektive jsme do mýho starýho počítače verze 286 nakopírovali program SoundClub na dělání jednoduchý muziky. Otevřeli jsme si na to flašku Bechera a ještě jsme vyžahli zbytek kostrovy vodky Smirnoff. Celej remix Kladiva jsme tvořili od 9:00 od rána do asi 17:00 hod. Remix má asi 1min 2 vteřin a použili jsme do něj asi 10 různejch nástrojů (včetně varhan, flétny a tak)…"

Pavel „Pláča“ Plaček

16.8.1997 vystupuje Zákaz Dětem na festivalu ROCK "SEJŠN" No.5, kde rozjíždí svou další velkolepou šou. Hostem večera je "strýček Kostra" - Martin "Kostra" Šterc - kytarista skupiny Solar Trip, který hraje Zákazu Dětem Intro (v hudební „hantýrce“ úvodní skladba) . Na Rocksejšnu bubnuje v zastoupení Vláďa Petrov. Produkce v maskách a kostýmech, kterou Zákaz Dětem jako první v Nymburce zahájil je vřele přijata jak širokým publikem, tak dokonce i odbornou veřejností - o strhujícím vystoupení Zákazu Dětem se zmiňuje Týdeník Nymbursko ze dne 28. 8. 1997 ve článku NYMBURKÝ ROCK "SEJŠN". Na tomto festivalu získává skupina důležité kontakty na hudebníky z Brandýsa nad Labem a okolí. Zvláště cenný je kontakt na brandýskou skupinu Basslake, která později pozve ZD na koncert do Kulturního Domu LABÍN ve Staré Boleslavi.

23.8. 1997 se koná další rockový večer v hospodě U Zeleného stromu v Lysé nad Labem, kde vystupuje Zákaz Dětem společně s nymburskou Travestií a skupinami z Lysé nad Labem - Rádiem 95 a Dovembleyd. Díky příšerné aparatuře, absenci zvukaře a částečně i opilým hudebníkům je tento koncert posuzován ze strany hudebníků ze Zákazu Dětem za méně zdařilý.

O průběhu fenomenálních koncertů v Lysé nad Labem U Zeleného stromu (místními často zvaného „Zeleňák“) podává svědectví tehdejší kytarista skupin Solar Trip a Zákaz Dětem Martin "Kostra" Šterc:

"Kapitolou samou o sobě byli akce v hospodě U zeleného stromu v Lysé nad Labem. Celkem jsme tam hráli třikrát a pokaždý to bylo hustý. Tyhle akce pořádali většinou Legioni - Zlohrnec a Mixani. První akce na který jsme tam hráli se Zákazem byla 23.8.1997 a tak matně si pamatuju, že tam ještě hrála Travestie, Radio 95, Doowenbleyd a možná i Lucerna, ale fakt si toho už moc nepamatuju. Pamatuju si jenom to že tam byl uplně hroznej zvuk a že Pilousovi někdo čornul desetimetrovou šňůru. Byl asi trošku nasranej. Naše vystoupení jsme začali mým psychoindustriálním intrem a samozřejmě i v našich vtipných převlecích. Nutno podotknout, že už takový úspěch jako na Rock sejšnu č.5 neměli. No nebyli jsme zde ještě tak známí jako v Nymburce, ale úspěch v plné míře se dostavil už na další akci v Zeleňáku.

Ta se konala přímo v magický den. Byl totiž pátek 13.2.1998. Akce měla název Rock Storm č.1 a mám ten dojem, že jí taky pořádali Legioni. Tuhle akci jsme si naplánovali tak, aby jsme zazářili s plnou silou a to na všech frontách. Takže po příjezdu do Lysé jsme si dali malej základ v podobě několika piv v Matyldě hned u nádraží. Poté následoval přesun do Zeleňáku přičemž nás kapánek zahalovala clona kouře ze šlukovky. V Zeleňáku už bylo docela dost lidí a tak jsme prozatím zasedli k výčepu. Pak se nás zeptal Zlohrnec, kdy chcem hrát, přičemž nám dal na výběr jenom dvě možnosti. Buď první nebo poslední. Docela šibeniční termíny na to, aby jsme všem dali vědět kdo je Zákaz Dětem. Vzhledem k tomu, že jsme byli už trochu pod vlivem, jak thc, tak alkoholu, zvolili jsme první variantu, protože vydržet dalších pět hodin v takovém stavu, aby jsme mohli při hraní stát a vyloudit aspoň pár srozumitelných akordů by bylo nad naše síly. I tak se našli takoví jako třeba Pilous, který si nevzal k srdci ponaučení a zhulil se tak na sračky, že po první věci opravdu už nemoh stát a sed si na zem a tvářil se jako když mu má právě explodovat mozek. Naštěstí mu Fuj Brouk asi po čtvrt hodině přines židli. Jinak koncert proběhl celkem v klidu, lidi pařili a k našemu potěšení byla každá věc odměněna hodnotným aplausem. Zvlášť potěšující od toužebně vzhlížejících roštěnek v prvních řadách.

Víc detailů si nepamatuju, protože proběhlo to co Pilous vyzkoušel ještě před hraním. To znamená, že jsme byli úplně na šrot a každý jsme se bavili po svém i když většinou všichni dohromady. Vystoupení Legionu mě málem stálo bránici, ne že by hráli nějak směšně, ale v tom stavu se to jinak nedalo. To je asi tak všechno z týhle akce, určitě jsme ještě někde pokračovali, ale to už si fakt nemůžu pamatovat tak podrobně.

Poslední akce v Zeleňáku na který jsme hráli se konala 27.6.1998 pod názvem Cool Legion Night. Z Nymburka nás jelo docela hodně, bylo teplo, těsně před prázdninama a všichni měli strašně dobrou náladu, nebo se tak aspoň tvářili. Podle názvu týhle akce si myslim, že tam bylo více takovejch těch brutálních kapel, který si pozvali Legioni. Mám takovej pocit, že snad chtěli ten večer províst "znesvěcení" jejich novýho demáče, ale nic takovýho si nepamatuju. Podle informačního letáku na tuhle akci, kterej jsem právě teď vyhrabal tam měly, a možná že i hrály tyhle tlupy - Septical Hatred, Doowenbleyd, Osteo Sarkom, Government Of Pansies, Vlnolam a my - Zákaz Dětem. Prostě samí hustý deathmetalový bandičky a trochu toho punku. Nic dalšího si už fakt nepamatuju.

Závěrem bych shrnul všechny akce v Lysý za dost dobrý, ať už jsme na nich hráli nebo ne. U Zeleňáku se vždycky sešla taková ta dobrá banda a člověk se málo kdy nudil. Vzpomínám si ještě na časy, kdy jsem tam hrál se Solar Tripem. Odehráli jsme tam se Solarem asi tři nebo čtyři konzíky a vždycky to bylo tak nějak v pohodě, skvělý lidi, lidový vlezný a tak dál, prostě klídek. Škoda, že se v Zeleňáku už nic neděje. Snad časem někde jinde."

Martin KOSTRA ŠTERC

V průběhu září po rozpadu tehdy nejúspěšnější nymburské rockové skupiny Solar Trip přichází na trvalo do Zákazu Dětem Martin "Kostra"Šterc, který začíná ve skupině hrát na kytaru. Nutno říci, že jeho efektní sólová kytarová hra posunuje kapelu o notný kus kupředu. Na bicí nadále hraje Vladimír "Ventil" Petrov.

Dejme opět slovo Martinu "Kostrovi" Štercovi, aby připomněl skupinu Solar Trip a pohnutou atmosféru této doby:

"Jak jsem se už zmínil, dřív jsem hrál v kapele, která se jmenovala Solar Trip. Naverboval mě tam Mařena spolu s Ventilem. Dozvěděli se, že hraju na kytaru (spíš jsem se jenom pokoušel, ale to je jedno) a řekli mi, že mají kapelu a sháněj kytaristu. Tak jsem to vzal a poznal jsem pár novejch lidí, vlastně i Ventila. V Solaru ještě zpíval Bacil a na bicí to zkoušel Honza Turina. Časem se to vytříbilo a po příchodu bubeníka Ládi Spilky jsme to naše "hudební sdružení" opravdu mohli nazvat kapelou. Začalo se nám to strašně líbit, protože Spíla do toho vnes hodně energie a opravdový muziky. Bylo hodně koncertů, myslim, že jsme se i docela líbili a nejvíc mě bavilo, že jsme byli taková první týnejčská kapela v okolí, který to docela šlapalo. Ale jak už to bejvá nic nevydrží věčně a přišla krize. Pár hádek, pár podrazů vod konkurence a bylo po Solar Tripu.

V tý době založil Kardan Zákaz. Když jsem je viděl poprvý hrát, byl jsem z toho úplně vyjetej. Né že by to byl nějakej hudební zázrak, to ani náhodou, ale dostávalo mě jak to berou všechno z prdele, prostě žádná křeč. Když bylo zrušený naše hraní se Solarem na jedný akci, protože prej nám nikdo nic nesliboval, tak jsem jel strašně nasranej za lidma ze Zákazu na Zavadilku na jejich soustředění. Tam jsem s nima hodně jamoval a snažil jsem se jim radit jak co hrát a tak. No a po ňákym čase jsem s nima dělal i "choreografii" na Rock sejšn č.5 kam jsem byl pozván k hostování ve dvouch věcech. Ten koncert měl strašnej úspěch a já jsem se fakt hodně bavil. Nakonec jsem tam začal hrát na stálo.

V tý době jsme začali vymejšlet jednu kravinu za druhou o tom, jak lidi upoutat vizuálně když ta muzika byla kapánek jednoduší. Třeba, Kardan si nechal od Holise udělat kartonovou rakev na jeho velikost. Pak si ale vymyslel, že bude pro mě. Myslim, že to byl Rock sejšn č.6. Nastoupili jsme na pódium udělat si zvuk, pak jsme se šli převlíct a v sále zhasli. Voblečenýho do takový dlouhý bílý sutany mě zavřeli do rakve a vodnesli na pódium. Kardan přišel se svíčkou a začal číst můj epitaf jako na pohřbu. V sále bylo naprostá tma a ticho, který ovšem rušila zpětná vazba z Pláčovy kytary. Ty magoři mě totiž položili s tou rakví přímo na jeho bustr a začalo to vazbit. Snažil jsem se na Pláču z pod víka řvát ať si stáhne kytaru aspoň třikrát, ale jak je hluchej tak jsem se na to vybod. Když Kardan skončil svou báseň větou "Sbohem strýčku Kostro" vstal jsem z rakve a začali jsme vařit jedy. Konečně se rozsvítili světla a lidi začali řvát a pískat. Asi na mě musel bejt hustej pohled, když jsem tam stál v tý kutně, kapuci přes hlavu, černý brejle a hobloval jsem svojí šestistrunou bestii značky Jolana. Myslim, že jsme to vodpálili příhodnou písní Oheň. Pod pódiem se začal vařit docela slušnej kotel a myslim, že jsme hráli docela ucházejícně, takže ty lidi měli aspoň důvod k tomu paření.

Takhle a i jinýma způsobama jsme se snažili pobavit lidi, aby i takový kterejm se nelíbila muzika se zasmáli a řekli si: "Pane Bože to je ale banda zhulenejch magorů".

Martin KOSTRA ŠTERC

Dne 20.9.1997 vystupuje skupina Zákaz Dětem na multimediální akci "SECY OPEN 97´", kterou pořádá nymburská hudební agentura SECY v Křinci u Nymburka. V rámci této akce se koná nohejbalový turnaj s názvem "Umělci za sítí", ve kterém se členové Zákazu Dětem umisťují na nepříliš populárním a často veřejností nedoceněném posledním místě. Zpěvák skupiny Petr "Kardan" Pištěk zaboduje, když se v alternativní disciplíně „Hod deklem do dálky“ umístí na 2.místě. Při tomto nadlidském výkonu trefí víkem od popelnice kameramana nepopulární TV Nova.

Při pódiovém vystoupení Zákaz Dětem opět rozjíždějí svou magickou show. Na této akci poprvé zazní dvě nové písně - Nymburská Lůza a Žlutej Bagr.

20.10.1997 vystupuje skupina Zákaz Dětem ve společenských oblecích na kulturní akci s názvem „Talent 97´“, kterou pořádá Městské Kulturní středisko v místním Kulturním domě. Vystoupení skupiny je posluchači vřele přijato, mnoho fanoušků ZD dokonce prohlašuje, že bylo nejlepší od doby vzniku Zákazu Dětem.

Začátkem listopadu 1997 po návštěvě a následné skoro totální demolici královédvorské rekreační chaty TIBA, která se nachází na Pomezních Boudách, vzniká další píseň Zákazu Dětem, právě s tímto názvem. Tato do té doby nejdelší píseň skupiny pojednává o posledním večeru na této chatě, která pobytem a činností Zákazu Dětem, skejtové skupiny SK 8, jedním členem Entire Gain a dalších přítomných lidí velice utrpěla, čímž si výše jmenovaní vysloužili absolutní nenávist od majitelů chaty, kterou ještě vystupňovali kvapným odjezdem bez úmyslu za poskytnuté ubytování zaplatit. Tímto činem Zákaz Dětem definitivně ztratil své dva královédvorské fanoušky, což ovšem členy skupiny mnoho netrápí, jelikož základna příznivců kapely je na domácí půdě v Nymburce značná a tím, že ZD společně se skejtovou skupinou SK 8 obnovuje Nymburské nezávislé diskotéky v hostinci U Huličků v Nymburce - Drahelicích si kapela získává ještě větší oblibu.

Dne 29.11.1997 se koná šesté pokračování nymburského rockového festivalu „Rock sejšn č.6“ na kterém Zákaz Dětem zazáří v do té doby nevídané kvalitě. Mohutná show je podpořena precizně provedenou muzikou a neméně přitažlivými texty. Pečlivě připravené vystoupení je podpořeno reklamou vlastními plakáty. Celá produkce Zákazu Dětem je vřele přijata a skupině se dostává uznání nejen od vlastních fanoušků, ale i od konkurenčních kapel. Na této akci poprvé zazní dvě nové písně - Normální je nekouřit a TIBA.

V této době se objevuje i pochvalné vyjádření o výkonu Zákazu Dětem na SECY OPEN 97´ a reklama pro skupinu v nymburském skejtovém časopise SYNDROM.

Počátkem prosince 1997 získává Zákaz Dětem nového managera - stává se jím Zdeněk „Kraken“ Santner. Do štábu kapely v této době patří již více či méně noví lidé.

Zde je pro úplnost seznam členů a štábu kapely z této doby:

ZÁKAZ DĚTEM

zpěv, řev: Petr "Kardan" Pištěk

kytara: Pavel "Pláča" Plaček

kytara: Martin "Kostra" Šterc

baskytara: Lukáš "Pilous" Pilař

bicí nástroje: Vladimír "Ventil" Petrov

ŠTÁB

manažer: Zdeněk "Kraken" Santner

fotograf: Anička "Anke" Zumrová

kameraman: Jakub Koníček

výrobce rekvizit: Michal "Holis" Holík

fotograf: Petr "Pedro" Pavlíček

výrobce vizitek: Martin "Voko" Janiš

V polovině prosince 1997 dává Zákaz Dětem dohromady svoji první demonahrávku s příznačným názvem Žlutej Bagr. Nahrávku tvoří písně nahrané na živo při koncertech Zákazu Dětem a následně upravené počítačem pro lepší kvalitu zvuku (zvukový mistr Vladimír "Ventil" Petrov). Výjimku tvoří písně Ježek a Probuzení, které byly nahrány koncem září 1997 v kolínském „studiu EGAIN“ (zvukový mistři Vojta Říha a členové kolínské skupiny Entire Gain).

Křest demonahrávky se koná dne 16.12.1997 v kavárně Kulturního domu v Nymburce u příležitosti pořádání Rockového večera. Nejprve patří pódium dvěma místním zatím neznámým skupinám - první hrají Perry-Scopp z Nymburka (kytarista Láďa "Potkan" Šolc - ex Hybrid Zona, Údolí Slepců) poté nastupují taktéž nymburšští Imagination. Potom už patří pódium Zákazu Dětem. Po první půlce koncertu nastává vlastní křest demonahrávky Žlutej Bagr. Nekřtí se samozřejmě ničím jiným než nymburskou "Pepinovou desítkou" - oblíbeným to pitím Zákazu Dětem. Kmotrem demokazety se stává Petr "Pedro" Pavlíček - nymburský DJ pouštějící alternativní scénu a někdejší pořadatel nymburských Nezávislých diskoték (konaly se v letech 1991-1994). Po křestu je první kopie demokazety slavnostně vydražena a získává ji Zuzana "Bacil" Bacílková (ex Solar Trip) dlouholetá příznivkyně a fanynka kapely (zlí jazykové dokonce tvrdí, že byla určitou dobu "až moc velká přítelkyně" zpěváka Zákazu Dětem Kardana) za cenu 120 Kč. Po druhé polovině koncertu končící asi 15ti minutovou improvizací v rámci písně TIBA obstarává závěr večera opět nováček na nymburské rockové scéně, death - metalová skupina Lust´n´pain.

Dne 17.12.1997 poskytuje kapela v hospodě na Žofíně v Nymburce rozhovor pro nymburský skejtový časopis SYNDROM. Tento den také vypráví "Dikobraz", kytarista Entire Gain, že prý se mezi řečí s kolínskou hard-coreovou skupinou Happy Piškots dozvěděl, že v březnu přijela na koncert do vesnice Bahno u Kutné Hory jakási skupina, která se tam hrozně vyhulila a ani neodehrála a radši odjela domů. Když se Dikobraz dozvídá, že to byli Zákaz Dětem div se smíchy neudrží. Zákaz Dětem poté stráví vyprávěním si o nevydařeném koncertě v Bahně celý večer. Zvláště je s oblibou vzpomínáno, jak zcela zhulený Kardan na otázku jak se řekne německy "za pět minut jedna", odpověděl absolutně nesmyslným slovním spojením UNDRHUNDR, což všechny členy kapely naprosto dodělalo.

V druhé polovině prosince 1997 se Zákaz Dětem přihlašují do rockového soutěžního festivalu s názvem ROCK 98 zasláním tří písniček z demokazety Žlutej Bagr. Velké je pak překvapení kapely, když se dovídá, že o vítězích soutěže bylo již dávno předem rozhodnuto. Nedílnou zásluhu na tomto jednání má nymburský Kulturní dům s nímž jsou po této události vztahy krajně napjaté. Soutěžního festivalu ROCK 98 se zúčastnilo asi 60 rockových kapel ze Středočeského kraje a Prahy. Z nymburských kapel "nepostoupila" ani jediná.

(Nymburk, 30. 10. 2002, 15:51)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 9182 párů očí.

Související články

Diskuse k článku

:-)))))
marzsa, 31 . 10 . 2002, 7:04
Pláčo,fakt pěkný článek.Tak dlouho už jsem se nenasmála jako při čtení tvého příspěvku.Když si představím jednotlivé osobnosti a situace,ve kterých se ocitly....nemůžu se udržet a nezačít se smát.Jen snad jedna otázka-že sis to tak pamatoval,co jste kde vypili a kolik a čeho,když to občas bylo velmi náročné...:-))
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek