WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
cesty - z Nymburka až na konec světa
Putování po Ukrajině IV.

Dobrodružné nákupy aneb Kam se ztrácí ovčí sýr?


Jiří *Čmelák* Řehounek

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že nakupovat na Ukrajině není jen tak. Sortiment ukrajinských obchodů však musí překvapit každého, kdo je nikdy nenavštívil. Jistěže jsme už o nich mnohé slyšeli, ale skutečnost překonala naše očekávání. Po vstupu do příšeří prvního obchodu, na nějž jsme v Koločavě natrefili, nás upoutalo ohromné množství zelených lahví. Zaplňovaly většinu regálů a budily alespoň matné zdání, že v obchodě něco mají. Původně jsme se domnívali, že se jedná o místní pivo, ve skutečnosti se však v zeleném skle skrýval ocet. Soudě dle jiných obchodů, zřejmě je Ukrajina v produkci octa soběstačná.


Kromě octa se dal v obchodě koupit chleba a několik dalších věcí. V tom našem prvním to byly dvě sklenice kompotu, piksla medu, dva druhy čokolády a pár jiných pochutin. Tím se sortiment v podstatě vyčerpal a podobné to bylo i v dalších prodejnách.

Ovoce a zelenina se kupuje převážně na trhu a musím dodat, že ve velmi dobré kvalitě. Jednou jsme potřebovali brambory na guláš (asitak čtyři) a chtěli jsme je na trhu koupit. Paní ovšem nechtěla o placení ani slyšet, pravila, že čtyři brambory se nedají ani zvážit a darovala nám je.

Mléko a sýry se podle turistického průvodce dají sehnat v horách u bačů. Co se mléka týče, mohu to potvrdit, pili jsme ho několikrát. Ale sýrů nám nebylo dopřáno. Když jsme se na salaši u vesnice Jablonica ptali, zda by tam bylo možné zakoupit ovčí sýr, byli jsme odmítnuti s tím, že se máme zeptat dole ve vesnici. Když jsme se na totéž ptali v koločavském obchodě, bylo nám sděleno, že sýr se kupuje nahoře u bačů.

Na trhu se dá také sehnat dovozové zboží. Jak bylo dovezeno, to ví snad jen prodávající,ale nikdo se po tom ani příliš nepídí. Nabízí se sladkosti, toaletní potřeby, cigarety apod.

Sečteno a podtrženo - na Podkarpatskou Rus se vyplatí vézt vlastní zásoby, ale základní potraviny tu seženete. Když ne ve státních obchodech, tak u dobrých lidí vždycky. Jenom nevím, kde je shání dobří lidé...

(7. 8. 2003, 12:20, přidal uživatel klokanek)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 7403 párů očí.

Související články

Diskuse k článku
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek