WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
cesty - z Nymburka až na konec světa
Putování po Ukrajině V.

Krávy na bulváru aneb Kdo je nejlepším přítelem člověka?


Jiří *Čmelák* Řehounek

Krávy jsou na Podkarpatské Rusi všudypřítomné. Vynoří se proti vám na hlavní koločavské ulici (i když se jmenuje "bulvár") stejně jako pod nejvyššími vrcholky hor, zabimbá zvoncem, olízne vám batoh a zase důstojně odkráčí. Kráva má přednost před autobusem a je velmi fotogenická. Až si člověk občas připadá jako v Indii, ačkoli o posvátnosti se asi na Ukrajině mluvit nedá.


Ovce jsme vídali spíše na poloninách, občas se do jejich stáda vmísila i nějaká koza. Chodívají v sevřenějších útvarech než krávy, k čemuž bačům v hojné míře dopomáhají statní ovčáčtí psi, kteří slyší na jednotné zavolání: "Sabáka!". Člověku nic neudělají, ale staví se zásadně mezi něj a procházející stádo.

Jednou ráno se na nás přišel takový "sabáka" podívat. Nejmenovaný účastník naší výpravy na něj zařval: "Sabáka idí damój!" Pes mu ale zřejmě ne zcela porozuměl a přišel ho očichat, z čehož dotyčný velkou radost neměl.

Asi nejsvobodnějším domácím zvířetem na poloninách je kůň. Stáda jsme potkávali na všech možných místech, často velmi daleko od lidí. Místní ovšem tvrdí, že když je potřeba koňské pracovní síly, koně se pochytají. Nezbývá než jim věřit.

Z volně žijících velkých živočichů jsme toho moc neviděli, pro mě osobně bylo pěkné třeba setkání s kosy horskými. Podle domorodců sice medvědi a vlci v okolí žijí, ale zřejmě na nás nebyli zvědaví.

Konečně se dotávám k otázce z titulku, ale zjišťuji, že odpověď nebude tak jednoduchá. Krávy jsou sice spolubydlícími v téměř každé domácnosti, ale oprávněné ambice na titul "nejlepší přítel člověka" by mohli mít i zmiňovaní ovčáčtí psi, bez nichž by se bačové na horách asi těžko obešli. Tak to je opravdu oříšek...

Už to mám! Tak ten pes bude asi přecijen tím nejlepším přítelem člověka, zatímco kráva, ta bude jeho nejlepší přítelkyní.

(7. 8. 2003, 12:22, přidal uživatel klokanek)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 6762 párů očí.

Související články

Diskuse k článku

haha
anonymní uživatel, 30 . 4 . 2006, 1:42
FUUUUUUUUUUUUUUUUUUJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek