WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Labyrint těla a ráj smrti

Hniloba pojatá velkolepě a se vší grácií
Klára Zindulková

Dlouho nebylo takové výstavy u nás a dlouho snad ani nebude. Kurátor výstavy V barvách chorobných z roku 2006, Otto M. Urban, vpravdě uspěl. Doprovodná publikace není pouhým katalogem, ale právoplatnou uměnovědnou knihou o České dekadenci a Nejkrásnější knihou roku 2006 nominovanou na cenu Magnesia Litera. Coby oficiální doprovod českého předsednictví v Radě EU byla výstava v roce 2009 prezentována v Belgii, kde ji navštívilo přes 11 000 lidí.


Prostory Obecního domu se účelně proměnily ve výstavní labyrint. Z šerých zákoutí si vás měřily oči divých žen, upírů i vlastní podobizny samotných umělců. Každý kout byl zpravidla věnován jednomu či dvěma výtvarníkům, grafiky a ilustrace se prolínaly s citáty a úryvky z dobových básní, které na vás vrhaly zdi, zatímco jste procházeli kolem tematických soch a plastik.

Rozvržení fungovalo skvěle. Prostor členily čtyři tematické celky: Zachmuřený, zhýralý, morózní – první z nich, představující sebereflexi dobových tvůrců, plný autoportrétů stylizovaných do postav dandyovských elegánů či Krista nebo Antikrista. Oddíl druhý – Démon láska, byl věnován jednomu z ústředních témat dekadence, symbolice a pojetí ženského těla a sexuality vůbec. Satanickým halucinacím vévodily znepokojivé přízraky a noční můry. Poslední oddíl, Očistec smrti, shrnul téma, jež samozřejmě nesmělo chybět.

Katalog je jen třešinkou na dortu. Podává ucelený a vyčerpávající vhled do kontextu doby a je doplněn i o další česká a zahraniční díla a ukázky z literární tvorby. Tento jedinečný projekt byl finančně i organizačně náročný, ale poctivá snaha tvůrců přinesla v podobě nadšených ohlasů odborníků i laiků užitek stonásobný.


Klára Zindulková


V barvách chorobných: Idea dekadence a umění v českých zemích 1880–1914. Obecní dům v Praze 15. 11. 2006–18. 2. 2007, Moravská galerie v Brně 8. 3.–17. 6. 2007. Kurátor: Otto M. Urban.


Jaroslav Panuška, Expresivní hlava

Jaroslav Panuška, Expresivní hlava (zvětšit)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 1 (45), 1.11. 2010.

(25. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel klara.zindulkova)

Obrázky

Jaroslav Panuška, Expresivní hlava

Jaroslav Panuška, Expresivní hlava
zdroj: www.dekadence.info

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek