BylinĂĄĹ
klokanek
VzpomĂnal jsem si, jak mi kdysi lĂÄil svoje vize, jak se setkal s Bohem v ohromnĂ˝ zemi a jak dvanĂĄct let chodil pĹed nĂm Kristus, ale nevidÄl ho a jak kdyĹž ĹĄel v Nymburce podĂŠl Labe, tak se v zimÄ vaĹilo a v lĂŠtÄ vyskakovaly ohromnĂ˝ sloupy vody, ale on to vydrĹžel. Taky jak nÄkdy pĹed rokem kyvadĂ˝lkem muĹži bezvlĂĄdnÄ leĹžĂcĂmu na podÄbradskĂ˝m nĂĄdraŞà diagnostikoval mrtvici ("Ale uĹž to vyzvrĂĄtil, tak to je dobrĂ˝, to tu mrtvici vyrovnalo.") a pĹivolanĂĄ zĂĄchranka ho jenom identifikovala a jako oĹžralĂŠho pĹedala policii. Ale taky jak VlÄek vyprĂĄvÄl, Ĺže vlak zastavil u nÄjakĂ˝ho mrtvĂ˝ho nebo polomrtvĂ˝ho ÄlovÄka a DÄdek mu kejval kyvadĂ˝lkem nad hlavou a von se normĂĄlnÄ posadil a vodeĹĄel!
StĂĄl jsem na HlavĂĄku a smejÄil, jestli nÄkde neni nÄkdo koho znĂĄm, abych nejel do Nymburka sĂĄm. UĹž jsem si zaÄal pĹipadat jako ĹĄmejdĂcĂ ĂşchylĂĄk, kdyĹž jsem zahlĂdl DÄdka KoĹenĂĄĹe. StĂĄl tam v tĂ˝ svojĂ Äepici s antĂŠnkou, stoupnul jsem si pĹed nÄj, nepoznal mÄ. Pozdravil jsem.
"UĹž si vĂĄs nepamatuju," Ĺikal a vytahoval si z uĹĄĂ vatu. Tu nosĂ kvĹŻli vlakĹŻm, aby mu neotupily sluch, vzpomnÄl jsem si. VytĂĄhl z kapsy klĂÄ povÄĹĄenej na provĂĄzku, rozhoupal ho. KyvadĂ˝lko.
"Nojo, vy jste celej bĂlej. Celej," Ĺekl, ale nebyl jsem si jistej, jestli to nebyla otĂĄzka. Schoval klĂÄ do kapsy. Pochopil jsem, Ĺže je to chudĹĄĂ verze kyvadĂ˝lka.
"Ale to je jedno. JĂĄ pomĂĄhĂĄm vĹĄem, aĹĽ je Äernej, nebo bĂlej nebo modrej."
DĹĂv mÄl z Äernejch mĂĄgĹŻ docela paranoiu, vzpomnÄl jsem si a zeptal jsem se.
"Ale to vĂte. To jsem jeĹĄtÄ nebyl tak silnej jako teÄ," Ĺikal dosti sebevÄdomÄ. "TeÄ mĂĄm jednu doktorku v KolĂnÄ, tu pustili domĹŻ na umĹenĂ, rakovinu mĂĄ, tak tu lĂŠÄim. No jo, pĹeĹžije to. Ta jeĹĄtÄ dlouho bude ĹžĂt," chvĂĄstal se.
PĹijel vlak. Kolem nĂĄs se prosmyknul silnej pejzatej chlapĂk a nÄjak vtipnÄ se na mÄ nebo na DÄdka zatvĂĄĹil.
"Do prvnĂho vagĂłnu s kupĂĄtkama musĂme," pouÄil mÄ DÄdek. V uliÄce mi vysvÄtloval, Ĺže to je kvĹŻli tomu, Ĺže tam neni tolik Äernejch mĂĄgĹŻ najednou, Ĺže na ÄlovÄka tak nemaj ĹĄanci sednout.
"LepĹĄĂ kde jsou ĹĂĄkĂ˝ ĹženskĂ˝," mlasknul.
"TÄch je vĂc bĂlejch?" zeptal jsem se.
"No jistÄ!"
Zapluli jsme do poslednĂho kupĂŠ. SedÄl tam uĹž ten pejzatej chlapĂk (ale zdĂĄlo se, Ĺže se neznajĂ) a dvÄ ĹženskĂ˝ kolem ÄtyĹicĂtky.
"S dovolenĂm zavĹu dveĹe. VÄtrat jenom tĂmhle okĂ˝nkem," zavelel DÄdÄk, kdyĹž se vlak rozjel.
UloĹžil si klĂÄ na provĂĄzku do penÄĹženky. KyvadĂ˝lek tam mÄl mnoho, ve spĂchnutym hadrovĂ˝m vĂĄÄku.
"VyĹĄrouboval mi ho cikĂĄn tam na nĂĄstupiĹĄti. Ukradl ho a zahodil. AlemÄ je to jedno. Proto jsem si jich koupil tolik!" vybafnul a ukazoval mi kyvadĂ˝lko s odĹĄroubovanĂ˝m spodkem.
BylinĂĄĹ
(2003)
ChvĂli jsem naslouchal tÄm jeho ĹeÄem. Jak bylinky fungujou, jak s nima lĂŠÄĂ rakovinu. A jak doma aĹž pĹijde, se bude ozĂ˝vat klepĂĄnĂ -- zaklepal na stÄnu -- ale i horĹĄĂ, dupĂĄnĂ, tĹĂsknul botou do podlahy aĹž se ĹženskĂ˝ lekly.... "Ale kdepak, na mÄ si nepĹijdou, jĂĄ jenom takhle roztoÄim kyvadĂ˝lko a Ĺeknu: BoĹže prosimtÄ, BoĹže prosimtÄ, BoĹže prosimtÄ, to byste vidÄl, jak upalujou."
Pejzatej chlapĂk si prohlĂĹžel starodĂĄvnou pohĂĄdkovou knĂĹžku. Za chvĂli to uĹž nevydrĹžel.
"Tou ssssou kecy, teda! JeĹžyĹĄy, to sou starosti tohle! JĂĄ to ĹikĂĄm vĹždycky. MÄli to vystĹĂlet vĹĄechno. NemÄli se srĂĄt z Şådnym mĂrem, po druhĂ˝ svÄtovĂ˝. VĹĄechno to vystĹĂlet!"
DÄdek nic nedbal. VysvÄtloval mi jak si koupil dvÄ Hildegardy z Bingenu a Ĺže jednu mu temnĂ mĂĄgovĂŠ ukradli a druhou schoval na skrytĂ˝ mĂsto tak Ĺže ji sĂĄm nemĹŻĹže najĂt.
ZaÄalo to bejt trochu nudnĂ˝, poĹĂĄd pĹikyvovat, mlel ty kecy furt dokola.
"No vidĂĹĄ mladej," Ĺikal pejzatej chlapĂk, vytĂĄhl skleniÄku se zelĂm a dĹĂvkem od nanuku zaÄal zelĂ lovit a pojĂdat, "tak se k nÄmu nakvartĂ˝ruj, von ti bude dÄlat pĹednĂĄĹĄky furt!"
DÄdek zrovna vysvÄtloval, Ĺže kdyĹž pĹijde domĹŻ, musĂ barĂĄk nejdĹĂv vysekat noĹžema. To mÄ trochu vydÄsilo.
VzpomĂnal jsem si, jak mi kdysi lĂÄil svoje vize, jak se setkal s Bohem v ohromnĂ˝ zemi a jak dvanĂĄct let chodil pĹed nĂm Kristus, ale nevidÄl ho a jak kdyĹž ĹĄel v Nymburce podĂŠl Labe, tak se v zimÄ vaĹilo a v lĂŠtÄ vyskakovaly ohromnĂ˝ sloupy vody, ale on to vydrĹžel. Taky jak nÄkdy pĹed rokem kyvadĂ˝lkem muĹži bezvlĂĄdnÄ leĹžĂcĂmu na podÄbradskĂ˝m nĂĄdraŞà diagnostikoval mrtvici ("Ale uĹž to vyzvrĂĄtil, tak to je dobrĂ˝, to tu mrtvici vyrovnalo.") a pĹivolanĂĄ zĂĄchranka ho jenom identifikovala a jako oĹžralĂŠho pĹedala policii. Ale taky jak VlÄek vyprĂĄvÄl, Ĺže vlak zastavil u nÄjakĂ˝ho mrtvĂ˝ho nebo polomrtvĂ˝ho ÄlovÄka a DÄdek mu kejval kyvadĂ˝lkem nad hlavou a von se normĂĄlnÄ posadil a vodeĹĄel!
"UĹž se vĂĄm nÄkdy stalo, Ĺže to nevyĹĄlo? Ĺ˝e jste se spletl?" ptĂĄm se.
"Ale kdepak, vĹždycky jsem se strefil," odvÄtil sebevÄdomÄ. Asi jeĹĄtÄ sebevÄdomÄjĹĄĂ, neĹž pĹedtim. A svÄt mĂĄ jeĹĄtÄ plnÄjĹĄĂ temnejch mĂĄgĹŻ, kterĂ˝ jsou vĹĄude kolem. A jeho oblĂbenĂ˝ a vĹĄude se vyskytujĂcĂ choroby: mrtvice a rakovina.
Tak jsem teda bystĹe zabrousil do kruhĹŻ, kde se dĂĄ nÄkdy zaÄĂt rozplejtat, navĂĄzal jsem na jeho ĹeÄi vo zdÄdÄnejch pĹedpokladech, ptal jsem se na jeho rodiÄe, dÄti, jestli mÄli schopnosti taky.
"To vite Ĺže jo! Matka ta dycky Ĺikala, Ĺže by mohla bejt hnedle cikĂĄnkou, jak pĹedpovĂdala budoucnost!" Vo dÄtech nemluvil. ZaÄal mÄ srĂĄt, tak jsem byl Äim dĂĄl vlezlejĹĄĂ. Ptal jsem se.
ZaÄal mi vyklĂĄdat vo svĂ˝ ĹženÄ.
"Vona byla ĹĄvadlena a starĂĄ pana, to vĂte, ty maj svĂ˝ nĂĄzory, ty si to nenechaj vzĂt. DvanĂĄct let uĹž je po smrti. A kdyĹž se jĂ ta bradavice udÄlala, ta jejĂ sestra ji chtÄla dĂĄt do nemocnice, ale jĂĄ ji ĹikĂĄm, dyk to je nÄco ĂşplnÄ jinĂ˝ho, MĂĄĹa myslĂ uĹž ĂşplnÄ jinak, dyk mĂĄ rodinu, myslĂ na ni, ne na tebe! Byl to vobyÄejnej bĂŠrcĂĄk, bylinky na to staÄily. Žådnou nemocnici nepotĹebovala, ale vona ne, nenechala si ĹĂct. JĂĄ jsem vychovanĂĄ katoliÄka, vo tomhle mi budeĹĄ mluvit a vyhodim tÄ vodsaÄ, bĹŻhvĂ jakĂĄ bible to je!"
UĹž mÄ sral fakt hodnÄ. Vadil mi. HĂĄdal jsem se. OznaÄil mÄ za ÄernĂ˝ho mĂĄga. Jeho Ĺžena se na nÄj vykaĹĄlala a ĹĄla do nemocnice a dobĹe udÄlala, Ĺikal jsem si.
"Serete mÄ," oznĂĄmil jsem mu. "DYCKY, kdyĹž se potĂĄkme, Ĺeknete, Ĺže jsem celej bĂlej a za chvĂli zaÄnete Ĺikat, Ĺže jsem temnej mĂĄg. Dyk to poĹĂĄd mÄnĂte! Dyk ten, kdo vĂĄm nÄjak odporuje, je pro vĂĄs Äernej mĂĄg! KaĹždej, kdo se vĂĄm nelĂbĂ.
Ale co Ĺikal dĂĄl mÄ fakt vodbouralo. VyprĂĄvÄl dĂĄl, jak ho jeho Ĺžena poslechla a zĹŻstala doma jak jĂ to vymejval bylinkama, dvoje rukavice jsem mÄl, ale ona chtÄla abych jĂ to vymejval normĂĄlnÄ rukama bez rukavic, nejsem praĹĄivĂĄ, ĹĂkala. RozrĹŻstalo se to. VobyÄejnej bĂŠrcĂĄk to byl. ZaÄal rukama ukazovat rozmÄry. A takovejhle kus pĂĄteĹe to vyĹžralo!
UĹž jsem to nevydrĹžel, schoulil jsem se do sebe. Von ji zabil! Von ji zabil, pulzovala mi hlavou ta vÄta. VÄdÄl jsem, Ĺže to budu muset ĹĂct.
VyklĂĄdal mi vo virech v tom nĂĄdoru, jak se vodtamtaÄ ĹĄĂĹily.
"JakĂ˝ viry, proboha!" zaĹval jsem uĹž jenom. "MÄl byste si dĂĄt pĂĄr semestrĹŻ medicĂny, dyk plĂĄcĂĄte ĂşplnĂ˝ pitomosti! Bush mĂĄ antrax, prej! VĂte jak rychle ĂşÄinkuje antrax?! JakĂ˝ viry v nĂĄdoru?!"
"Ale to bych pak mÄl doktorskej mozek, to bych musel myslet jako doktor a ne jako bylinĂĄĹ!" kĹiÄel DÄdek.
Bylo ticho.
NevÄdÄl jsem, jestli vostatnĂ v tom kupĂŠ to taky pochopili, ale nemohli to pĹeslechnout.
PraĹžce drnÄely, za voknama to sviĹĄtÄlo. RozhlĂdl jsem se.
"Ta si s vĂĄma asi uĹžila, Ĺže jo," nadhodil do ticha pejzatej chlapĂk. BlĂĹžili jsme se k Nymburku.
"Jak uĹžila? Dyk jĂĄ poĹĂĄd studuju knihy a dÄlĂĄm byliny!" brĂĄnil se DÄdek.
"No ale pĹednĂĄĹĄky jste jĂ dĂĄval, ne?" zkouĹĄel to chlapĂk.
"Ale kdepak! Vona byla ĹĄvadlena a starĂĄ panna! Ty svĂ˝ nĂĄzory jenom tak nezmÄnÄj..."
Nymburk. RychlĂk zastavil.
Vylejzali jsme z vlaku.
UĹž jsem to nevydrĹžel.
"Vy jste ĹĄarlatĂĄn! Dyk vy jste ji zabil! Dyk mÄla rakovinu! Nepustil jste ji do nemocnice!" kĹiÄel jsem na nÄj, nevim jak nahlas.
"Jakou rakovinu, vobyÄejnej bĂŠrcĂĄk, aĹž potom to byla rakovina!" mumlal dÄdek.
Ve vokĂ˝nku rychlĂku jsem zahlĂdl kvÄtinovĂ˝ znĂĄmĂ˝, zaklepal jsem na nÄ, stĂĄhli vokĂ˝nko. DÄdek zatim krĂĄÄel po nĂĄstupiĹĄti pryÄ. KlĂĄbosili jsme, byli roztomilĂ, pozitivnĂ, krĂĄsnĂ˝ a lĂĄkali mÄ sebou do PodÄbrad. Ne, sorry, dneska ne.
RychlĂk odjel. DÄdek si na laviÄku odloĹžil taĹĄky s lahvema a s krĂĄmama, co nakoupil.
Koukal se na mÄ, jako kdyĹž jsme se potkali v Praze, moĹžnĂĄ uĹž zapomnÄl, co jsem mu pĹed chvĂlĂ Ĺikal. OtoÄil se, byl tam ĹĂĄkej jeho znĂĄmej.
OdeĹĄel jsem.
(Nymburk, 13. 5. 2002, 1:40)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-5
ONA
ObÄtovala jsem JĂ mÄsĂc svĂŠho mladĂŠho jiskrnĂŠho Ĺživota na poÄĂĄtku tĹetĂho tisĂciletĂ. MÄsĂc celĂ˝ - rozumÄj - den i noc. Od svĂtĂĄnĂ do svĂtĂĄnĂ. NauÄila jsem se kvĹŻli NĂ ve chvilkĂĄch nejvÄtĹĄĂho zoufalstvĂ pĂt tu hnÄdavou tekutinu, kterou bych bez mlĂŠka nebo aspoĹ cukru, nepozĹela ani na smrtelnĂŠm loĹži. Kafe drĹželo mĂŠ unavenĂŠ fyzickĂŠ tÄlo na nohou a ZelenĂ˝ Äaj zesvÄtloval mĂŠ ÄernĂŠ myĹĄlenky, kdyĹž ne do rĹŻĹžova, tak alespoĹ do ĹĄeda. ONA byla hnacĂm motorem, vĹždy kdyĹž jsem ĹĄla otevĹĂt lednici, abych si uĹž zase vzala nÄco k jĂdlu a vzĂĄpÄtĂ opÄt zjistila, Ĺže vlastnÄ k vĹŻli NĂ ani jĂst nemĹŻĹžu.
PoslednĂ mÄsĂc byla mĂ˝m stĂnem vĹĄude tam, kam jsem se jen hnula. A jĂĄ se proto radĹĄi uĹž moc nehĂ˝bala, jelikoĹž mÄ uĹž nebavilo poslouchat otĂĄzky jak na tom s NĂ jsem a co pak, aĹž JI koneÄne budu mĂt. Jako by se na okamaĹžik stala mĂ˝m prokletĂm i spĂĄsou. ONA byla dĹŻleĹžitÄjĹĄĂ neĹž jĂĄ a bez NĂ bych prĂ˝ zas jĂĄ nebyla nic. OvĹĄem jĂĄ Ĺžiju a ONA je tu pro mÄ, a ne jĂĄ pro NI. To jsem si neustĂĄle opakovala pokaĹždĂŠ, kdyĹž jsem zapochybovala, Ĺže mi bude patĹit. Poeticky vyjĂĄdĹeno, ĹĂkala jsem si, Ĺže aĹž JI zĂskĂĄm, tak uĹž navĹždy budeme spolu.
ONA mi ale takĂŠ dala nadÄji", Ĺže s NĂ se budu okolnĂmu povrchnĂmu svÄtu jevit jako normĂĄlnĂ a inteligentnĂ dĂvka. To je mi tedy vĂ˝hra.
TakĹže nebudu to lidi dĂĄl rozmazĂĄvat! BuÄte ĹĄĹĽastnĂ, a se mnou se veselte na jejĂ poÄest! Pijte na jejĂ zdravĂ! UznĂĄvejte JI! KlantÄ se JĂ, jako jĂĄ pĹed tĂm, neĹž jsem JI skuteÄnÄ poznala. NeĹž jsem JI uvidÄla a pocĂtila jejĂ chladnou ruku na svĂŠm srdci.
A vĂte co? Nakonec mÄ jeĹĄtÄ rozesmĂĄla i rozplakala. JĂĄ totiĹž nad NĂ vyhrĂĄla. Byla jsem prostÄ lepĹĄĂ, dobĹe jsem taktizovala a pĹedvedla JĂ bezchybnĂ˝ hereckĂ˝ vĂ˝kon. A jak tak pĹemýťlĂm, vlastnÄ teÄ, kdyĹž uĹž jsme spolu, mohla bych si JI vzĂt sebou do Prahy na FAMU nebo na DAMU. ONA mÄ nauÄila mimo jinĂŠ i pĹetvĂĄĹce a donutila mÄ chovat se pĹed nĂ sebevÄdomÄ.
Bude teÄ proto vĹĄude chodit se mnou a taky proto, Ĺže na NI (nikoliv na mÄ) vĹĄude ÄekajĂ. To ONA (ne jĂĄ) mĂĄ kdekoliv otevĹenou nĂĄruÄ. OvĹĄem jedno je jistĂŠ! MĂĄm JI! MĂĄm MATURITU!!!
PS: Je mi jasnĂ˝, Ĺže v tom textu chybĂ urÄitÄ plno ÄĂĄrek. Komu to vadĂ, tak aĹĽ si pĹedstavĂ, Ĺže je to doplĹovaÄka a dopĂĹĄe si je tam. Äau lidi!!!
(10. 6. 2002, 11:16)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-8
(bĂĄsniÄka bez jmĂŠna)
Linda
( klokanek)
Zapalte svĂce, svÄt se zhroutil.
ZahledÄl se do ticha a zkamenÄl.
DvÄ duĹĄe na vÄÄnosti. DvÄ duĹĄe v temnotÄ.
DvÄ cesty v pouĹĄti.
Dechy se zkĹĂĹžily a v jeden splynuly.
HvÄzdy na stromech uzrĂĄly.
TÄla se rozpouĹĄtĂ...
Stal ses mým zrcadlem a jå tvým odrazem.
VnoĹenĂ do snu, nekoneÄnĂŠ blaĹženosti.
UprostĹed tÄl lĂĄska si hrĂĄvĂĄ
a vĹŻnÄ se s tĂłnem prolĂnĂĄ
...souznÄnĂ na vÄÄnosti
(19. 6. 2002, 10:16)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-9
Äas
SedÄla jsem ve svĂŠm pokoji, vĹŻnÄ vonnĂ˝ch tyÄinek spolu s lĂbeznou hudbou naplĹovaly prostor, kterĂ˝ mi byl poskytnut k pĹeĹžĂvĂĄnĂ na tĂŠto planetÄ. Za poslednĂ dobu se stalo mnoho vÄcĂ, kterĂŠ plnÄ zamÄstnĂĄvali mou hlavu.
Odkud ho jen znĂĄm? Kde se tu vzal? Co je zaÄ? ProÄ teÄ? to vĹĄe letÄlo jako blesk skrze mozkovĂŠ buĹky.
Po nÄjakĂŠ dobÄ se hudba zaÄala vpĂjet a prolĂnat s mĂ˝mi myĹĄlenkami. Hudba byla stĂĄle hlasitÄjĹĄĂ a jednotlivĂŠ tĂłny mĂŠnÄ zĹetelnÄjĹĄĂ. Ta melodie byla ĂşplnÄ vĹĄude.........vĂÄka mi klesla a jĂĄ upadla do slastnĂŠho spĂĄnku....
BouchnutĂ dveĹĂ, rĂĄna, kterĂĄ mÄ vytrhla ze spĂĄnku, ale jako bych spĂĹĄ v nÄjakĂŠm snu zĹŻstala. Nebyla a byla jsem ve svĂŠm pokoji. ÄtyĹi stÄny do malĂŠ ÄtvercovĂŠ mĂstnosti s dvÄma okĂŠnky. ŽådnĂŠ obrazy, aĹž na obrĂĄzek nÄjakĂŠ svÄtice v rohu na pravo ode dveĹĂ. StoleÄek, jedna Ĺžidle a postel na kterĂŠ jsem teÄ sedÄla. Z vedlejĹĄĂ mĂstnosti jsem slyĹĄela hlasy a tak jsem tiĹĄe vstala a pootevĹela dĹevÄnĂŠ dveĹe a uvidÄla vÄtĹĄĂ mĂstnost s vĂce okny, pecĂ, velkĂ˝ stĹŻl, nÄkolik mladĂ˝ch lidĂ, pĂĄna a panĂ. V oknech bylo mnoho kvÄtin a mĂstnost naplĹovala vĹŻnÄ sladkĂŠho peÄenĂ.....
Izif, co koukĂĄĹĄ? ProÄ nĂĄm nepomĹŻĹžeĹĄ? StĂĄle jsi jen nÄkde po lesĂch nebo u sebe v komoĹe. zaburĂĄcela svÄtnicĂ panĂ.
Sestro, pojÄ nĂĄm pomoci s peÄenĂm. ozvali se dĂvky a chlapec u stolu.
Z toho jsem usoudila, Ĺže ta panĂ je moje matka a pĂĄn je otec.......hlavou mi projelo - sakra co tu dÄlĂĄm, kde to jsem? - ale nemÄla jsem Äas na rozebĂrĂĄnĂ. Byla jsem s ostatnĂmi v zĂĄstÄĹe u stolu a sypala hrozinky na kolĂĄÄky, kterĂŠ se hromadily vĹĄude, kam jsem se jen podĂvala.
Byla jsem neklidnĂĄ, v duĹĄi mÄ to stĂĄle silnÄji tĂĄhlo kamsi ven za zavĹenĂŠ vchodovĂŠ dveĹe. Jen co jsem mÄla moĹžnost , vyklouzla jsem ze svÄtnice ven. Ĺ la jsem jako bych tam znala kaĹždĂ˝ kĂĄmen Äi koĹen na vzdory tomu, Ĺže okolĂ mi nepĹipomĂnalo vĹŻbec nic z toho na co jsem byla zvyklĂĄ.
ProchĂĄzela jsem nejdĹĂv malou vesniÄkou, po cestÄ do lesa a lesem stĂĄle dĂĄl aĹž na malĂ˝ palouÄek se studĂĄnkou a malĂ˝m dĹevÄnĂ˝m altĂĄnkem. Jen jsem spoÄinula na dĹevÄnĂŠm sezenĂ v altĂĄnku, objevila se na okraji lesa postava zahalenĂĄ v ÄernĂŠm plĂĄĹĄti s kĂĄpĂ. Osoba pomalu postupovala ke mÄ. StĂĄli jsme na proti sobÄ a pĹestoĹže jsem mu nevidÄla do tvĂĄĹe, vylĂtlo ze mÄ Tarane, stĂ˝skalo se mi .
Shodil kĂĄpi, objevila se tvĂĄĹ protkanĂĄ moudrostĂ a ĹživelnĂŠ oÄi vystupujĂcĂ z bledĂŠ tvĂĄĹe. VeselĂŠ a laskavĂŠ oÄi, oÄi co Ĺeknou vĂc neĹž slova.
Izif , co jsem ti ĹĂkal, setkĂĄme se. VÄdÄl jsem, Ĺže pĹijdeĹĄ. pronesl vyrovnanĂ˝ pĹĂjemnĂ˝ hlas.
JĂĄ, ale nejsem odtud, jak tedy vĂm kdo jsi? Odkud znĂĄm tvoje jmĂŠno? Jak jsem naĹĄla tohle mĂsto? chrlila jsem otĂĄzky, bylo jich tolik.
Jsi tady stejnÄ doma, jako tam odkud jsi pĹiĹĄla tentokrĂĄt. Copak si to tu nepamatujeĹĄ?
Pamatuji a nepamatuji se. NÄco ve mÄ vĂ a jĂĄ si to nejsem schopnĂĄ srovnat. sklopila jsem oÄi. UvÄdomila jsem si, Ĺže od chvĂle kdy pĹiĹĄel vejrĂĄm do tÄch jeho. JednĂm jemnĂ˝m pohybem ruky mi zvedl bradu a pohlĂdl hluboko do mÄ. JĂĄ vÄdÄla, Ĺže patĹĂ ke mÄ a vĹĄechny city a emoce se probudili. Zamotala se mi hlava, podklesla mi kolena. V pravou chvĂli mÄ zachytil a objal.
Izif, jsi v poĹĂĄdku.
Ano Tarane, jsem odpovÄdÄla jsem a v tu chvĂli jsem si vzpomnÄla Jsi Taranis, pĂĄn Äasu. NenĂ pĹedtĂm, nenĂ potom, je neustĂĄle teÄ. Budeme spolu na vÄky aĹĽ uĹž na jakĂŠm koliv mĂstÄ. vĹĄe kolem mÄ znÄlo jako zvony katedrĂĄly....
Izif, vzpomnÄla sis, je to tak jak ĹĂkĂĄĹĄ. VĂtej v mĂŠ nĂĄruÄi. vĂc mÄ sevĹel a jĂĄ ucĂtila jeho vĹŻni, kterĂĄ se nemÄnĂ.......Odpoledne ubÄhlo tak rychle. ÄĂm krĂĄsnÄji mi bylo, tĂm neĂşprosnÄji Äas bÄĹžel - paradox.
VrĂĄtila jsem se domu stĂĄle se peklo a tak jsem se zeptala panĂ domu co se chystĂĄ. PanĂ mĂĄma se na mÄ podĂvala s vytĹeĹĄtÄnĂ˝ma oÄima dÄvÄe ty jsi snad nemocnĂĄ? ZĂtra se pĹeci vdĂĄvĂĄĹĄ.
To co se dÄlo teÄ byla absolutnĂ destrukce vĹĄech bunÄk celĂŠho jĂĄ. RĂĄna, velkĂ˝ tĹesk.
Maminko a koho si beru? zmohla jsem se na otĂĄzku.
Izif nedÄlej si legraci. BereĹĄ si starostu Paderva.
VzpomnÄla jsem si - byl starĂ˝ a byl to dohodnutĂ˝ sĹatek pro dobro rodiny. Byla jsem sprostÄ prodĂĄna. Utekla jsem k sobÄ do komory a sesunula se na postel. Propukla jsem v ĹĄĂlenĂ˝ hysterickĂ˝ plĂĄÄ. CelĂ˝ svÄt i ten ÄerstvÄ objevenĂ˝ se mi hroutil. Nalezla jsem obrovskou sĂlu lĂĄsky, objevila jsem krĂĄsu sdĂlenĂ a teÄ tohle. Ale pro rodinu bych se mÄla obÄtovat.......spĂĹĄ mi nic jinĂŠho nezbĂ˝vĂĄ. Bylo nÄco po pĹŻlnoci. Nemohla jsem spĂĄt a myslela na Taranise. V tom stĂĄl v nohĂĄch mĂŠ postele.
Tarane, dĂky bohu. svÄtĂ˝lko v beznadÄji.
Copak se dÄje? ProÄ mÄ pĹivolĂĄvĂĄĹĄ?
MĂĄm se zĂtra vdĂĄvat, sĂĄm vĂĹĄ za koho.
Izif, holÄiÄko neÄetla jsi pohĂĄdky? NevĂĹĄ jakou moc mĂĄ lĂĄska vychĂĄzejĂcĂ ze srdce? Ĺekl tak klidnĂ˝m hlasem .
VĂm, znĂĄm, ale teÄ se mi to zdĂĄ beznadÄjnĂŠ. Budu neĹĄĹĽastnĂĄ, utĂ˝rĂĄ mÄ to - nemoc milovat. vysoukala jsem ze sebe mezi vzlyky.
Pamatuj! Je jen teÄ a jen co to doĹekl zmizel.
MÄ pohltil spĂĄnek....
RĂĄno jsem se vzbudila do slunnĂŠho dne. Bez jedinĂŠ myĹĄlenky jsem se oblĂŠkla do pĹipravenĂ˝ch bĂlĂ˝ch ĹĄatĹŻ a pĹipravila jsem se na obĹad. Ve 12,00 hodin, pĹesnÄ na poledne jsem stĂĄla v malĂŠ kapli uprostĹed vesnice. Kaple byla plnĂĄ kvÄtin, pĂĄr lidĂ bylo i u vchodu. Ano uĹž pĹichĂĄzel mĹŻj budoucĂ manĹžel. KnÄz zaÄal odĹĂkĂĄvat text, kterĂ˝ jsem skoro nevnĂmala a pak mÄ vytrhl z transu .....berete si dobrovolnÄ tohoto muĹže.....
ToÄil se mnou svÄt, huÄelo mi v uĹĄĂch, kolena vypovĂdala sluĹžbu............ NĂŠNĂŠNĂŠ kĹiÄela jsem .....
......NĂŠNĂŠNĂŠ probudila jsem se. Hudba uĹž dohrĂĄla, tyÄinky dohoĹely a jĂĄ byla zase Fizi, ve svĂŠm pokoji, ve svĂ˝ch ĹĄatech. Äas se nachĂ˝lil, jdu za nĂm a tak nebylo Äasu na rozebĂrĂĄnĂ mĂŠho snu. DoĹĄla jsem na smluvenĂŠ mĂsto. UĹž tam Äekal. PĹiĹĄla jsem k nÄmu, objal mÄ a jĂĄ ucĂtila sevĹenĂ a vĹŻni, kterou jsem poznala v tom snu. Byl to on, mÄl sice jinĂŠ jmĂŠno, ale byl to on.
TenkrĂĄt vÄdÄl pĹesnÄ co mi ĹĂkal: SetkĂĄme se, aĹĽ uĹž kdekoliv.
(Praha, 23. 8. 2002, 10:10)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-15
Ĺ˝eny, vĂno, tramvaje
alkohol, Ĺženy, tramvaje, Ĺživot
( Cervis)
Od jednoho hodnĂŠho ÄlovÄka jsem dostal takovĂ˝ malĂ˝ pĹĂtulnĂ˝ notĂ˝sek, a tak jsem do nÄj psal, co mÄ napadlo. AĹĽ uĹž jsem nÄkde Äekal na dopravnĂ prostĹedek, ÄĂmĹž se bavĂm aĹž nezdravÄ Äasto, nebo mi tvĹŻrÄĂ odvahu a zdĂĄnĂ nadĂĄnĂ dodal alkohol. NÄco jsem vybral a dĂĄvĂĄm tĂmto k dispozici.
FILIPOVI
Filipe, nebuÄ ovce
VĹždyĹĽ mĂĄĹĄ svoji hlavu
Neodsuzuj bezdomovce
KaĹĄli na mediĂĄlnĂ slĂĄvu
Filipe, nebuÄ ovce
Jednej s lidmi vlĂdnÄ
Do akvĂĄrka dva kytovce
Nachytej si klidnÄ
Filipe, nebuÄ ovce
Nenech blbce vlĂĄdnout svÄtu
NeleĹž doma na pohovce
A vrhni se na osvÄtu
LĂTO
UĹž je tady lĂŠto
To se poznĂĄ snadno
LeĹžĂm nahĂ˝ v trĂĄvÄ
A slunĂÄko mÄ uspĂĄvĂĄ
SOBOTA, MĂJE
Sobota veÄer,
v hlavÄ znĂ
vÄelĂ medvĂdci v japonĹĄtinÄ,
vĂ˝zva v jejĂch oÄĂch
mÄ pĹipoutala k Ĺžidli.
JejĂ krĂĄsnĂŠ Ĺasy, vlasy a Ăşsta
jsem zahnal alkoholem.
Okno...
ZA MYĹ KOU
Budoucnost je MyĹĄko
aĹž moc nejistĂĄ,
znĂĄm tÄ...
znĂĄm tÄ?
ÄĂm dĂĄl pochybuji,
stĂĄle vĂc si slibuji
od plĂĄnovanĂŠho setkĂĄnĂ.
NadĹĄenĂ - strach?
ĂspÄch Äi krach.
ChtÄl bych tÄ mĂt na klĂnÄ,
teÄ, hned, tady, okamĹžitÄ.
ZapomĂnĂĄm, Lolito, Ĺže nejsi
jeĹĄtÄ Ĺžena zcela pĹipravenĂĄ
NYMBURK HL.N.
PĹŻnoc na nĂĄdraĹžĂ
v objetĂ laviÄky,
vlaky ĹĄeptajĂ,
vyprĂĄvÄjĂ o lidech,
o nekoneÄnĂ˝ch dĂĄlkĂĄch.
Äas se zastavil,
miluji poetismus hodin
schovanĂ˝ v klap,
minuta po minutÄ.
ChtÄl bych se rozbÄhnout,
tam kde se koleje spojĂ v jednu.
POTMÄ
PĹŻlnoÄnĂ vĂĄnek
ve tvĂĄĹi
PouliÄnĂ lampa
skomĂrĂĄ
PoÄĂtĂĄm hvÄzdy
klopýtåm
NeznĂĄmĂŠ zvuky
do ticha
Polapit stĂny
do dlanÄ
Chce se mi kĹiÄet
a jsem sĂĄm
PĹED KINEM
SedĂm na zastĂĄvce
a pĹipadĂĄm si jako
Forrest Gump
Ne tak slavnej
ale tak blbej
20:00, HUFEST
MoĹžnĂĄ jsem jinej
NachĂĄzĂm pĹŻvaby
kde bych nehledal
ani ve snu
ChtÄl bych bĂ˝t slepĂ˝
a donekoneÄna poslouchat
jejĂ melodickĂ˝ hlas
POTKAL JSEM DĂVKU
Kdysi jsem ji
Co vlastnÄ?
Miloval?
...nÄco mĂĹ
ZboĹžĹoval?
...nÄco mĂĹ
NenĂĄvidÄl?
...to ne
ChtÄl dostat do postele?
...nÄco mĂĹ
ChtÄl se dotĂ˝kat jejĂch vlasĹŻ?
...to bude ono
PoĹĂĄd jĂ to sekne
(Asi trochu pokryteckĂŠ, hlavnÄ s tou postelĂ...)
CHODIT PÄĹ KY Z DĂLNICE
Pocit dĹŻleĹžitosti
jako malinovĂĄ zmrzlina
Veverka na asfaltu
a spousta hvÄzd
PrĂĄzdnĂŠ koleje a mlÄenĂ
PolitĂ˝ broskvovou ĹĄĹĽĂĄvou
jsem sexy
KomĂĄĹi
KomĂĄĹi mÄ Ĺžerou
TOTĂLNÄ SVOBODNĂ
Touhle tuĹžkou
namaluju nehty
NasadĂm paruku
Chci se ti lĂbit
ZapĂĄlĂm knihovnu
Usednu do tanku
Pojedu do kopce
kamenitou cestou
NahoĹe zahodĂm
telefon, penĂze
SvlĂknu se do naha
Vylezu na strom
A uĹž neslezu
OÄI MĂ STEJNĂ
UĹž ti rozumĂm
pĹĂteli se sĂĄgem
Ty hebouÄkĂŠ vjemy
na rumunskĂŠ koĹalce
na ohraných kartåch
Je to dvojnice
koho nemohu ĹĂct
vĹŻbec se jĂ nepodobĂĄ
KoupĂm ÄervenĂŠ
aspoĹ dvÄ lĂĄhve
radĹĄi tĹi
co kdyĹž mĂĄ cesta za nĂ
skonÄĂ bez dotykĹŻ...
VESELĂ NAD
CestujĂcĂ na ÄtvtĂŠ koleji,
POZOR!
po tĹetĂ koleji projede
STROJ
DNES MÄ NAPADLO, Ĺ˝E...
PĹi tom svĂŠm hledĂĄnĂ
s kým a jaký Şivot
kaĹĄlu na mytĂ nĂĄdobĂ,
luxovĂĄnĂ, pravidelnĂŠ studium,
dokonalou hygienu,
pravidelnĂ˝ spĂĄnek,
holenĂ, tĹi jĂdla dennÄ,
vÄasnĂŠ nĂĄvĹĄtÄvy
u svĂŠho vlasoopatrovaÄe.
MoĹžnĂĄ, Ĺže kdybych to
(a spoustu dalĹĄĂch ÄinnostĂ)
dÄlal, nemusel bych hledat
RETROSPEKCE
KDYĹ˝ JSEM SE OHLĂDL ZPÄT
ZJISTIL JSEM JAK MOC
MILUJU
VELKĂ
PĂSMENA
26
Dnes v tramvaji
vzpomnÄl jsem si
na vĹĄechny dĂvky
co jsem kdy lĂbal
Bylo to krĂĄsnĂŠ
ale nÄkdy
to nebylo to sprĂĄvnĂŠ
a ta poslednĂ
je to tak dĂĄvno...
MĂ SNY
na krĂĄsnĂ˝ch dĂvkĂĄch
z mých snů
mi hroznÄ moc vadĂ
Ĺže nenechajĂ
ani jmĂŠno
ani ÄĂslo
ani se nikdy nevrĂĄtĂ
ZKAZKY Z PRĂRIE
Lezly dÄti
na napÄtĂ
LeŞà v mrkvi
vĹĄichni mrtvĂ
kdo nevÄĹĂ
aĹĽ si zmÄĹĂ
vĹĄechny volty
zastrÄ kolty
Cowboy
SELETICE
Dort na lĹžiÄku
Popadnout mediÄku
Kdo jsem, kam jdu?
Dejte mi
DĹŻvody!
OBÄD S FILIPEM
//v originĂĄle je text tvoĹen velice zajĂmavĂ˝mi mastnĂ˝mi skvrnami
MOJE BABIÄKA
BabiÄka na kole
jezdĂ po chodnĂku
a jeĹĄtÄ k tomu vlevo
KaĹždou NedÄli
chodĂ do kostela
hodnÄ (si) vÄĹĂ
KdyĹž pĹebĂ˝vĂĄm
krmĂ mÄ
jako svĂŠ slepice a koÄku
MĂĄm ji moc rĂĄd
KDYĹ˝ JE PODZIM
KdyĹž je podzim
jsem na tom mentĂĄlnÄ
jako ÄlovÄk hrajĂcĂ si s vlĂĄÄky
ChodĂm ĹĄpinavĂ˝ a neoholen
do nejhorĹĄĂch putyk
Zcela bezdĹŻvodnÄ
klopĂm jedno pivo za druhĂ˝m
OpĂjĂm se a jsem sprostĂ˝
BreÄĂm nad sebou
KdyĹž je podzim
dĂvĂĄm se na svÄt zespodu
KDY MĂ ÄLOVÄK MILOVAT
UŞ ŞådnÊ måjovÊ låsky,
schĂĄzenĂ se pod zasnÄĹženou
vonĂcĂ korunou tĹeĹĄnÄ
UŞ ŞådnÊ pråzdninovÊ låsky,
flĂĄmy pod letnĂ teplou oblohou,
lĂbat se a z trĂĄvy nevstat
UĹž jenom podzimnĂ lĂĄsky,
kdy je kaĹždĂ˝ sĂĄm se sebou
a potĹebuje nÄkoho drĹžet,
naslouchat a být slyťen
Podzim je mlhavĂŠ zrcadlo
mých citových ztråt,
a tak se masochisticky otĂĄÄĂm
za kaĹždou nejen Äernovlasou
JESTLI SE TOHO DOŽIJU
AĹž budu hodnÄ starĂ˝,
moĹžnĂĄ budu Ĺživotem zklamanĂ˝,
mlĂĄdeĹž pouÄujĂcĂ dÄdek.
MoĹžnĂĄ mi zbyde
jen kaĹždodennĂ pĹĂdÄl,
tÄch pĂĄr piv ĹĄtamgasta.
TĹeba se ohlĂdnu za kaĹždou
pĹedÄasnÄ vyspÄlou
na dikotĂŠku krĂĄÄĂcĂ,
budu volat:Pak Ĺže nerostou!,
sĂĄm se tomu smĂĄt
a koupat se ve vlastnĂm potu.
A nakonec kĹŻli pivnĂmu bachoru
ani nevstanu a nejspĂĹĄ umĹu.
GARFIELD BY CHĂPAL
Kdyby nebylo PondÄlĂ,
nikdo by ho nevymyslel,
nikomu by nechybÄlo,
Ĺživot by byl krĂĄsnĂ˝
Kdyby nebylo PondÄlĂ,
tak bych se nenarodil,
nebo se narodil v ĂşterĂ˝,
Ĺživot by byl krĂĄsnĂ˝.
Kdyby nebylo PondÄlĂ,
nemusel bych vstĂĄvat
za tmy popĂĄtĂŠ,
Ĺživot by byl krĂĄsnĂ˝
STĹEDA 23.10.
KdyĹž jsem si dnes
v to krĂĄsnĂŠ odpoledne
dobĂjel solĂĄrnĂ ÄlĂĄnky,
doĹĄlo mi, Ĺže svÄt
je sloĹžitĂ˝ i jednoduchĂ˝.
JednoduchĂŠ to mĂĄ
zvĂĹĂĄtko v ZOO,
ale staÄĂ pĹeskoÄit plot...
Jo, za vĹĄĂm stojĂ Ĺžena.
Ty vĂĹĄ kdo, Filipe
ÄELĂKOVICE
Ĺekla: Äau!
a posadila se mi dohlavy
Ĺekl jsem: Ahoj
a zaÄal ji z hlavy vyhĂĄnÄt
MoĹžnĂĄ do konce svÄta
budeme hrĂĄt v mĂŠ hlavÄ na honÄnou
27.10.02
SvÄtlĂ˝ kousek oblohy
nad stĹechami za rybnĂkem
ZrychlenĂ˝ tok Äasu
UhĂĄnĂ mraky a barvy
Nový význam ocelovÊ
Nic po smrti
Şådå velkou fantazii
Pro vĂĄs ostatnĂ
mĂĄme pĹece duĹĄe
Jak se seznamuji?
To zĂĄleŞà na rodiÄĂch
jak mÄ vychovali
28.10.02
PondÄlĂ zaÄalo
odchodem ze mlejna
Vlny jak na moĹi
Ĺ˝elezniÄnĂ most
Marin nemluvĂ
Filipes nepije
MaĹas je poslednĂ
kdo se mi podobĂĄ
A ten vĂtr
odfoukl vzpomĂnky
na tvĂŠ vlasy
PONDÄLĂ MASKOVANĂ PĂTKEM
V cizĂm bytÄ
skoro nahĂ˝
Asi jsem vÄera
nemÄl tolik pĂt
O HODINU POZDÄJI
ZnĂĄte mÄ, jsem kliÄas,
ale zrovna jsem
NASRANEJ
s velkým S.
TeÄ nenĂ Äas na poezii
TRAMVAJ
Tramvaj je symbol
Tramvaj je zmÄna
KdyĹž podzimnĂ veÄer
pĂĄdĂ do ztracena
Tramvaj je pohyb,
dynamika, cesta
KrevnĂ obÄh
organismu mÄsta
V ÄervenĂŠm zrcadle
mĂŠ oÄi vidĂ
Kolik je rozdĂlna
v tĂŠ spoustÄ lidĂ
STATUS
Nejsem rebel, ani frajer,
schovĂĄvĂĄm se za prĹŻmÄrem.
(11. 11. 2002, 12:25)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-30
Kde(j)si (o)v(ĂĄ)n oci(ch?)
Cervis
Variace na ÄervenĂŠho trpaslĂka, II.dĂl StopaĹova prĹŻvodce po galaxii, maturitnĂ ples, poslednĂ sobotnĂ noc, MaĹasovo koktĂĄnĂ a svĂŠ vlastnĂ halucinace
Z oslavy jsem se vracel aĹž k rĂĄnu a naprosto zmoĹženĂ˝. Jak jsem se blĂĹžil k domovu, zaÄal jsem se ĹĄacovat ve snaze nalĂŠzt klĂÄe. Pak jsem ji spatĹil. OpĂrala se o dveĹe a mlÄky si mÄ prohlĂĹžela. NepĹĂliĹĄ vysokĂĄ, velice zvlĂĄĹĄtnĂ. V duchu jsem sestavil tu nejvtipnÄjĹĄĂ otĂĄzku, kterou bych zapĹedl hovor a dal najevo svou inteligenci a ĹĄarm. "Pro, pro, pro, promiĹte sle,sleÄno," zaÄal jsem nesouvisle koktat, "nemĂĄte nĂĄladu na trochu nezĂĄvaznĂŠ konverzace?" OdpovÄdÄla hlasem, kterĂ˝ jsem shledal pĹĂjemnĂ˝m a sladkĂ˝m:
"NevĂm, jĂĄ totiĹž neexistuji."
"To mi nedĂĄvĂĄ smysl..."
"ProstÄ neexistuji a obÄas s tĂm mĂĄm docela problĂŠmy."
"JĂĄ nevĂm, myslĂm Ĺže jste opravdu..."
"Ale jĂĄ nejsem," vpadla mi doprostĹed komplimentu, "mluvĂte jen sĂĄm se sebou."
"NevÄĹĂm."
"Ano," pokĂ˝vala smutnÄ hlavou, "je to tÄĹžkĂŠ pochopit."
"Ale proÄ tu jste, nebo vlastnÄ nejste?"
"Jsem tu, abych vĂĄm pĹedala dĹŻleĹžitĂŠ poselstvĂ."
Uchopila mÄ za paĹži, polĂbila a potichu zaĹĄeptala: "Jsi naprostĂ˝ magor!"
Pak zmizela.
(18. 3. 2003, 11:07)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-44
LiterĂĄrnĂ soutÄĹž: DobrĂ˝ konec pro KrysaĹe
Martina KoÄĂ BittnerovĂĄ
( marzsa)
ObÄanskĂŠ sdruĹženĂ Neraweb (provozovatel serveru www.neraweb.cz) vyhlaĹĄuje literĂĄrnĂ soutÄĹž s nĂĄzvem: "DobrĂ˝ konec pro KrysaĹe"
Viktor Dyk, mÄlnickĂ˝ rodĂĄk, napsal znĂĄmou novelu KrysaĹ, kde nechal hrdinku Agnes "odejĂt do SedmihradskĂŠ zemÄ“ a za nĂ krysaĹe i obyvatele mÄsteÄka Hammeln. TĂm pĂĄdem novela konÄĂ tragicky. Z tÄch dĹŻvodĹŻ vyzĂ˝vĂĄme souÄasnĂŠ autory k tomu, aby zkusili napsat novĂ˝ a optimistickĂ˝ konec novely.
SvĂŠ prozaickĂŠ pĹĂspÄvky v rozsahu 2-4 normostrĂĄnek posĂlejte do 27.2. 2004 na e-mail:
soutez.neraweb@atlas.cz, nebo na poĹĄtovnĂ adresu: ObÄanskĂŠ sdruĹženĂ Neraweb, Dr. E BeneĹĄe 875, 277 11 Neratovice. Dotazy k soutÄĹži posĂlejte na info@neraweb.cz
SlavnostnĂ vyhodnocenĂ soutÄĹže probÄhne v bĹeznu v Blue Velvet CafĂŠ v Praze. VĂtÄznĂŠ prĂĄce budou otiĹĄtÄny na www.neraweb.cz. TĹi nejlepĹĄĂ autoĹi budou odmÄnÄni knihami, kterĂŠ poskytl partner soutÄĹže - www.knihservis.cz (internetovĂŠ knihkupectvĂ).
(3. 1. 2004, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-282
U Marti v pokoji
text pĂsniÄky
LĂda MĂĄlkovĂĄ
( klokanek)
SedĂm ve stĂnu palem
a topĂm se Ĺžalem.
MyslĂm, Ĺže vĹŻbec nemyslĂm
a pomalu uĹž spĂm.
Život je velkå otåzka
a malĂĄ odpovÄÄ.
VĹĄechno je jen sĂĄzka
tady je mĂĄ zpovÄÄ.
Myslela jsem, Ĺže jsem jedniÄka
a zatĂm jestli dvojka.
MĹŻj Ĺživot letĂ do propasti
a na dnÄ spousta pastĂ.
MĹŻj problĂŠm je maliÄkĂ˝
ve skoĹĂĄpce svÄta.
(Beze mÄ by taky fungoval)
SvÄt je staĹiÄkĂ˝
a jĂĄ jen malĂĄ blecha.
PĹipadĂĄm si jak parazit
na matce pĹĂrodÄ.
Jak to jen zarazit!
Bylo by to v pohodÄ.
MĂĄm nÄco dÄlat?
A co?
MĂĄ to cenu?
....nevĂm.
(6. 2. 2004, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-361
SlĂĄvek SĂ˝kora: Meditace z MÄsteÄka, kde Äas se dĂĄvno rozhoupal
Slåvek Sýkora
( klokanek)
Na prvnĂ pohled to vypadĂĄ jako bĂĄsniÄky zaÄĂĄteÄnĂka s blbejma rĂ˝mama. Ale SlĂĄva Ĺikal, Ĺže se vo rĂ˝my vĹŻbec nepokouĹĄĂ, Ĺže jestli tam jsou, tak to spĂĹĄ nĂĄhodou. JeĹĄtÄ vĂc mÄ pĹekvapilo, Ĺže neÄte ŞådnĂ˝ jinĂ˝ bĂĄsnĂky, prej se bojĂ, Ĺže by pak pouĹžĂval jejich slova nebo postupy. Skoro vĹĄechno, co pĂĹĄe, mĂĄ z meditace. HodnÄ ho prej zklidĹuje. To je na nÄm vidÄt opravdu na prvnĂ pohled. Meditovat ho nauÄila mĂĄma, StĂĄĹa SĂ˝korovĂĄ, ta klavĂristka co doprovĂĄzĂ pĹi koncertech Pepu MejstĹĂka a co hodnÄ intuitivnĂm zpĹŻsobem uÄĂ hrĂĄt na klavĂr - jĂ meditace prej taky hodnÄ zmÄnila zpĹŻsob vnĂmĂĄnĂ hudby. V tÄch bĂĄsniÄkĂĄch jsou mĂsta, kterĂ˝ skoro doslova odpovĂdaj nÄkterejm zenovejm knĂĹžkĂĄm ("Ĺžijeme taÄ a tady // minulost je pryÄ // budoucnost jeĹĄtÄ ani teÄ"), pĹestoĹže SlĂĄva ŞådnĂ˝ neÄet. ProstÄ si to vĹĄechno objevil sĂĄm. PrvnĂ ÄtenĂ SlĂĄvovejch bĂĄsniÄek probÄhlo pĹednedĂĄvnem v PanoramÄ, jeho vÄci Äetl Radim Keith. LepĹĄĂ je, kdyĹž si to pĹednĂĄĹĄĂ sĂĄm ÄlovÄk, co to napsal. A tak to bude na chystanĂ˝m ÄtenĂ v kavĂĄrnÄ u StrejÄka. -KlokĂĄnek
Noc
NoÄnĂ zvlĂĄĹĄtnĂ svÄt,
KrĂĄsnĂĄ temnota,
Intimita vÄt,
anonymita.
ZvlĂĄĹĄtnĂ kouzlo,
hudba noci,
konÄĂcĂ zlo,
konec moci.
ProblĂŠmy nevidÄ,
s Äistou hlavou,
myĹĄlenky o bĂdÄ,
noc mi dĂĄvĂĄ.
O lesku krĂĄsy,
O ĹĄeru bĂdy,
problĂŠmĹŻ masy
a jejĂ nudy.
JĂĄ
JĂĄ mĂĄm svoje tÄlo,
dokonce i duĹĄi,
co to do vĹĄech vjelo?!!
JĂĄ mĂĄm svoji hlavu,
tak uĹž mÄ neserte.
Osa
Život je jako cesta po spiråle,
kruhy jsou otevĹenĂŠ,
obÄas se uzavĹou,
a otevĹou se novĂŠ.
Ale spirĂĄla bez pevnĂŠho bodu?
PĹĂtomnost
PĹĂtomnost je jedna,
teÄ a tady,
vĹĄe ostatnĂ je zbyteÄnĂŠ,
Ĺžijeme teÄ a tady,
minulost je pryÄ,
budoucnost jeĹĄtÄ ani teÄ,
teÄ -- to je krĂĄsnej Äas,
protoĹže prĂĄvÄ je.
Kam?
Kam mizĂ starĂŠ pohyby,
kam mizĂ starĂĄ slova,
kam mizĂ starĂŠ ĂşsmÄvy,
Kam mizĂ uplynulĂŠ Äasy,
kde zas objevujĂ se asi???
ZĂĄvislost
Sem zĂĄvislej,
na svÄt.
Miluju ĹžitĂ,
vĹĄe dÄnĂ, vÄdÄnĂ i neddÄnĂ.
Sem ĹĄĹĽastnĂ˝,
i v tÄĹžkĂ˝ch dobĂĄch,
dĂk energii,
co proudĂ a proudĂ,
a staÄĂ jĂ jen vÄĹit.
Kdo vĂ?
Kdo vĂ, co stane se,
co stĂĄt se mĂĄ?
Co må být, je a bude?!
VĂ to vĹŻbec nÄkdo?
VĂ.
Meditace
U cesty
medituju v hlĂnÄ,
snad hodiny
krĂĄsa.
Klid, nĂĄdhera.
PrĂĄsk, civilizace.
Snad minuty,
hrĹŻza.
VĂĄlka
SedĂm tu,
uprostĹed noci,
v centru vesmĂru,
a pĹemýťlĂm o mĂru.
Život, kråsný je Şivot.
být, kråsnÊ je být,
nĂĄdhernĂ˝ je ĹžĂt.
Ĺ˝Ăt, v absolutnĂ lĂĄsce ĹžĂt.
NeznĂĄm
Konec je zaÄĂĄtek,
jĂĄ neznĂĄm konce,
zaÄĂĄtek je konec,
jĂĄ neznĂĄm zaÄĂĄtek.
NekoneÄno je nekoneÄno,
neznĂĄme nekoneÄno,
je skuteÄnost
pravou skuteÄnostĂ?
A co zdĂĄnlivost?
VĂm, Ĺže nevĂm
***
Co je normĂĄlnĂ
co to je normĂĄlnĂ
co znamenĂĄ bĂ˝t normĂĄlnĂ
co znamenĂĄ bĂ˝t nenormĂĄlnĂ
proÄ existuje tak nenormĂĄlnĂ
tak abstraktnĂ
tak pĹĂzemnĂ slovo
je normĂĄlnĂ o tom pĹemýťlet?
***
snĂh
po troĹĄkĂĄch
do ticha
na krajinu
pĹed oknem
v pĹĂmĂŠm pĹenosu
***
båt se svých pocitů
bĂĄt se sĂĄm sebe
bĂĄt se Ĺživota
nebĂĄt se o Ĺživot
1. Ăşnora 2004
Ta barva, ten jas,
ten kontrast,
ta nĂĄdhera!
Pozval jsem si barvy do Ĺživota,
nalĂŠhal jsem,
a ony pĹiĹĄly samy, neÄekanÄ,
v meditaci.
***
HlubokĂĄ noc
zalitĂĄ mÄsĂÄnĂm svitem
a zvlĂĄĹĄtnĂm naÄervenalĂ˝m svÄtlem
MÄsteÄka kde se Äas
dĂĄvno rozhoupal.
NenĂ to poprvĂŠ
co zachvĂĄtilo mÄ
kouzlo noci
mÄsta Nymburka
a ani naposled snad.
Co uchvacuje mne natolik
Ĺže dĂvĂĄm se z okna
noc co noc
a pĹemýťlĂm
nad naĹĄimi osudy
Co vede mne k tomu
proÄ tolik miluju noc
snad vĂce neĹž den
a pĹemýťlĂm a pĂĹĄu
a chodĂm do ĹĄkoly nevyspalĂ˝.
(Nymburk, 27. 2. 2004, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-382
PĹŻda vydala svĂŠ tajemstvĂ
Jos.TrauĹĄke
( Wethes)
Co vĹĄe se dĂĄ nalĂŠzt na pĹŻdÄ je k neuvÄĹenĂ. UĹž samotnĂŠ pĹehrabĂĄvĂĄnĂ haraburdĂ pĹipomĂnĂĄ umÄleckĂ˝ proces. PodaĹilo se mi objevit krĂĄsnÄ aktuĂĄlnĂ bĂĄsnÄ, starĂŠ minimĂĄlnÄ 30 let. Autorem je neznĂĄmĂ˝ Jos.TrauĹĄke ze SadskĂŠ, pokud jej znĂĄte, napiĹĄte mi. BĂĄsnÄ byly napsĂĄny rozklepanĂ˝m pĂsmem, nejistĂ˝m tahem a Äernou tuĹĄĂ na sportovnĂch novinĂĄch. VĂce bliŞťĂho uĹž nevĂm.
O ÄeĹĄĂch
UĹž se tÄĹĄĂ na veÄeĹi,
a moĹžnĂĄ by i tancoval.
Na co jĂĄ mĂĄm se tÄĹĄit?
HĹeĹĄit, hĹeĹĄit, hĹeĹĄit, hĹeĹĄit.
KnedlĂky se cpĂĄt,
jedno pĂvo a jĂt spĂĄt.
Â
O vÄĹži
PoĹĄeptala mi vÄĹž,
vÄĹ si komu chceĹĄ…
Pak pohladit chtÄla fiĂĄly.
Chytl jsem ji kolem pasu,
…vzdychla… „ÄekĂĄm na to 500 let!“
O roku 1900
TĂ˝ jo!
Ten muĹž letĂ v balĂłnu!
Že se neboj�
Taky Äeho mĂĄ se bĂĄti,
jemu nebudou na hlavu zĂĄvaŞà pĹistĂĄvati.
V tu spadl na zem pytlĂk s pĂskem…
O psech
ZĂKAZ VOLNĂHO POBĂHĂNĂ PSĹŽ,
pĹeÄetla si smeÄka.
ZakĹuÄela, zaĹĄtÄkala
… nu co, tak tu budem stĂĄt!
O ovcĂch
PĂĄsl jsem v pouĹĄti ovce,
ale pochcĂpali mi.
Asi jim pĂsek nechutnal.
Tak tu stojĂm,
bezradnej sem,
a nevĂm co bude dĂĄl.
O Pokeru
UdÄlej grimasu!
Ĺekl jsem hrĂĄÄi pokeru.
On mlÄky po kartĂĄch ĹĄĂĄhl,
obliÄej furt kamennĂ˝,
„nejde“
a pokrÄil rameny.
(pĹŻda SadskĂĄ, 24. 3. 2004, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-407
Pohled Evy HrubĂŠ na MagickĂŠ zrcadlenĂ
Eva HRUBĂ
( Wethes)
Jak pojmenovat nepojmenovatelnĂŠ? OdrĂĄĹžĂme se v zrcadlech, zrcadlĂme se sami v sobÄ, vchĂĄzĂme odrazem svĂŠ duĹĄe do duĹĄĂ ostatnĂch….
ZrcadlenĂ duĹĄĂ
ZrcadlenĂ …. PoetickĂ˝ a smysluplnĂ˝ nĂĄzev! ParĂĄda! V Nymburce kolem M. MejstĹĂka je ÄarovnĂ˝ kruh mladĂ˝ch lidĂ, kteĹĂ chtÄjĂ vykouzlit v dneĹĄnĂm spÄchu a chvatu, mĂsteÄko – kde se lze zastavit. A tĂm je poezie, hudba, malovĂĄnĂ …. umÄnĂ … duĹĄevno!
Prostor k vyjĂĄdĹenĂ dostĂĄvajĂ tak dĂky panu P. Äechovi a MÄstskĂŠmu kulturnĂmu stĹedisku, v souÄasnĂŠ dobÄ Spolku HĂĄlek v Nymburce, vĹĄichni ti, jejich srdce majĂ podobnĂ˝ tep. V restauraci Panorama se odehrĂĄvĂĄ nÄco úŞasnĂŠho a to .. pokus o vstup poezie do bunÄk ostatnĂch divĂĄkĹŻ, posluchaÄĹŻ, pĹĂĄtelĹŻ. KĂŠĹž by se onen pokus brzy promÄnil v mluvenĂŠm projevu do podoby vĂ˝raznÄjĹĄĂ umÄleckĂŠ recitace (nebudu psĂĄt – pĹednesu), kĂŠĹž by autoĹi autorskĂ˝ch bĂĄsnĂ byli stĂĄle oduĹĄevnÄlejĹĄĂ a plnĂ hlubĹĄĂch myĹĄlenek, kĂŠĹž interpreti hudby jsou stĂĄle tak vĂ˝bornĂ!
MagickĂŠ zrcadlenĂ:
V reĹžii Ĺ ĂĄrky ÄiperovĂŠ zaplnilo restaurant do poslednĂho mĂsta. VnÄjĹĄĂ reĹžijnĂ zĂĄmÄr jakoby pohltil vlastnĂ grĂł pĹedstavenĂ. SvĂce, louÄe, malĂŠ ohĹostroje vytvoĹily atmosfĂŠru, kdy divĂĄk ÄekĂĄ, Ĺže teÄ TO pĹijde… ale bohuĹžel mluvenĂŠ slovo, pĹednes takovĂ˝ch autorĹŻ, jako je Baudelaire, E.A. Poe, Kellner, NebezkĂ˝ z Vojkovic – prostÄ a jednoduĹĄe chtÄjĂ opravdovĂŠ mistry pĹednesu a pĹedevĹĄĂm pochopenĂ jich samĂ˝ch. To nevyĹĄlo. Ale vlastnĂ tvorba Jitky FabiĂĄnovĂŠ a bĂĄseĹ „MagickĂĄ noc“ AleĹĄe MisaĹe jakoby vĹĄe malinko poopravily. Sexy – horoskopy, byly fakt sexy a vnesly do ĹĄumu v ĹadĂĄch divĂĄkĹŻ ticho a zaujetĂ. PĹĂĄla bych vĹĄem aktĂŠrĹŻm mluvenĂŠho slova vĂc sebekĂĄznÄ a pokory a teprve potom moĹžnĂĄ umÄleckĂŠ nalezenĂ se a „ZrcadlenĂ“ zaÄne opravdu zĂĄĹit! VynikajĂcĂ byla Hanka PokornĂĄ and Fossa Temporalis, dĂky! VynikajĂcĂ, jako vĹždy bĹĂ VeteĹĄnĂkovĂŠ a Crossband bĹĂ KĹĂŞů. Tady lze mluvit o jistĂŠ profesionalitÄ!
TakovĂŠ je tedy mĂŠ malĂŠ zamyĹĄlenĂ, kdy se na okamĹžik „ZrcadlenĂ duĹĄĂ“ znovu zalesklo v duĹĄi mĂŠ. Jak ĹĂkĂĄm, je ĹĄtÄstĂm tohoto mÄsta na Labi, Ĺže se tu rodĂ novĂ bĂĄsnĂci, novĂ recitĂĄtoĹi, novĂ herci, hudebnĂci! Zrcadlete se a najdÄte v sobÄ nejen touhu bĂ˝t poslouchĂĄn, ale touhu umÄt OSLOVIT! DrĹžĂm vĂĄm palce a dÄkuji.
Eva HRUBĂ (bĂĄsnĂĹka, recitĂĄtorka, hereÄka – prostÄ „VolnĂĄ noha“)
(18. 11. 2004, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-755
literĂĄrnĂ turnĂŠ
KĂ˝chĂĄnĂ do sazĂ
Wethes
BĂĄsnickĂ˝ poĹad „KĂ˝chĂĄnĂ do sazĂ“ ukonÄil svĂŠ lednovĂŠ turnĂŠ. BĂĄsnickou i prozaickou tvoru jste si mohli vyslechnout v Nymburce, PodÄbradech a LysĂŠ nad Labem. Pokud jste si toto jedineÄnĂŠ turnĂŠ nechali ujĂt, nabĂzĂme ochutnĂĄvku podobÄ v textu ĂĹi Urbance.
PravdivĂ˝ PepĹŻv pĹĂbÄh
…aneb jak jsem koupil, tak prodĂĄvĂĄm (nÄco takovĂŠho by mÄ v ĹživotÄ nenapadlo)
VyprĂĄvÄl mi vÄera Pepa v BohnicĂch neuvÄĹitelnĂ˝ a straĹĄlivĂ˝ pĹĂbÄh. TvrdĂ, Ĺže je to pravda a Ĺže ho to poznamenalo na celĂ˝ Ĺživot. „Bylo to tak straĹĄnĂ˝, Ĺže kam se hrabe Arnold Ĺ vajcenegr,“ ĹĂkĂĄ. InkriminovanĂ˝m mĂstem vĹĄak nebyly kulisy postavenĂŠ hollywoodskĂ˝mi scĂŠnĂĄristy, nĂ˝brĹž jedno - ospalĂŠ - mÄsteÄko.
„Ĺ el jsem z RejdiĹĄtÄ na nĂĄmÄstĂ zkratkou pĹes hydro a kameĹĂĄk. NĂĄroÄnĂŠ Ăşseky jsem sjĂĹždÄl na lyĹžĂch,“ vyprĂĄvĂ Pepa s hrĹŻzou v oÄĂch. ZĂĄĹžitky mu pĹed oÄima vyvstĂĄvajĂ jako na filmovĂŠm pĂĄsu. „Bylo asi tĹi ÄtvrtÄ na ĹĄest, kdyĹž se uprostĹed kameĹĂĄku bĹŻhvĂ odkud vzalo to prokletĂ˝ pekaĹskĂ˝ auto. V montĂŠrkĂĄch a kravatÄ venÄĂm na vodĂtku srnku, v ruce bejzbolovou pĂĄlku, pĹes rameno lyĹže. Nemohl jsem vĹŻbec nic dÄlat,“ vzpomĂnĂĄ na nehodu. Je na nÄm vidÄt, jak mu ÄernĂŠ vzpomĂnky zpĹŻsobujĂ bolest.
Jak pĹitom s hoĹkostĂ ĹĂkĂĄ, nÄco viselo ve vzduchu. Pepova intuice pracovala naplno. Na hlavu radÄji nasadil havĂĹskou helmu s reflektorem, do zadnĂ kapsy montĂŠrek zastrÄil notĂĄĹsky ovÄĹenou zĂĄvÄĹĽ. „PĹŻvodnÄ jsem chtÄl vzĂt ven jeĹĄtÄ krĂĄlĂka, jsem rĂĄd, Ĺže jsem to neudÄlal. Dopadl by ĹĄpatnÄ jako moje srnka. Vypadalo to, Ĺže mÄ pekaĹskĂ˝ nĂĄklaÄĂĄk nemĹŻĹže minout,“ lĂÄĂ Pepa a tvrdĂ, Ĺže toho osudnĂŠho rĂĄna se nÄj pekaĹi museli domluvit.
Tolik PepĹŻv pĹĂbÄh.
UdĂĄlost zaznamenal i NymburskĂ˝ denĂk. Redaktor pĂĹĄĂcĂ pod zkratkou (msj) ji otituloval, cituji: „PodivĂn se srnkou skonÄil po stĹetu s nĂĄklaÄĂĄkem v blĂĄzinci“.
U nĂĄs v hospodÄ se ale tvrdĂ, Ĺže vĹĄechno bylo trochu jinak. KamarĂĄdĹŻm se totiĹž zdĂĄ pĹinejmenĹĄĂm zvlĂĄĹĄtnĂ, Ĺže za volantem nĂĄklaÄĂĄku sedÄl PepĹŻv kamarĂĄd LĂĄÄa, na kterĂŠho Pepa vystavil zĂĄvÄĹĽ. Podle oÄitĂ˝ch svÄdkĹŻ navĂc LĂĄÄa chvĂli pĹed nehodou parkoval u kameĹĂĄku, prsty nervĂłznÄ poklepĂĄval na volant a v oÄĂch mÄl podivnÄ odhodlanĂ˝ vĂ˝raz. ZasahujĂcĂm policistĹŻm bylo takĂŠ divnĂŠ, proÄ LĂĄÄa naloĹžil mrtvou srnku do auta dĹĂv, neĹž se zaÄal starat o sraĹženĂŠho kamarĂĄda, a proÄ mÄl v dobÄ jejich pĹĂjezdu v ruce bejzbolovou pĂĄlku.
OtĂĄzka zĂĄvÄti, nebo proÄ Pepa venÄĂ na mostÄ pĹes Labe venÄĂ srnku z BabĂna, zĹŻstanou asi bohuĹžel nezodpovÄzenĂŠ. VĹĄichni zainteresovanĂ totiĹž nekompromisnÄ trvajĂ na verzi o neĹĄĹĽastnĂŠ nĂĄhodÄ.
SvÄtlo do udĂĄlosti by jistÄ vnesla Pepova bohnickĂĄ lĂŠkaĹskĂĄ zprĂĄva. Ta je ovĹĄem k nahlĂŠdnutĂ jenom blĂzkĂ˝m pĹĂbuznĂ˝m a ti jsou bohuĹžel ubytovĂĄni bez moĹžnosti vychĂĄzek ve vedlejĹĄĂm pavilonu.
autor textu: OndĹej ĂĹa Urbanec
MALĂ SHRNUTĂ:
vystoupili: JilemnickĂ˝, ZdraĹžil, Trejbal, Urbanec, SlivanskĂ˝, Plavec
výpis turnÊ:
14.01.2006 Nymburk – kavĂĄrna U StrĂ˝Äka, hudebnĂ doprovod NovĂ˝ hrĂĄbÄ
21.01.2006 PodÄbrady – restaurace NetopĂ˝r, hudebnĂ doprovod NovĂ˝ hrĂĄbÄ, PrĂĄva Pupku
25.01.2006 LysĂĄ nad Labem – kinobar Hogo fogo, hudebnĂ doprovod KoĹen a MĂra NovĂĄk
zajĂmavost: vystoupenĂ v Nymburce navĹĄtĂvil Jaroslav RudiĹĄ - otec Aloise Nebela
(Nymburk, 1. 2. 2006, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1398
zamyĹĄlenĂ
ValentĂ˝nÄnĂ
Ritchi
"Neblbni, zĂtra nĂŠ, musĂm s mladou na veÄeĹi..."
Stala se mi zajĂmavĂĄ pĹĂhoda, o kterou se nemohu nepodÄlit:
Potkal jsem ve vlaku znĂĄmou, slovo dalo slovo a Ĺže se tedy nÄkdy "sÄuchneme" na kafe. JelikoĹž jsem dost rozlĂtanĂ˝, naĹĄel jsem v kalendĂĄĹi nejbliŞťà moĹžnĂŠ datum schĹŻzky 14.Ăşnora, kterĂŠ jsem tedy navrhl. "Ty jsi blĂĄzen, jeĹžĂĹĄmarjĂĄ, to bych mÄla prĹŻĹĄvih, MUSĂM s tĂm svĂ˝m na veÄeĹi, vĹždyĹĽ je ValentĂ˝na!"
PoloĹžil jsem si tedy otĂĄzku:
Co, nebo kdo to je, onen dÊmonický Valentýn?
Pro patnĂĄctiletĂŠ je to plyĹĄovĂ˝ medvĂdek za stopadesĂĄt tĹĂmajĂcĂ rudĂŠ plastovĂŠ srdĂÄko s nĂĄpisem "I love You", "Je t´aime", v nejlepĹĄĂm pĹĂpadÄ "Miluji TÄ".
PÄtadvacetiletĂ vidĂ opulentnĂ veÄeĹi pĹi svĂÄkĂĄch v pokud moĹžno co nejluxusnÄjĹĄĂ restauraci, s doufĂĄnĂm bouĹlivĂŠ noci, Äi alespoĹ delĹĄĂho veÄera. StarĹĄĂ, zkuĹĄenÄjĹĄĂ pak vidĂ pĹĂleĹžitost k "ĹžehlenĂ" prĹŻĹĄvihĹŻ. PĹipouĹĄtĂm, je pĹĂjemnĂŠ, syĹĄet "MĂĄm TÄ rĂĄd", ale ptĂĄm se: Je to upĹĂmnĂŠ? Nebo je to proto, Ĺže jacĂsi ValentĂ˝novĂŠ slavĂ svĂĄtek, Ĺže se to prostÄ musĂ, jinak bude zle...? Co je ĹĄpatnĂŠho na tom rozdĂĄvat lĂĄsku, pohodu, pohlazenĂ a polibky celĂ˝ Ĺživot? Je snad projevem slabosti druhĂŠho Äervna obejmout na ulici kamarĂĄda a ĹĂci mu "Ty vole, mĂĄm tÄ rĂĄd..."? Asi ano, protoĹže kolemjdoucĂ si na VĂĄs udou ukazovat a ĹĂkat "podĂvej, ti dva homouĹĄi, jak se objĂmajĂ"... Je snad projevem nevÄry "vlepit" na ulici kamarĂĄdce pusu a ĹĂci jĂ "Jsem moc rĂĄd, Ĺže TÄ vidĂm"...? Asi ano, neboĹĽ VĂĄs pokryteckĂĄ "morĂĄlnĂ" spoleÄnost okamĹžitÄ odsoudĂ slovy: "PodĂvej, Ĺženatej chlap, tĂĄta od dvou dÄtĂ a tady se pĹede vĹĄema cejcmlĂĄ s nÄjakou mladou fuchtlĂ"
Je takovĂ˝ prohĹeĹĄek proti morĂĄlnĂmu kodexu konzumnĂ spoleÄnosti, kdyĹž vezmu na prochĂĄzce kamarĂĄdku za ruku nebo, nedej BoĹže, kolem ramen? Asi ano, protoĹže se o vĂĄs okamĹžitÄ zaÄnou ĹĄĂĹit zvÄsti o rozvodech, zĂĄletnĂcĂch a podobnÄ... LidĂŠ dneĹĄka zapomnÄli dĂĄvat lĂĄsku a porozumÄnĂ. KaĹždĂ˝ okolo je jen "ten pitomec, kterĂ˝ mi vadĂ ve vĂ˝hledu, co mi zasedl mĂsto v tramvaji, co mi vyfouk poslednĂ jogurt z regĂĄlu v sĂĄmoĹĄce"...
LidiÄkovĂŠ, zkuste kolem sebe dĂĄvat lĂĄsku nejen proto, Ĺže je ÄtrnĂĄctĂ˝ho Ăşnora, ne proto, Ĺže se to musĂ, ale proto, Ĺže to nic nestojĂ a vaĹĄe pohlazenĂ a ĂşsmÄv uÄinĂ nÄkoho ĹĄĹĽastnĂ˝m, alespoĹ na chvĂli......
MoĹžnĂĄ VĂĄm to bude pĹipadat jako teatrĂĄlnĂ gesto, ale pĹesto ho uÄinĂm: MĂM VĂS RĂD, LIDI...
(13. 2. 2006, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1411
recenze filmu
KaŞdý chce být jako Luboť
KlokĂĄnek
( Wethes)
NenĂ lehkĂŠ psĂĄt recenzi na amatĂŠrskĂ˝ film, vztahovat na nÄj kritĂŠria profesionĂĄlnĂ tvorby. Na druhou stranu Daniel BartoĹĄ, autor celoveÄernĂho snĂmku KaĹždĂ˝ chce bĂ˝t jako LuboĹĄ, si o to ĹĂkĂĄ. Daniel, adept oboru reĹžie na praĹžskĂŠ FAMU, zatĂm student nymburskĂŠho COP, prĂ˝ dotĂĄhl na projekci filmu v nymburskĂŠm kinÄ sedm set svĂ˝ch spoluŞåkĹŻ a tak se asi ambicemi netajĂ. I dvojdiskovĂŠ DVD je pojatĂŠ ambiciĂłznÄ.
Na jednom film samotnĂ˝, na druhĂŠm ?bonusy?, jak tomu bĂ˝vĂĄ zvykem u velkofilmĹŻ. I to pĹedznamenĂĄvĂĄ film samotnĂ˝. Leccos je zjevnÄ z ?velkĂ˝ch? filmĹŻ okoukĂĄno, vÄetnÄ prĂĄce s kamerou, stavbou nÄkterĂ˝ch scĂŠn (ĂşvodnĂ, titulkovĂĄ, jako by vypadla ze SamotĂĄĹĹŻ), scĂŠna trĂŠninku zase skoro doslovnÄ cituje Rockyho. TÄĹžko ĹĂct, jestli je film parafrĂĄzĂ oblĂbenĂ˝ch filmĹŻ nebo trochu nevÄdomĂ˝m vyuĹžitĂm nÄkterĂ˝ch jejich postupĹŻ -- asi obojĂ. TakĹže tohle je lopotnĂĄ snaha o vĂĄĹžnÄ mĂnÄnou recenzi na radostnou snahu o vĂĄĹžnÄ mĂnÄnĂ˝ film. To druhĂŠ urÄitÄ trvalo nepomÄrnÄ dĂŠle a autor prvnĂho se na nÄco jako celoveÄernĂ film zatĂm nezmohl a jen tak nezmĹŻĹže. TakĹže Ăşvodem poklona samotnĂŠmu ĂşsilĂ.
PĹĂbÄh filmu je jednoduchouÄkĂ˝. MladĂka LuboĹĄe (Pavel JelĂnek) pĹesvÄdÄĂ trenĂŠr Koza (Miroslav Vacek), aby se vÄnoval zĂĄvodnĂmu vzpĂrĂĄnĂ. LuboĹĄ makĂĄ, zanedbĂĄvĂĄ ĹĄkolu. Koza je prospÄchĂĄĹskĂĄ svinÄ a kdyĹž se LuboĹĄ pĹi trĂŠninku zranĂ (nebo moĹžnĂĄ umĹe), Koza si najde jinou obÄĹĽ (poslednĂ asi dvÄ minuty filmu). Do trĂŠnovĂĄnĂ zasahuje jeĹĄtÄ konkurenÄnĂ trenĂŠr Karel (Karel Ruso), vysmĂvajĂcĂ se LuboĹĄĹŻv bratr, nechutnĂ˝ listonoĹĄ Ruda (AleĹĄ Mocek), kterĂ˝ prohlĂŠdl Kozovu manipulaci, a uÄitel (LuboĹĄ MilĂ˝) ani ti ale nejsou do pĹĂbÄhu vetkĂĄni jinak neĹž epizodnÄ.
Film mĂĄ nÄkolik silnĂ˝ch momentĹŻ a nÄkolik prĹŻĹĄvihĹŻ. Kamera a stĹih jsou na amatĂŠrskĂ˝ film vĂ˝bornĂŠ. Doslova mnÄ rozstĹelila scĂŠna, v nĂĹž se otevĂrajĂ zĂĄvory a pĹes ĹželezniÄnĂ pĹejezd jde nocĂ nÄkolik lidĂ, kaĹždĂ˝ jinam. MĂĄ pohyb skoro ve vĹĄech plĂĄnech, vyvolĂĄvajĂcĂ lehkĂŠ chvÄnĂ aĹž vizuĂĄlnĂ orgasmus. A nebo chĹŻze hlavnĂho hrdiny tunelem na nymburskĂŠm nĂĄdraĹžĂ, kolemjdoucĂ se vynoĹujĂ ze tmy jako mlĹžnĂŠ postavy. ParĂĄda. S minimĂĄlnĂmi prostĹedky si reĹžisĂŠr, scĂŠnĂĄrista, kameraman a stĹihaÄ v jednĂŠ osobÄ adaptuje i sloĹžitĂŠ postupy, jako tĹeba kamerovĂ˝ jeĹĂĄb, nejspĂĹĄ improvizovanĂ˝ ze stativu zvednutĂŠho nad hlavou. Ĺ koda, Ĺže sebou tolik ĹĄkube. VĂ˝bornĂĄ je v nÄkterĂ˝ch zĂĄbÄrech i jĂzda kolem na bicyklu jedoucĂho listonoĹĄe.
Na studenta poslednĂho roÄnĂku stĹednĂ ĹĄkoly urÄitÄ vĂ˝kon
PrĹŻĹĄvihem jsou vĂ˝kony hercĹŻ, spĂĹĄ nehercĹŻ. Kdo je znĂĄ, uĹžije si jejich pĹĂtomnost ve filmu, skoro dokumentĂĄrnĂ vĂ˝povÄÄ (jĂĄ jsem se bavil nad Rudou ZrĹŻdou, jinak Picardem, redaktorem HluÄnĂŠ samoty, ve skuteÄnosti stejnÄ zdĂĄnlivÄ zlĂ˝m a pĹitom dobrosrdeÄnĂ˝m), jinak jsou ale vĂc neĹž nepĹesvÄdÄivĂ, stejnÄ jako postavy, kterĂŠ ztÄlesĹujĂ. NejpĹirozenÄjĹĄĂ je snad jenom vedlejĹĄĂ postava Karla Rusa. PĹĂbÄh je naivnĂ a tak pĹĂmoÄarĂ˝, Ĺže po chvĂli zaÄne nudit. A smrt (?) hlavnĂho hrdiny v zĂĄvÄru filmu je tak fraĹĄkovitĂĄ a jakoby mimochodem, Ĺže se nĂĄs vlastnÄ ani nedotkne.
Na druhou stranu dĂky tomu, Ĺže Karel Ruso je skuteÄnĂ˝ sportovec, dostĂĄvĂĄ Daniel moĹžnost zapojit do filmu i dokumentĂĄrnĂ scĂŠny ze zĂĄvodĹŻ a z pĹedĂĄvĂĄnĂ medaile starostou Nymburka, kterĂŠ film vĂ˝raznÄ oĹživujĂ a dĂĄvajĂ mu vtip.
Podle (moĹžnĂĄ pĹĂliĹĄ) klasickĂŠ divadelnĂ pouÄky je dramatickĂ˝ situace takovĂĄ, ve kterĂŠ je hrdina v tÄĹžko ĹeĹĄitelnĂŠ situaci a je postaven pĹed vĂ˝bÄr, co dĂĄle uÄinit. A vĹĄechny varianty jsou ĹĄpatnĂŠ. V tĂŠ chvĂli zaÄĂnĂĄ postava jednat. Toho se u Danielova snĂmku nedoÄkĂĄme. Dilema je ve filmu snad jedinĂŠ: zda se mĂĄ LuboĹĄ vÄnovat trĂŠnovĂĄnĂ nebo ĹĄkole. A ani to se vlastnÄ nijak neĹeĹĄĂ. StupĹujĂcĂ se ĹĄkolnĂ prĹŻser je vyĹeĹĄen vĂ˝tkou ze strany uÄitele a uĹž se nijak dĂĄl nevyvĂjĂ a vyÄpĂ do ztracena.
Jak je Daniel BartoĹĄ s kamerou a stĹihem nadmĂru ĹĄikovnĂ˝, v dramaturgii je bezradnĂ˝. ŽådnĂĄ z postav se bÄhem filmu nepromÄnĂ (aĹž snad na Rudu, kterĂ˝ se blahosklonnÄ rozhodne jĂt s bratrem do vysmĂvanĂŠ posilovny). HlavnĂ hrdina LuboĹĄ je jenom zkrĂĄtka cĂlevÄdomĂ˝ a makĂĄ. VĹĄechny trumfy (Kozovy Ăşmysly) se vyloŞà na stĹŻl uĹž v Ăşvodu, nenĂ co odkrĂ˝vat.
DalĹĄĂm prĹŻĹĄvihem filmu je doslovnost. BÄh hlavnĂho hrdiny z Nymburka do SadskĂŠ je moĹžnĂŠ brĂĄt skoro jako popis cesty. VolnÄ parafrĂĄzovĂĄno: ?V Nymburce se vydejte pĹes Ĺ˝elezĹĂĄk, dĂĄle podĂŠl Labe, zahnÄte smÄrem na PĂsty, po modrĂŠ znaÄce vpravo, v hospodÄ na nĂĄvsi v PĂstech si mĹŻĹžete koupit pivo. DĂĄle pĹes les, kolem pĹĂrodnĂ rezervace pĂseÄnĂ˝ pĹesyp, na odboÄce vlevo, podĂŠl jezera, dĂĄle po silnici, uhnout na polnĂ cestu...? atd. StĹihovĂĄ zkratka by v tomhle pĹĂpadÄ neuĹĄkodila, uĹž proto, Ĺže kromÄ popisu cesty a stylovÄ nepodpoĹenĂŠ Ăşnavy hlavnĂho hrdiny zĂĄbÄry nic novĂŠho nepĹinĂĄĹĄejĂ.
VĂ˝bornÄ naĹĄlĂĄpnuto mĂĄ ale film v popisu prostĹedĂ. Jak protagonistĹŻm Äasto nejde vÄĹit ani nos mezi oÄima, historky vyprĂĄvÄnĂŠ v posilovnÄ jsou zjevnÄ ze Ĺživota a v nÄkterĂ˝ch momentech se do vyprĂĄvÄnĂ vloudĂ to, co filmu nejvĂc chybĂ ? autentiÄnost. LehkĂĄ, ale pĹĂtomnĂĄ. NejlepĹĄĂ je v tomhle smÄru vyprĂĄvÄnĂ pĹi vypnutĂŠm proudu, pouze v intimnĂm osvÄtlenĂ mobilnĂho telefonu. NavĂc prostĹedĂ posilovny je asi pro autora dĹŻvÄrnÄ znĂĄmĂŠ a ĹĄikovnÄ odpozorovanĂŠ. Ĺ koda Ĺže i tam jsou herci topornĂ.
A poslednĂ lehounkĂŠ rĂ˝pnutĂ, uĹž kosmetickĂŠ: obvyklĂ˝m problĂŠmem amatĂŠrskĂ˝ch filmĹŻ bĂ˝vĂĄ hudba. Jednak autoĹi pouĹžĂvajĂ svĂŠ oblĂbenĂŠ pĂsniÄky, na nÄĹž by tÄĹžko sehnali autorskĂĄ prĂĄva (a film pak nejde oficiĂĄlnÄ promĂtat), a za druhĂŠ Äasto inklinujĂ skoro k videoklipu a zĂĄbÄry jsou pak jenom jakousi bezvĂ˝znamnou vycpĂĄvkou do hudby, kterĂĄ uĹž nakonec nic nezachrĂĄnĂ. Nebo naopak hudba zachraĹuje momenty, kterĂŠ se autorĹŻm zdajĂ jakoby slabĂŠ. KaĹždĂ˝ chce bĂ˝t jako LuboĹĄ obsahuje ?pĹevzatĂ˝ch? pĂsnĂ zhruba tĹiadvacet.
Shrnuto: kamera a stĹih parĂĄdnĂ, pĹĂbÄh a vedenĂ hercĹŻ slabĂŠ, coĹž je ? aspoĹ pro zaÄĂĄtek ? skvÄlĂ˝ vĂ˝kon. Na film se jde koukat buÄ pĹĂsnĂ˝m filmovĂ˝m metrem a pak se ÄlovÄk nudĂ a nebo si ho uĹžĂt vÄetnÄ vĹĄech nymburskĂ˝ch figurek, prostĹedĂ a vtĂpkĹŻ ? pak urÄitÄ mĹŻĹže i bavit. OtĂĄzka je, jestli i nezasvÄcenĂŠ.
?KlokĂĄnek
KaŞdý chce být jako Luboť
NCE, 2006, 70 minut.
NĂĄmÄt, scĂŠnĂĄĹ, kamera, reĹžie, stĹih ? Daniel BartoĹĄ
LuboĹĄ ? Pavel JelĂnek
Viktor Koza ? Miroslav Vacek
Karel ? Karel Ruso
socka Ivo ? Jarda TrĂĄvnĂÄek
Ruda ?zRuda? ? AleĹĄ Mocek
uÄitel ? MiloĹĄ MilĂ˝

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)

KaŞdý chce být jako Luboť
(zvÄtĹĄit)
(Nymburk, 2. 4. 2007, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1920
zrcadlenĂ duĹĄĂ
SeriĂĄl o ZrcadlenĂ duĹĄĂ
Wethes
V ĂşterĂ˝ 25. zĂĄĹĂ probÄhlo dalĹĄĂ ZrcadlenĂ duĹĄĂ. BĂĄsnickĂ˝ poĹad ZrcadlenĂ duĹĄĂ je trvalka, kterĂĄ na nymburskĂŠ scĂŠnÄ pĹŻsobĂ jiĹž tĹetĂm rokem. Krom ÄtenĂŠho a recitovanĂŠho slova se pravidelnÄ objevujĂ mĂstnĂ i muzikanti napĹ. Crossband, Ravanello, Triquetrum, LĂĄĹžo plĂĄĹžo nebo Surikhata trio. Texty objevujĂcĂ se na ZrcadlenĂch se budou pravidelnÄ objevovat i na naĹĄich strĂĄnkĂĄch. V prvnĂm dĂle si mĹŻĹžete pĹeÄĂst dvÄ scĂŠnky od bĂĄsnĂka AleĹĄe MisaĹe.
Do lednice (AleĹĄ MisaĹ na motivy K. J. Erbena)
MuĹž mÄl bĹicho samĂŠ sĂĄdlo,
mĂĄlo mu to sluĹĄelo,
„BodejĹĽ by ti sako padlo,
kdyĹž ti roste pandÄro!
Za týden nåm dcera vdå se,
tvĂŠ sraĹženĂŠ kalhoty
po letech ti zapnout v pase -
to se jeden zapotĂ!
Žral bys jen jak dravý hroch,
pĹevleÄenĂ˝ v ÄlovÄka!
Sto kilo bys zhubnout moh!“
Ĺžena v ucho halekĂĄ.
ManĹžel pĹed nĂ hrĹŻzou chvĂ se
„PĹejdeĹĄ z masa na mrkev!
ztenÄĂĹĄ faldy do mÄsĂce,
prosvitne Ti kost a krev.
Hoj, ty musĂĹĄ jako svĂce
ĹĄtĂhlĂ˝ bĂ˝t jiĹž do tĂ˝dne!“
hrozĂ mu, Ĺže do lednice
ĹetÄzem vstup ovine.
VydĂrĂĄ tÄ hladem, chlape,
chce tÄ moĹit fĂşrie!
ManĹžel pandÄra se chĂĄpe,
Ĺže ji sĂĄdlem ubije.
„Ĺ˝rĂĄdlo na stĹŻl!“ –
„DrahĂ˝ choti,
jsi ty ale nezbeda?“
jako vepĹ se tlouĹĄtĂk potĂ,
kdyĹž bĹich nad ni pozvedĂĄ!
Po ĹĄpekĂĄch se valĂ ztÄĹžka
ku lednici jako sud,
Ĺžena na strĂĄĹži tam meĹĄkĂĄ
neutekla doposud.
HlĂdĂĄ lednici jak banku,
v ruce vĂĄlec na tÄsto.
„PojÄ si na buĹt, otesĂĄnku!“
kĂŠĹž by ranou odnes to!
JiĹž se sune tuÄnĂĄ hora,
na Davida GoliĂĄĹĄ:
„ZadrĹžte ho, prasotvora!“
u srdce to bolĂ aĹž.
Obr dusĂĄ, kroky slonĂ
linoleem tupÄ znĂ,
Ĺžena z drĂĄhy neodklonĂ
projektil ten obĂŠznĂ.
AvĹĄak uhne, a vtom pĹes noĹžku jĂ
paĹĄĂk dunÄ klopĂ˝tĂĄ,
salĂĄmy uĹž sotva ujĂ,
lednice vĹĄak – rozbitĂĄ.
Svatba bez zĂĄvoje (AleĹĄ MisaĹ)
Velice realistickĂĄ miniaktovka
Osoby: starosta, Ĺženich, nevÄsta, matka Ĺženicha, tatĂk nevÄsty, muĹž a Ĺžena z davu
TATĂK B.: LidiÄky! Dneska se mi ĹženĂ /to se spletl/ dcera, jakĂ˝ slavnĂ˝ den! A to je teprve zaÄĂĄtek. PoÄkejte si jeĹĄtÄ na hostinu, takovou jste jeĹĄtÄ nevidÄli! Dal jsem oĹĄkubat padesĂĄt hus, metrĂĄk klobĂĄsek, starĂŠ roÄnĂky Beaujoulais jsem dal pĹivĂŠzt pĹĂmo z proslunÄnĂ˝ch strĂĄnĂ Burgundska.
Ĺ˝ENA Z DAVU: Tak uĹž ticho! Starosta mluvĂ!
STAROSTA /suĹĄe strojenÄ/: SliÄnĂĄ nevÄsto, odvĂĄĹžnĂ˝ Ĺženichu, nechcete si to rozmyslet? VĂte, Ĺže mĂra rozvodovosti ÄinĂ 62% ? Ne? To tedy obdivuji vaĹĄi odvahu. NynĂ vĂĄs ŞådĂĄm, abyste pĹistoupili blĂĹže… Tak… UÄili jste se dobĹe? TeÄ vĂĄs trochu vyzkouĹĄĂm. ZaÄneme od Ĺženicha. VĂĄĹženĂ˝ pane RorĂ˝sku, ŞådĂĄm vĂĄs, proneste svĹŻj slib nevÄstÄ.
Ĺ˝ENICH: MilĂĄ BlaĹženo, jĂĄ, Richard RorĂ˝sek, ti slibuji, Ĺže z Tebe uÄinĂm svou nejponĂĹženÄjĹĄĂ otrokyni, v nemoci i ve zdravĂ mi budeĹĄ po vĹŻli, za to ti odepĹu moĹžnost vzdÄlĂĄnĂ i dochĂĄzky do prĂĄce, zajistĂm ti bezpeÄĂ svĂŠho 1+1, kde tÄ budu drĹžet jako oko v hlavÄ, abys mi mohla uklĂzet, vytĂrat, vyvĂĄĹet a prĂĄt, jĂĄ budu moci prĂĄt tebe v pĹĂpadÄ neuposlechnutĂ rozkazĹŻ. MilĂĄ BlaĹženo, slibuji, Ĺže svĂŠ pĹĂpadnĂŠ nevÄry ti zatajĂm, abych tÄ uĹĄetĹil bolesti a Ĺže v pĹĂpadÄ rozvodu ti odlehÄĂm od vĹĄeho majetku. DÄti si mĹŻĹžeĹĄ nechat, jestli ti nÄjakĂŠ vĹŻbec udÄlĂĄm.
MATKA R: VĂ˝bornÄ RĂĹĄo, ani jedno pĹeĹeknutĂ!
STAROSTA: KroĹĽte svĂŠ nadĹĄenĂ, osobo, jeĹĄtÄ nenĂ vyhrĂĄno!
TATĂK B.: VyhrĂĄno? PĹestĂĄvĂĄ se mi to lĂbit. Ĺ plouchĂĄ mu na majĂĄk? Odkud se to bifloval?
STAROSTA: Ticho v oddacĂ sĂni! VĂ˝bornÄ, Richarde, mĂĄte za jedna. Nynà ŞådĂĄm vĂĄs, sliÄnĂĄ nevÄsto, abyste pronesla svĹŻj slib k Ĺženichovi.
MUĹ˝ Z DAVU: BlĂĄĹžo, buÄ stateÄnĂĄ holka, jdi do toho. Bla-Ĺže-no, Bla-Ĺže-no /skandujĂ/
NEVÄSTA: MilĂ˝ Richarde, jĂĄ, BlaĹžena KonopĂĄskovĂĄ, ti slibuji, Ĺže se Ti ve vĹĄem podĹĂdĂm, v nemoci i ve zdravĂ ti budu vÄrnÄ posluhovat, zbavĂm tÄ pĹĂtÄĹže vaĹenĂ, pranĂ a vĂ˝chovy dÄtĂ, budu se drĹžet doma, nebudu vychĂĄzet ven a stĂ˝kat se ani s kamarĂĄdkami natoĹž s jinĂ˝mi muĹži, budeĹĄ mÄ moci bĂt za kaĹždou maliÄkost a kĹiÄet na mÄ jak se ti zlĂbĂ a dokud ze zoufalstvĂ nespĂĄchĂĄm sebevraĹždu, budu uznĂĄvat tvou autoritu, budu uctĂvat tvou nadvlĂĄdu a sĂlu, neboĹĽ ty jsi pĂĄn tvorstva a jĂĄ jsem jen odĹĄtÄpek tvĂŠho Ĺžebra.
TATĂK B: Co blĂĄznĂĹĄ, holka? Myslel jsem, Ĺže ho budeĹĄ mĂt pod pantoflem a ty tohle!
MUĹ˝ Z DAVU: Tak pĹece je pod Äepcem a pod biÄem otrokĂĄĹe, hurĂĄ!
STAROSTA: DobrĂĄ prĂĄce, uĹž teÄ jste posluĹĄnĂĄ, nevÄsto, dokonce i davu naslouchĂĄte.... A nynà ŞådĂĄm snoubence, aby stvrdili svĂŠ poslednĂ ano! OdpovÄzte mi vy, Richarde RorĂ˝sku, berete si tady tu Ĺženskou za svou prĂĄvoplatnou otrokyni v oblasti sexu, vĂ˝chovy dÄtĂ a od toho odvozenĂ˝ch domĂĄcĂch pracĂ?
MATKA R.: (skanduje) RĂĹĄo, ano! Ano, ano, ano!
STAROSTA: NenapovĂdat, k Äertu!
TATĂK B.: A ne a ne a ne! BlaĹženo, jestli si jeĹĄtÄ trochu soudnĂĄ, vezmi kramle, Äelem vzad!
STAROSTA: Ticho, nebo vezmu kramle jĂĄ a dceru nevdĂĄte.
TATĂK B.: No to by bylo jedinÄ dobĹe, ty ĹĄaĹĄku, tohle vĹŻbec nenĂ obĹad podle pĹedpisĹŻ, ale nÄjakĂĄ fraĹĄka, jenomĹže jĂĄ na divadlo nejsem zvÄdavej! (vztek uĹž ho nadzvedĂĄ ze Ĺžidle)
STAROSTA: ZĹĂzenci!! (PĹiskoÄĂ dva muĹži, zadrŞà ho. On se vzpouzĂ, ale nemĹŻĹže se vymanit)
No a mĹŻĹžeme pokraÄovat. ĹeknÄte mi, ĹženskĂĄ, berete si tohoto muĹže za svĂŠho vĂ˝hradnĂho otrokĂĄĹe a jedinĂŠho pĂĄna nad svĂ˝m Ĺživotem?
TATĂK B.: (ZmĂtĂĄ se v sevĹenĂ dozorcĹŻ) BlaĹženo, opovaĹž se souhlasit, uvidĂĹĄ doma ten vejprask. Tohle je blbĂĄ eskapĂĄda, to se mi snad zdĂĄ! ZatracenÄ, lidi, proÄ nic neĹĂkĂĄte, takhle pĹece doopravdy svatba neprobĂhĂĄ!
STAROSTA: Ale kdepak, pane, mĂ˝lĂte se, prĂĄvÄ Ĺže takto probĂhĂĄ pravĂĄ svatba bez pĹetvĂĄĹky. Ĺ koda Ĺže takhle nevypadala ta vaĹĄe pĹed pÄtadvaceti lety. Copak si nevzpomĂnĂĄte na tu svou? PodĂvejte se na sebe a pak vedle sebe. ProÄ po vaĹĄem boku chybĂ vaĹĄe manĹželka? Aha – tĂ˝ral jste, bil jste ji a poniĹžoval, jako by byla vaĹĄe otrokynÄ. StĹĂdavÄ jste ji zamykal v domÄ a pak zase vyhĂĄnÄl ven v mraze i s dÄtmi. Ona se nebrĂĄnila, nemÄla odvahu nÄco ĹĂkat. No necivte na mÄ jako byste nevÄdÄl nic o svĂŠm manĹželstvĂ. VaĹĄe krutosti uĹž nemohla manĹželka vydrĹžet, uĹž nevÄdÄla kudy kam a tak jedinou zĂĄchranu naĹĄla v dobrovolnĂŠ smrti!!
TATĂK B: To si vyproĹĄuji takhle to roztrubovat na veĹejnosti! Nechcete rovnou do bulvĂĄru? Tady jsme na svatbÄ mĂŠ dcery, tak se podle toho laskavÄ ĹiÄte a nevytahujte na mÄ kostry ze skĹĂnÄ! Nebo bude zle! (Ĺ ije sebou v sevĹenĂ dozorcĹŻ)
Ĺ˝ENA Z DAVU: VidĂte ho, jak se vzpouzĂ? Je v nÄm zlo! Zloduch! VĹĄeho schopnĂ˝ nĂĄsilnĂk.
NEVÄSTA: Tati, nech toho a odpusĹĽ mi, musela jsem to takhle nastrojit, jinak bychom tÄ nikdy nepolapili. Nemohu zapomenout, cos udÄlal mojĂ mĂĄmÄ.
TATĂK B.: Co kyndĂĄĹĄ,ty zrĂĄdkynÄ, nakonec ti toho Richarda jeĹĄtÄ budu pĹĂĄt, ten by tÄ nauÄil!
STAROSTA: A nezradil jste spĂĹĄe vy svou Ĺženu, kdyĹž jĂ tehdy pĹĂsahal vÄrnou lĂĄsku, oddanou pĂŠÄi a vÄrnost? Kdybyste odĹĂkĂĄval pĹesnÄ takovĂŠ hrĹŻznĂŠ, ale pravdivĂŠ sliby, jako zde pan Richard (ten s ĂşsmÄvem kyne tatĂkovi), bylo by vĹĄechno v poĹĂĄdku, alespoĹ byste nepĹĂsahal kĹivÄ.
TATĂK B.: (flegmaticky) Sakra, no ale copak je to splnitelnĂ˝ vĹĄechny ty sliby o vÄrnosti za hrob? No tak jsem udÄlal nÄjakĂ˝ chyby, holt to kaĹždej nezvlĂĄdne!
NEVÄSTA: TatĂnku, prosĂm tÄ nebuÄ trapnĂ˝ se a nech starostu dokonÄit, co jsme tu naÄali!
STAROSTA: DÄkuji za zastĂĄnĂ! A nynĂ odpovÄzte, vĂĄĹženĂĄ nevÄsto! ShledĂĄvĂĄte vaĹĄeho otce vinnĂŠho z domĂĄcĂm nĂĄsilĂm, kterĂŠ vedlo k sebevraĹždÄ svĂŠ Ĺženy, a rovnÄĹž vinnĂ˝m z kĹivĂŠ pĹĂsahy pĹed oltĂĄĹem a pĹejete si, aby byl v dĹŻsledku toho ĹĂĄdnÄ potrestĂĄn?
Ĺ˝ENA Z DAVU: Na pranýŠs nĂm, na pranĂ˝Ĺ, na pranĂ˝Ĺ!
MUĹ˝ ZDAVU: A proÄ? I ĹženskĂ˝ dokĂĄĹžou bejt fĂşrie! Musel se tĹeba nÄjak brĂĄnit!
TATĂK B.: Takhle to je tedy? Vy komedianti, to jste si mohli odpustit. BlaĹženo, jestli je v tobÄ jeĹĄtÄ zrnĂÄko citu k svĂŠmu otci, Ĺekni Ne! Ne! Ne! A stokrĂĄt ne!
NEVÄSTA: Ano!
STAROSTA: TĂmto povaĹžuji soud za uzavĹenĂ˝. OdveÄte ho rovnou do cely!
TATĂK B.: TakĹže nakonec soud? Co si o tom myslet? Dcero, ty huso, doma dostaneĹĄ! Chci normĂĄlnĂ soud, kdyĹž uĹž mÄ teda chcete obviĹovat. Hej! Nechte mÄ! Hej, hej! Podvod, podvod. SprĂĄskĂĄm vĂĄs vĹĄechny jako psy!! Dcero, huso, pomoc!
BLAĹ˝ENA: Sbohem, otÄe! (odvĂĄdÄn)
STAROSTA: (kĹiÄĂ za nĂm) Dostanete naprĂĄskĂĄno vy! Budete mĂt Ĺženskou bachaĹku!
Ĺ˝ENICH: Uf, koneÄnÄ to mĂĄme s krku. (vĹĄeobecnĂĄ radost, teÄ si budou vĹĄichni blahopĹĂĄt)
MATKA R.: No vidĂĹĄ, RĂĹĄo, zas o jednoho nĂĄsilnĂka mĂĹ a teÄ pĹŻjdeme domĹŻ, dĂĄme si Äaj.
NEVÄSTA: Bravo! DÄkuji za vynikajĂcĂ spoluprĂĄci! Moc jste nĂĄm pomohl, pane RorĂ˝sku!
Ĺ˝ENICH: Ale nedÄlejte z toho drama, jĂĄ byl jen pÄĹĄĂĄk v poli. HlavnĂ dĂk patĹĂ tady panu starostovi, to je rozenĂ˝ inscenĂĄtor. (ukazuje na starostu)
NEVÄSTA: DÄkuji vĂĄm! Pane reĹžisĂŠre! PĹinesu vĂĄm za to nÄjakĂ˝ meloun. (tĹese mu rukou)
MATKA R.: BravurnĂ vĂ˝kon, pane starosto, pÄknÄ jste mu to nandal. PĹinesu vĂĄm nÄjakĂŠ buchty. Zrovna jsem pekla.
Ĺ˝ENICH: MĂĄte i mĂŠ uznĂĄnĂ, pÄknÄ jste to polĂÄil. MÄl byste pĹŻsobit na advokacii. Gratuluji!
STAROSTA To nestojĂ za ĹeÄ. (NĂĄhle se obrĂĄtĂ k divĂĄkĹŻm) Tady uĹž nic nenĂ k vidÄnĂ. RozejdÄte se, rozejdÄte se, inscenace je u konce! Tak jste to vidÄli a kdo vĂ, v kolika z vĂĄs se tady pohnulo svÄdomĂ!! Kolik z vĂĄs uÄinilo z vĂĄĹžnosti svatebnĂho obĹadu divadĂ˝lko plnĂŠ kĹivĂ˝ch pĹĂsah!! RozjĂmejte o vĂĄze slibĹŻ, kterĂŠ dĂĄvĂĄte druhĂ˝m. Zamyslete se nad sebou! A nechoÄte mi na oÄi, dokud to nevymyslĂte!!
Konec
(Nymburk, 2. 10. 2007, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1990
zrcadlenĂ duĹĄĂ
IntelektuĂĄlnĂ poĹžitek
AleĹĄ MisaĹ
( Wethes)
DalĹĄĂ pokraÄovĂĄnĂ seriĂĄlu textĹŻ ze ZrcadlenĂ duĹĄĂ.
ZachtÄlo se mu nÄco zkonzumovat –
vzpomnÄl si na knihovnu, jiĹž mu odkĂĄzal seÄtÄlĂ˝ otec -
pĹistoupil tedy k policĂm vypiplanĂ˝ch exemplĂĄĹĹŻ
a dlouho mazlivÄ pĹejĂĹždÄl hĹbĂtky knĂĹžek
neĹž si jeho oÄi vybraly tu nejtuÄnÄjĹĄĂ
z papĂrovĂŠho harĂŠmu.
To vyhmĂĄtl Nerudu,
nÄjakĂ˝ vĂ˝bor Äi co, ŞådnĂŠ kritickĂŠ vydĂĄnĂ,
ale to nevadĂ, nepovaĹžuje se pĹĂsnÄ za vÄdce,
hlavnÄ kdyĹž to bude mohutnĂ˝ vstĹik verĹĄĹŻ do Ĺžil -
ale nebylo by dobrĂŠ pĹihodit k tomu nÄco do Ĺžaludku?
OdloĹžil knihu na stĹŻl –
pleskla jako pĹetloustlĂĄ holubice -
a zaĹĄtrachal se do lednice,
hmm vejce, hmm slanina, hmm loveÄĂĄk,
vytĂĄhl pamlsek a cestou ke stolu se stavil pro nĹŻĹž.
JeĹĄtÄ nedosedne, horlivÄ se pouĹĄtĂ do Balad a do paĹĄtiky,
loktem si pĹidrĹžuje bichli, aby se mu nezavĹela
a nad tĂm obÄma rukama, jako by pĹebĂral rĹŻĹženec,
vyzobĂĄvĂĄ nehty rĹŻĹžovouÄkĂ˝ ĹĄpalek –
a hltĂĄ Helgolandskou oÄima
a pusou loutĂĄ ProvensĂĄlskou
a jeĹĄtÄ si odskoÄĂ si pro loveckĂ˝ salĂĄm,
a zaĹžĂrĂĄ se do dÄje a ÄĂm dostĂĄvĂĄ vÄtĹĄĂ spĂĄd,
tĂm strmÄjĹĄĂ mĂĄ jĂcen,
uĹž metĂĄ do sebe hotovĂŠ kvĂĄdry salĂĄmĹŻ,
„to je poĹžitek, ty PĂsnÄ kosmickĂŠ, ten umĂ, umĂ Neruda!“
a drobky v koutku rtĹŻ mu pĹitakajĂ
a on dĂĄl Äte a lĂĄduje se z knihy,
Ĺže uĹž si ji plete s talĂĹem
mastnĂ˝mi prsty se vĂskĂĄ v listech toho salĂĄtu,
„ach ten daktyl-trochej chutnĂĄ!“
a kdyĹž dojde k poslednĂmu verĹĄi
odĹĂhne si slastnÄ „krĂĄsnĂĄ pointa“.
Koho si dĂĄm pĹĂĹĄtÄ z klasikĹŻ?
KaĹždĂ˝ by mÄl mĂt svou oblĂbenou paĹĄtiku!
Nabral ten rozcapenĂ˝ skvost do dlanĂ a suchou ĹžlutĂ stran si utĹel pysky.
ChvĂli protahuje slast, pak vyhryzanou knihu
jako pouhĂŠ desky nĂĄhrobnĂ na tÄlo bez duĹĄe vracĂ mezi konzervy,
a ty slupky zabalenĂŠ v RomancĂch Ĺžuchnou do koĹĄe.
„Byl to intelektuĂĄlnĂ poĹžitek“!
V noci se ale Neruda v Ĺžaludku barbara vzepĹel
a vybublal vzteky,
nĂĄĹĄ ztloustlĂ˝ ÄtenĂĄĹ musel se svĂ˝m poĹžitkem uhĂĄnÄt na zĂĄchod,
kde vĹĄechno vyzvrĂĄtil do slova a do pĂsmene do Ĺžumpy.
Ne - na Nerudu nemÄl.
ZachtÄlo se mu nÄco zkonzumovat –
vzpomnÄl si na knihovnu, jiĹž mu odkĂĄzal seÄtÄlĂ˝ otec -
pĹistoupil tedy k policĂm vypiplanĂ˝ch exemplĂĄĹĹŻ
a dlouho mazlivÄ pĹejĂĹždÄl hĹbĂtky knĂĹžek
neĹž si jeho oÄi vybraly tu nejtuÄnÄjĹĄĂ
z papĂrovĂŠho harĂŠmu.
To vyhmĂĄtl Nerudu,
nÄjakĂ˝ vĂ˝bor Äi co, ŞådnĂŠ kritickĂŠ vydĂĄnĂ,
ale to nevadĂ, nepovaĹžuje se pĹĂsnÄ za vÄdce,
hlavnÄ kdyĹž to bude mohutnĂ˝ vstĹik verĹĄĹŻ do Ĺžil -
ale nebylo by dobrĂŠ pĹihodit k tomu nÄco do Ĺžaludku?
OdloĹžil knihu na stĹŻl –
pleskla jako pĹetloustlĂĄ holubice -
a zaĹĄtrachal se do lednice,
hmm vejce, hmm slanina, hmm loveÄĂĄk,
vytĂĄhl pamlsek a cestou ke stolu se stavil pro nĹŻĹž.
JeĹĄtÄ nedosedne, horlivÄ se pouĹĄtĂ do Balad a do paĹĄtiky,
loktem si pĹidrĹžuje bichli, aby se mu nezavĹela
a nad tĂm obÄma rukama, jako by pĹebĂral rĹŻĹženec,
vyzobĂĄvĂĄ nehty rĹŻĹžovouÄkĂ˝ ĹĄpalek –
a hltĂĄ Helgolandskou oÄima
a pusou loutĂĄ ProvensĂĄlskou
a jeĹĄtÄ si odskoÄĂ si pro loveckĂ˝ salĂĄm,
a zaĹžĂrĂĄ se do dÄje a ÄĂm dostĂĄvĂĄ vÄtĹĄĂ spĂĄd,
tĂm strmÄjĹĄĂ mĂĄ jĂcen,
uĹž metĂĄ do sebe hotovĂŠ kvĂĄdry salĂĄmĹŻ,
„to je poĹžitek, ty PĂsnÄ kosmickĂŠ, ten umĂ, umĂ Neruda!“
a drobky v koutku rtĹŻ mu pĹitakajĂ
a on dĂĄl Äte a lĂĄduje se z knihy,
Ĺže uĹž si ji plete s talĂĹem
mastnĂ˝mi prsty se vĂskĂĄ v listech toho salĂĄtu,
„ach ten daktyl-trochej chutnĂĄ!“
a kdyĹž dojde k poslednĂmu verĹĄi
odĹĂhne si slastnÄ „krĂĄsnĂĄ pointa“.
Koho si dĂĄm pĹĂĹĄtÄ z klasikĹŻ?
KaĹždĂ˝ by mÄl mĂt svou oblĂbenou paĹĄtiku!
Nabral ten rozcapenĂ˝ skvost do dlanĂ a suchou ĹžlutĂ stran si utĹel pysky.
ChvĂli protahuje slast, pak vyhryzanou knihu
jako pouhĂŠ desky nĂĄhrobnĂ na tÄlo bez duĹĄe vracĂ mezi konzervy,
a ty slupky zabalenĂŠ v RomancĂch Ĺžuchnou do koĹĄe.
„Byl to intelektuĂĄlnĂ poĹžitek“!
V noci se ale Neruda v Ĺžaludku barbara vzepĹel
a vybublal vzteky,
nĂĄĹĄ ztloustlĂ˝ ÄtenĂĄĹ musel se svĂ˝m poĹžitkem uhĂĄnÄt na zĂĄchod,
kde vĹĄechno vyzvrĂĄtil do slova a do pĂsmene do Ĺžumpy.
Ne - na Nerudu nemÄl.
(Nymburk, 2. 10. 2007, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1991
recenze pĹedstavenĂ
HaĹĄler, aneb co ty na to, nĂĄrode?
AleĹĄ MisaĹ, wethes
( Wethes)
Rok po premiĂŠĹe Manon Lescaut pĹichĂĄzĂ reĹžisĂŠrka Eva HrubĂĄ s novou hrou. Podle scĂŠnĂĄĹe Vlastimila VenclĂka ji nazkouĹĄela s Äleny DS HĂĄlek, Divadla hudby a Divadla EH. "Hra je o neobyÄejnĂŠm osudu vĂ˝jimeÄnĂŠho ÄeskĂŠho umÄlce a jeho odvaze a vlastenectvĂ. Pokud budou lidĂŠ tĂmto dĂlem osloveni, vnĂmajĂ tyto hodnoty jako svĂŠ a potĹebnĂŠ. OÄekĂĄvĂĄm neotĹelĂ˝ reĹžijnĂ pohled a doufĂĄm, Ĺže bude zajĂmat dneĹĄnĂho divĂĄka" napsal do divadelnĂho programu autor hry Vlastimil VenclĂk. O tom jak se pĹedstavenĂ povedlo se mĹŻĹžete doÄĂst z pohledu dvou recenzentĹŻ.
Co ty na to Nymburku – AleĹĄ MisaĹ
PĹedstavenĂ pod taktovkou Evy HrubĂŠ patĹĂ mezi ta, kterĂĄ dovedou publikum napĂnat dlouho pĹed vypuknutĂm premiĂŠry. VĹždy, kdyĹž tato energickĂĄ umÄlkynÄ pĹijde na jeviĹĄtÄ – a nejen to divadelnĂ - s nÄÄĂm novĂ˝m, pĹinejmenĹĄĂm pro nymburskou scĂŠnu je to udĂĄlost. Od Evy se ÄekĂĄ, Ĺže pĹekvapĂ a ĹĄokuje, zkrĂĄtka Ĺže pĹijde s nÄÄĂm neotĹelĂ˝m, co divĂĄka vyĹĄtĂpĂĄ z veselohernĂho spĂĄnku, v nÄmĹž je udrĹžovĂĄn hĂĄlkovskou dramaturgiĂ.
Po „tÄĹžkĂŠ“ klasice, NezvalovÄ Manon Lescaut, Eva sĂĄhla do skrytÄjĹĄĂch vod divadelnĂ tvorby a vybrala si hru ÄeskĂŠho herce a spisovatele Vlastimila VenclĂka, o tragickĂŠ roli slavnĂŠho ÄeskĂŠho pĂsniÄkĂĄĹe v boji s pĹĂzrakem „hnÄdĂŠ diktatury“, na ÄeskĂ˝ch prknech dosud neuvedenou. Na pĹedstavenĂ lĂĄkaly uĹž mÄsĂc dopĹedu tajuplnĂŠ plakĂĄtky s fotografiĂ prĂĄzdnĂŠ Ĺžidle a prostĂ˝m nĂĄpisem „HaĹĄler“, ale aĹž v kritickou stĹedu nadeĹĄel Äas odhalit karty. Toho podzimnĂho veÄera s ubĂ˝vajĂcĂm svÄtlem vnikalo do foyer HĂĄlku ÄĂm dĂĄl vĂce nĂĄvĹĄtÄvnĂkĹŻ, kterĂ˝m jako umÄleckĂ˝ pĹedkrm Eva naservĂrovala vĂ˝stavu svĂ˝ch fotografiĂ, povedenĂ˝ch pĹĂrodnĂch momentek z okolĂ Labe a kostela Sv. JiljĂ. Ti, kdo vyÄkĂĄvali na tĹetĂ zvonÄnĂ v hlediĹĄti, pozorovali v namodralĂŠm pĹĂtmĂ kamennou zeÄ a uprostĹed nĂ brĂĄnu s vĂ˝mluvnĂ˝m „Arbeit macht frei.“ UĹž tento pohled zbavil divĂĄka myĹĄlenek na jakĂ˝koli humor; po zĂĄdech zaÄal pĹebĂhat mrĂĄz. A skuteÄnÄ tudy na zaÄĂĄtku vpochodoval tichĂ˝ zĂĄstup trestancĹŻ. PotĂŠ uĹž tĂłny jednĂŠ z HaĹĄlerovĂ˝ch balad zahĂĄjily pĹedstavenĂ. Ty vzĂĄpÄtĂ pĹetrhl ĹĂznĂ˝ beat-box Jana KolĂĄĹe a odvĂĄĹžnĂŠ taneÄnĂ variace ve vzruĹĄujĂcĂm-sexy podĂĄnĂ AgĂĄty ÄechovĂŠ. TĂm se rozvĂjel bezeslovnĂ˝ prolog hry, nesenĂ˝ se rytmem a pohybem. ZatĂm mlÄenlivĂ˝ HaĹĄler seĹĄel do hlediĹĄtÄ rozdat nÄkolik kvÄtin. VĂm, Ĺže Eva si vĹždy dĂĄvĂĄ zĂĄleĹžet na choreografickĂŠ strĂĄnce pĹedstavenĂ, ale tentokrĂĄt mÄ po dvacet minut suĹžovaly obavy, zda se pro samĂ˝ tanec dostane na dialogy. Nakonec jsem se jich doÄkal a opravdu jsem mĂt uĹĄi nastraĹženĂŠ. ChtÄl-li divĂĄk pro sebe ze hry nÄco tÄĹžit, nemohl se spokojovat jen pouhou pastvou pro oÄi.
MnohĂŠ znaky reĹžijnĂ prĂĄce dĂĄvajĂ vzpomenout na pĹedchozĂ „Manon“, aĹĽ uĹž jde o dÄlbu prĂĄce v souboru nastavenou tak, aby si ŞådnĂĄ role nepĹipadala zbyteÄnou, o taneÄnĂ vloĹžky, symbolickĂŠ pasĂĄĹže beze slov, mĂĹĄenĂ autentickĂŠ dobovĂŠ atmosfĂŠry s modernĂmi prvky nebo uĹžĂvĂĄnĂ neobvyklĂ˝ch rekvizit. Oproti sladkĂŠ zpÄvnĂŠ Manon je HaĹĄler uĹž podle nĂĄmÄtu hotovou tragĂŠdiĂ. VĂ˝jevĹŻm z koncentrĂĄku Äi vĂ˝slechĹŻm s gestapaÄkou se nezasmÄjete ani nechtĂc. NavĂc divĂĄk se tu musĂ popasovat s filozoficky nĂĄroÄnÄjĹĄĂm textem.
MyĹĄlenkovĂŠ jĂĄdro hry tvoĹĂ pohovory HaĹĄlera Petra Äecha u „panĂ KomisaĹe“ Evy HrubĂŠ (v ÄervenĂŠ kĹĄiltovce, pĹilĂŠhavĂ˝ch koĹženĂ˝ch kalhotĂĄch a vysokĂ˝ch holinkĂĄch). Ne nĂĄhodou si VenclĂk si vybral zĂĄvÄreÄnou epizodu Ĺživota hudebnĂho gĂŠnia. HaĹĄler, zĂĄsadovĂ˝ vlastenec hrubÄ nespokojenĂ˝ s osudem svĂŠ zemÄ, zaÄne psĂĄt pĂsniÄky provokujĂcĂ nacistickĂ˝ reĹžim a svĂ˝mi postoji se stĂĄvĂĄ vĹŻbec pro mocenskou maĹĄinĂŠrii nepohodlnou osobou. HaĹĄler spadne do hledĂĄÄku potentĂĄtĹŻ a musĂ na pokraÄovĂĄnĂ absolvovat vĂ˝slechy u pĹidÄlenĂŠ „panĂ KomisaĹ“. Tato sezenĂ se zdajĂ bĂ˝t Ăşpornou bitvou ani ne tolik dvou odliĹĄnĂ˝ch osobnostĂ (v nÄkterĂ˝ch rysech, napĹĂklad v zĂĄsadovosti a lĂĄsce k umÄnĂ, se gestapĂĄk a HaĹĄler dokonce shodujĂ), ale spĂĹĄe vzĂĄjemnÄ protikladnĂ˝ch lidskĂ˝ch principĹŻ, jeĹž zastupujĂ. PĹetlaÄujĂ se tu posluĹĄnost proti hrdinstvĂ, kolektivnĂ stĂĄdnost proti individuĂĄlnĂ vzpouĹe, vÄrnost proti zrĂĄdcovstvĂ. HaĹĄler je vyslancem tĂŠ sympatiÄtÄjĹĄĂ poloviny, gestapaÄka se na jednu stranu obdivuje HaĹĄlerovu umÄnĂ a jeho odvaze vyÄnĂt z davu loajĂĄlnĂch, na druhou stranu, jako pĹedstavitelka moci je nucena ho sama k tĂŠto loajalitÄ pĹemlouvat. KdyĹž se jĂ to ani po dĹŻraznĂŠm nalĂŠhĂĄnĂ nepodaĹĂ, posĂlĂĄ ho s lĂtostĂ do lĂĄgru na smrt. Tragika tohoto souboje je zdvojena vnitĹnĂmi konflikty v postavĂĄch samĂ˝ch – HaĹĄler zĂĄpolĂ se svĂ˝m narĹŻstajĂcĂm strachem, kterĂ˝ ho svĂĄdĂ k zachovĂĄnĂ Ĺživota, i za cenu upuĹĄtÄnĂ od svĂ˝ch ideĂĄlĹŻ. DobĹe vĂ, Ĺže proti dravĂŠmu zvĂĹeti moci je jeho vzpoura pĹedem prohranĂ˝m bojem a Ĺže shovĂvavost gestapaÄky mu v koneÄnĂŠm dĹŻsledku bude mĂĄlo platnĂĄ. PanĂ KomisaĹku zase trĂĄpĂ, Ĺže svĂŠho oblĂbenĂŠho umÄlce nedovede pĹivĂŠst k „rozumu“ a sama si je vÄdoma, Ĺže ve sluĹžbĂĄch totality si nemĹŻĹže dovolit HaĹĄlera donekoneÄna zachraĹovat. Z dialogĹŻ se kĹeĹĄe i vÄÄnÄ aktuĂĄlnĂ otĂĄzka po ÄeskĂŠ nĂĄrodnĂ povaze. Jsme nĂĄrodem zrĂĄdcĹŻ a pĹĂĹĄtipkĂĄĹĹŻ, vzdavaÄĹŻ a udavaÄĹŻ, kteĹĂ pĹeĹžĂvajĂ pouze cestou loajality? Jsme nĂĄrodem pĹizpĹŻsobivĂ˝ch, kterĂ˝ radÄji podtrhnou svĂŠ hrdiny neĹž aby je nĂĄsledovali do boje? NeumĂme se brĂĄnit cizovlĂĄdÄ jinak neĹž pĂsniÄkami a humorem? Ale jednoznaÄnĂĄ odpovÄÄ neexistuje, nechĹĽ si ji kaĹždĂ˝ vyvodĂ sĂĄm s pomocĂ svĂ˝ch zkuĹĄenostĂ a znalostĂ. HaĹĄlerĹŻv osud, jak jej lĂÄĂ Vlastimil VenclĂk, ukazuje spĂĹĄe k nelichotivĂ˝m zĂĄvÄrĹŻm.
Herecky dominuje sama reĹžisĂŠrka v nevĹĄednĂ roli ĹženskĂŠho gestapĂĄka „panĂ KomisaĹ“. BravurnÄ zvlĂĄdla povýťenecky tahavou dikcĂ potentĂĄta, vĹĄe Äesky bez zbyteÄnĂ˝ch pĹĂkras germanismĹŻ. Petr Äech sice odehrĂĄl roli rebelujĂcĂho HaĹĄlera poctivÄ, jen vedle Evy obÄas pĹŻsobil jako trochu vyplaĹĄenĂ˝ hrdina, pĹĂliĹĄ nezvyĹĄujĂcĂ hlas. MilĂ˝m pĹekvapenĂm nejen pro mÄ byl hereckĂ˝ skok Marcely BihĂĄriovĂŠ, kterĂĄ na malĂŠ ploĹĄe dokĂĄzala pĹesvÄdÄit o svĂŠm nadĂĄnĂ, kdyĹž v roli manĹželky poĹĂĄdnÄ vykĹiÄela „nespolehlivĂŠho“ HaĹĄlera. Dlouho se nezbavĂm vzpomĂnky na autentickĂŠho opilce v podĂĄnĂ Jana VlÄka. JeĹĄtÄ vyzdvihuji scĂŠnografii v podĂĄnĂ Jana KolĂĄĹe, kterĂŠho uĹž lze pasovat na vrchnĂho vĂ˝tvarnĂka souboru.
Po nĂĄroÄnĂŠm a neÄekanÄ dlouhĂŠm kuse pĹiĹĄel nadĹĄenĂ˝ potlesk a dÄkovaÄka. Na jeviĹĄtÄ byl vyvolĂĄn i autor Vlastimil VenclĂk, za jehoĹž finanÄnĂ podpory se vĹĄe mohlo uskuteÄnit. S ironickou lĂtostĂ mluvil o kruĹĄnĂŠ dobÄ, „kdy si autor musĂ platit za uvedenĂ vlastnĂ hry“, ale ihned dodal, Ĺže „mĂĄ v zĂĄloze jeĹĄtÄ nÄkolik her a dostatek penÄz, takĹže se mĂĄme na co tÄĹĄit.“ Mimo jinĂŠ prozradil, Ĺže „HaĹĄler“ je dĂlem starĹĄĂm neĹž vÄtĹĄina ĂşÄinkujĂcĂch.
PĹi zĂĄvÄreÄnĂŠm hemĹženĂ ve foyer se mi podaĹilo nakupit nÄco mĂĄlo nĂĄzorĹŻ z publika. StĂĹžnosti se ponejvĂce obracely k pĹĂliĹĄ zdlouhavĂ˝m pasĂĄĹžĂm – taneÄnĂm vĂ˝stupĹŻm a ÄetnĂ˝m zĂĄznamĹŻm HaĹĄlerovĂ˝ch pĂsnĂ, bÄhem kterĂ˝ch pohyb dÄje vĹždy ponÄkud zatuhl na hranici Ăşnosnosti. Sama reĹžisĂŠrka ale pĹi dÄkovaÄce pĹiznala, Ĺže do poslednĂ chvĂle nemÄla potuchy o dĂŠlce pĹedstavenĂ. Ămysl vĹĄak byl prĂ˝ dobrĂ˝ – vnĂŠst do pĹedstavenĂ co nejvĂce atmosfĂŠry z HaĹĄlerovĂ˝ch pĂsnĂ. A zde nÄkterĂŠ hlasy z hlediĹĄtÄ: „LĂbilo se mi modernĂ pojetĂ tĂŠmatu, jen bych ubral trochu vulgĂĄrnĂch vĂ˝razĹŻ a takĂŠ bych to v nÄkterĂ˝ch mĂstech zkrĂĄtil, ale jinak pĹedstavenĂ mÄlo vysokou ĂşroveĹ,“ Ĺekl bonvivĂĄn Radek. „Bylo to bezvadnĂŠ, mnÄ se lĂbĂ, Ĺže Eva je stĂĄle svĂĄ a to se kladnÄ projevĂ,“ Ĺekla divaÄka Marie s oÄima zĂĄĹĂcĂma nadĹĄenĂm. „MusĂm si poĹĂĄdnĂ˝ nĂĄzor teprve srovnat v hlavÄ, ale osobnÄ bych tam od HaĹĄlera uvĂtal vĂce veselĂ˝ch pĂsnĂ, vĹždyĹĽ i takovĂŠ mÄl! VĂ˝bornĂĄ byla Eva, to, co se musela nauÄit, byla pÄknĂĄ klĂĄda!“ Ĺekl Jarda od piva. „Bylo to zajĂmavÄ zpracovanĂŠ, ale zdlouhavĂŠ. NÄkde by to chtÄlo zkrĂĄtit, hlavnÄ myslĂm ty hudebnĂ proluky,“ uvedla divaÄka Ĺ ĂĄrka.
PĹese vĹĄechnu zdlouhavost a intelektuĂĄlnĂ nĂĄroÄnost jsme ve stĹedeÄnĂ veÄer byli svÄdky prĂĄce umÄlecky vysokĂŠ a myĹĄlenkovÄ hlubokĂŠ prĂĄce, ke kterĂŠ se bude stĂĄt za to vracet jeĹĄtÄ za sto let a nejen na ĂşzemĂ Nymburka. DĂĄ se pĹedpoklĂĄdat, Ĺže pĹedstavenĂ HaĹĄlera se bÄhem reprĂz bude vyvĂjet a dobruĹĄovat, aby jeĹĄtÄ dĹŻkladnÄji na divĂĄckĂŠ mozky dopadlo ono intelektuĂĄlnĂ kladivo skrytĂŠ pod pokliÄkou dialogĹŻ, HaĹĄlerovĂ˝ch balad a mĂhajĂcĂch se svÄtel. NymburskĂĄ divadelnĂ scĂŠna jeĹĄtÄ mĹŻĹže bĂ˝t vdÄÄnĂĄ, Ĺže pro ni tvoĹĂ nÄkdo tak odvĂĄĹžnĂ˝ jako Eva HrubĂĄ. PĹŻsobĂ ve zdejĹĄĂm rybnĂku jako ĹĄtika, kterĂĄ nedovolĂ, aby kapĹi v bahnÄ usĂnali, okysliÄuje nĂĄĹĄ vkus a drŞà ho ve zdravĂŠm napÄtĂ. JestliĹže nÄkde v Nymburku kvete nadÄje na originĂĄlnĂ a svĂŠbytnĂŠ divadelnĂ umÄnĂ, nejĂşrodnÄjĹĄĂ pole vidĂm v mladĂŠm a odvĂĄĹžnĂŠm souboru kolem Evy HrubĂŠ. Co ty na to, Nymburku?
Kabaret Evy HrubĂŠ - wethes
Karel HaĹĄler (1879 - 1941) je bezesporu vĂ˝znamnou osobnostĂ ÄeskĂŠ kultury. KariĂŠru zapoÄal jako herec v divadelnĂch spoleÄnostech ChodÄry a DobrovolnĂŠho, potĂŠ nastoupil do NĂĄrodnĂho divadla, kde pĹŻsobil 12 let aĹž do roku 1915. JiĹž v tĂŠto dobÄ sklĂĄdal pĂsnÄ s texty, rezonujĂcĂ aktualnĂ spoleÄenskĂĄ tĂŠmata. Po odchodu z NĂĄrodnĂho divadla pĹŻsobil jako kabaretiĂŠr, po roce 1918 vedl palĂĄc Lucerna. SouÄasnÄ pĹŻsobil ve filmovĂŠm prĹŻmyslu jako herec (napĹ. nÄmĂ˝ film VarhanĂk u sv. VĂta), scĂŠnĂĄrista, reĹžisĂŠr a producent. Obrovskou osobnĂ stateÄnost prokĂĄzal pĹi nÄmeckĂŠ okupaci, kdyĹž svĂ˝mi pĂsnÄmi zesmÄĹĄĹoval hitlerovskĂŠ NÄmecko a vybĂzel k nĂĄrodnĂ soudrĹžnosti. PĹi natĂĄÄenĂ filmu MÄsteÄko na dlani byl poprvĂŠ zatÄen a tĹi dny vyslĂ˝chĂĄn. Po propuĹĄtÄnĂ pokraÄoval ve vĂ˝robÄ MÄsteÄka na dlani, ale 2. zĂĄĹĂ 1941 byl pĹĂmo pĹi natĂĄÄenĂ exteriĂŠrĹŻ znovu zatÄen. OpÄtovnĂŠho propuĹĄtÄnĂ se jiĹž nedoÄkal a zemĹel v koncentraÄnĂm tĂĄboĹe Mauthausen 22. prosince 1941.
VenclĂkova hra se odehrĂĄvĂĄ prĂĄvÄ v roce 1941 a jejĂ dÄjovou osu tvoĹĂ zejmĂŠna udĂĄlosti kolem HaĹĄlerova zadrĹženĂ a nĂĄslednĂŠho vĂ˝slechu. PĹi dialogu s gestapĂĄckĂ˝m inspektorem HaĹĄler bilancuje svĹŻj dosavadnĂ Ĺživot, spoleÄenskĂŠ dÄnĂ za protektorĂĄtu a obhajuje svĂŠ osobnĂ nĂĄzory a postoje. VedlejĹĄĂ postavy milenky Lotty, Rudolfa Frimla, reĹžisĂŠra VaĹka nebo HaĹĄlerovy manĹželky Zdeny se objevujĂ druhĂ˝ch plĂĄnech hry, v ÄasovĂ˝ch reminiscencĂch. V prĹŻbÄhu mĹŻĹžeme sledovat HaĹĄlerĹŻv urputilĂ˝ boj za pravdu a spravedlnost v prostĹedĂ, kde vÄtĹĄina pĹĂĄtel vzdala svĂŠ pĹŻvodnÄ radikĂĄlnĂ nĂĄzory a pĹijala roli, pĹidÄlenou protektorĂĄtnĂm zĹĂzenĂm.
Dramatizace Evy HrubĂŠ zaÄĂnĂĄ tĂŠmÄĹ dvacetiminutovou, strhujĂcĂ a dech beroucĂ taneÄnĂ sekvencĂ, zobrazujĂcĂ pochod vÄzĹĹŻ v koncentraÄnĂm tĂĄboĹe. EmotivnĂ tanec sĂłlistky AgĂĄty ÄechovĂŠ vyjadĹuje zoufalĂŠ a sklĂÄenĂŠ pocity bytostĂ odsunutĂ˝ch vÄtĹĄinovou spoleÄnostĂ za hranici lidskosti. Po tomto raketovĂŠm startu jako by hra nĂĄhle vyhoĹela a ztratila motor. PĹedlouhĂŠ vĂ˝slechy HaĹĄlera, odehrĂĄvajĂcĂ u stolu jsou stĹĂdĂĄny plochĂ˝mi obrazy z natĂĄÄenĂ filmu, zjednoduĹĄenĂŠ pouze na pijatyky filmovĂŠho ĹĄtĂĄbu u nezbytnĂŠho klavĂru. HaĹĄler v podĂĄnĂ Petra Äecha bezradnÄ vlaje jako tÄlo bez duĹĄe mezi obrazy z filmovĂŠho svÄta a krutĂŠ reality gestapĂĄckĂŠho vĂ˝slechu. NejvĂ˝raznÄjĹĄĂ scĂŠnou prvnĂ pĹŻlky se pak stĂĄvĂĄ vĂ˝jev s manĹželkou Zdenou, kterou s úŞasnĂ˝m nasazenĂm ztvĂĄrnila Marcela BihĂĄriovĂĄ. DruhĂĄ pĹŻlka zaÄĂnĂĄ pĹisluhovaÄskĂ˝m projevem postavy pĹĂtele Rudolfa v podĂĄnĂ Radima Keitha. Po tomto zmrazujĂcĂm projevu lidskĂŠ malosti a strachu opÄt nĂĄsledujĂ plochĂŠ vĂ˝jevy vĂ˝lechu, pijatyk filmovĂŠho ĹĄtĂĄbu, taneÄnÄ pojatĂŠ vyjadĹovĂĄnĂ pocitĹŻ zatÄenĂŠho HaĹĄlera aĹž hra dojde k rozpaÄitĂŠmu pĹijatĂŠmu konci.
Ta naĹĄe kundiÄka ÄeskĂĄ?
Znalci a fanouĹĄci tvorby Evy HrubĂŠ, ale nebudou zklamĂĄni. Rukopis nymburskĂŠ reĹžisĂŠrky je patrnĂ˝ jiĹž od prvnĂch okamĹžikĹŻ. VĂ˝tvarnĂŠmu pojetĂ hry dominuje kulisa koncentraÄnĂho tĂĄbora a dvÄ rampy s osvÄtlovacĂ technikou, s kterou se spĂĹĄe setkĂĄte na diskotĂŠkĂĄch neĹž na divadle. KostĂ˝my nejsou dobovĂŠ, herci se pĹedvĂĄdĂ ve znaÄkovĂ˝ch pruhovanĂ˝ch mikinĂĄch, ve sportovnĂch soupravĂĄch a teplĂĄcĂch jako na mĂłdnĂm mole, kostĂ˝mnĂ stylizace panĂ komisaĹky potÄĹĄĂ nejednoho milovnĂka fetiĹĄe. UniverzĂĄlnĂ tĂŠma hry toto vĂ˝tvarnĂŠ pojetĂ bez problĂŠmu umoĹžĹuje. ProblĂŠm nastĂĄvĂĄ ve spojenĂ dobovĂ˝ch nahrĂĄvek haĹĄlerovĂ˝ch pĂsnĂ a bezejmennĂŠ trance a house music, pouĹžitĂŠ pĹi taneÄnĂch sekvencĂch. Tento hudebnĂ slepenec mi pĹipadĂĄ neĹĄĹĽastnĂ˝ a skoro aĹž na hranici kĂ˝Äe. ReĹžie Evy HrubĂŠ je vĹĄak nejsilnÄjĹĄĂ prĂĄvÄ v taneÄnĂch sekvencĂch, kde ohromuje barevnostĂ, exhibicĂ a promyĹĄlenou choreografiĂ. Zato hranĂŠ pasĂĄĹže jsou nejistĂŠ aĹž nudnĂŠ, skoro jako by herci netuĹĄili, co majĂ hrĂĄt. Navenek hra pĹipomĂnĂĄ tĹpytĂcĂ mĂłdnĂ show plnou krĂĄsnĂ˝ch kĹivek a ĹĄminek, proklĂĄdanou mluvenĂ˝mi vĂ˝stupy s morĂĄlnĂm poselstvĂm, znÄjĂcĂm do prĂĄzdna. Na drama a silnĂ˝ pĹĂbÄh nenĂ a nezbyl Äas. To co mÄlo bĂ˝t dramatem se stalo estrĂĄdou nebo dokonce postmodernĂm kabaretem. MoĹžnĂĄ, Ĺže pojetĂ Evy HrubĂŠ vypovĂdĂĄ o tom, jak dneĹĄnĂ generace vnĂmĂĄ obdobĂ druhĂŠ svÄtovĂŠ vĂĄlky i osobnost Karla HaĹĄlera. NaĹĄe generace neznĂĄ utrpenĂ a nesmyslnost vĂĄlky, cucĂĄme haĹĄlerku a v hlavÄ nĂĄm znĂ „Ta naĹĄe pĂsniÄka ÄeskĂĄ“. V duchu si z patosu pĂsĹovĂŠho textu dÄlĂĄme legraci stejnÄ jako postava kameramana (ztvĂĄrnil Jan VlÄek), kdyĹž zanotuje: „Ta naĹĄe kundiÄka ÄeskĂĄ“. Na jakĂŠ mĂsto ve svĂŠm varietnĂm programu by samotnĂ˝ kabaretiĂŠr HaĹĄler tuto hru zaĹadil? Na zaÄĂĄtek programu, patĹĂcĂ novĂĄÄkĹŻm pĹedvĂĄdÄjĂcĂ svou prvnĂ, tÄĹžce nazkouĹĄenou besĂdku nebo na vrchol poĹadu, kde umÄleÄtĂ vizionĂĄĹi s lehkostĂ nastavujĂ svĂĄ nelĂtostnĂĄ zrcadla pĹed zraky divĂĄkĹŻ? OdpovÄÄ aĹĽ najde kaĹždĂ˝ sĂĄm.
I pĹes vĹĄechny vady a pĹipomĂnky stojĂ za to pĹedstavenĂ shlĂŠdnout. Na nymburskĂŠ divadelnĂ scĂŠnÄ je Eva HrubĂĄ jedinĂ˝m ÄlovÄkem, ochotnĂ˝m na divadle experimentovat a to i za tu cenu, Ĺže ji to nÄkdy pĹĂliĹĄ nevyjde.
HaĹĄler, aneb co ty na to, nĂĄrode?
ScĂŠnĂĄĹ: Vlastimil VenclĂk
ReŞie, dramaturgie, scÊnografie, choreografie, kostýmy: Eva Hrubå
VĂ˝tvarnĂĄ spoluprĂĄce: Jan KolĂĄĹ
Tanec: AgĂĄta ÄehovĂĄ
KlavĂr, zpÄv: Radim Keith
HrajĂ:
Petr Äech, Eva HrubĂĄ, Jan KolĂĄĹ, Radim Keith, Marcela BihĂĄriovĂĄ, Anna BiÄĂĄkovĂĄ, Martin DanÄk, Lucie VÄtrovskĂĄ, Adriana KoĹĄvancovĂĄ, Jan VlÄek, VenouĹĄek Ulrych
PremiĂŠra: 24. ĹĂjna 2007
(Nymburk, 30. 10. 2007, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2022
autorskĂ˝ text
stĹĂpky neskuteÄnĂŠ reality
w.w.m-w
: (kurzĂva) prohla se jen lehce, rukama se drĹžela okraje linky, nohy pak objĂmaly a svĂraly moji pĂĄnev. Koukal jsem na dva hĹebeny mezi nimiĹž rostly a mizely pahorky pĂĄteĹe. JejĂ kozy smiĹovaly k zemi a uĹž nÄjakou chvĂli se pravidelnÄ pohupovaly, jak zvony odbĂjejĂcĂ pĹŻlnoc, a jĂĄ vÄdÄl, Ĺže nĂĄs ÄekĂĄ podstatnÄ delĹĄĂ den. (/kurzĂva)
°
: „UĹž zase…“ zaÄĂnal mu jĂt na nervy. ObliÄej ze spoleÄnĂ˝ch seminĂĄĹĹŻ, se objevoval ÄastÄji, neĹž bylo milo. V druhĂŠm patĹe knihovny, kdyĹž ĹĄla vrĂĄtit knĂĹžky, pĹi spoleÄnĂŠ cestÄ od fakulty k ĹĄalinÄ, na kouĹovĂŠ pĹed ĹĄkolou. PĹitom docela sympaĹĽĂĄk, ale…
°
: ZatĂm mÄli oba svoje partnery a pĹedstavy o budoucnosti ve svĂ˝ch rukou, jenĹže srpnovĂŠ listĂ kypĂcĂ Ĺživou zelenĂ v pĹŻlce zĂĄĹĂ skomĂrĂĄ, aby z jara pĹiĹĄlo novĂŠ, moĹžnĂĄ svÄĹžejĹĄĂ.
°
: (kurzĂva) „dĂvka s duĹĄĂ dĂtÄte// a pihovatou tvĂĄĹĂ,// jenĹž v souladu s konvencĂ// Ĺživot mĹŻj rozzĂĄĹĂ. (/kurzĂva)
°
: nÄkde ve vzduchu viselo >Byl to krĂĄsnĂ˝ veÄer. SkvÄle jsem se bavila.< VytĂĄhl cigaretu a zapĂĄlil nejprve sirku, potom ji a s prvnĂ vĂ˝dechem kouĹe prohodil: „A teÄ uĹž nesmĂĹĄ kouĹit.“ Nejen tĂm kouĹem a vÄtou se vzduch zaÄal zhmotĹovat. AtmosfĂŠra houstla, i kdyĹž zatĂm jaksi napĹed, bez povĹĄimnutĂ naĹĄeho „pĂĄru“. „NemusĂm,“ prohodila se ĹĄibalskĂ˝m ĂşsmÄvem a ĹžÄuchla jej ukazovĂĄÄkem do ramene, „dnes jdem spĂĄt k TobÄ.“ „VĹždyĹĽ uĹž jsem ĹĂkal, Ĺže nemĂĄm postel,“ odvÄtil ten, kterĂ˝ jako prvnĂ zaÄal cĂtit zmÄnu ovzduĹĄĂ. „MyslĂm, Ĺže to nenĂ dobrĂ˝ nĂĄpad, nemohlo by se totiĹž stĂĄt nic, Äeho bychom potom nelitovali. Oba mĂĄme to svĂŠ, svĂŠ koleje, s nĂĄvÄstidly v poloze VOLNO, mĂĹĂcĂ neomylnÄ k budoucnosti.“ JeĹĄtÄ je to dobrĂ˝, jeĹĄtÄ bezchybnÄ artikuluju a jsem schopnej mluvit v metaforĂĄch. A zatĂmco na jednĂŠ stranÄ dvou v bezprostĹednĂ blĂzkosti svisle se kĂ˝vajĂcĂch se rukou, i pĹes stĂĄle se vyfukujĂcĂ kouĹ, zaÄĂnal opÄt vonÄt veÄer poslednĂmi zĂĄchvÄvy stĂĄrnoucĂho podzimu, na stranu druhou dorazilo husto. Byla to dvÄ rozdĂlnĂĄ ticha krĂĄÄejĂcĂ zvolna na zastĂĄvku ĹĄaliny. DvÄ ticha, dvÄ naplno ĹĄrotujĂcĂ strojovny myĹĄlenek. Koleje a perĂłn jejich rozpoloĹženĂ jen znĂĄsobili. On pomalu nevÄdÄl, co se stalo, a pĹemýťlel o metĂĄlu pro nejvytrvalejĹĄĂ listy, ona hledala prĹŻnik mnoĹžin Vabank a ZadnĂ vrĂĄtka. Mendlovo nĂĄmÄstĂ. 7. KĹrnerova. 6. TkalcovskĂĄ. 5. TrĂĄvnĂÄkova. 4. MosteckĂĄ. 3. Vozovna Husovice. 2. NĂĄmÄstĂ Republiky. 1. Tomkovo nĂĄmÄstĂ. „Ahoj a dobrou noc.“ „PoÄkej!“ PerĂłn, koleje, zbytky listĂ bez metĂĄlu a „neexistujĂcĂ“ prĹŻnik mnoĹžin ZadnĂ vrĂĄtka, Vabank. Nalepen na zĂĄbradlĂ v roli chycenĂŠho zvĂĹete jen vyÄkĂĄval, co mĂĄ lovec za lubem. JenĹže lovec byl chytĹejĹĄĂ, neÄinnÄ stĂĄl a drĂĄĹždil pĹedstavivost, jak ['blafujĂcĂ] hrĂĄÄ pokeru, upĹenĂ˝m pohledem do jeho svÄtel. Ticho ÄtyĹproudĂŠ kĹiĹžovatky na okraji centra Brna. Ticho a desublimujĂcĂ vzduch. „PodĂvej,“ …, „myslĂm, Ĺže bude lepĹĄĂ, kdyĹž si kaĹždĂ˝ nechĂĄme to svoje, ty JeĹžĂĹĄe, jĂĄ Karamelku, a zĂtra si sedneme na opaÄnĂŠ konce tĹĂdy.“ BluffujĂcĂ poker pĹihodil dĹŻm, Ĺženu, dÄti a jeden Ĺživot navĂc, lovec se „hloubavÄ“ podrbal na hlavÄ a oÄi se pomalu vpĂjely hloubÄji. „Snad si nedokĂĄĹžeĹĄ pĹedstavit, Ĺže bys za pĂĄr dnĂ vystÄhovala JeĹžĂĹĄe z bytu i ze zbytku Ĺživota, to by pĹeci nebylo moc fĂŠr, ne?“ MalinkatĂ˝ krĹŻÄek lovce, poslednĂch pĂĄr pÄtnĂkĹŻ dohozenĂ˝ch blufferem, nepatrnĂ˝ pohyb mimickĂ˝ch svalĹŻ: „SĂĄm si Ĺek, Ĺže kaĹždĂ˝ mĂĄme svĹŻj jĂzdnĂ ĹĂĄd, a mÄ to rozhodnÄ nedÄlĂĄ vÄtĹĄĂ radost neĹž TobÄ, Ĺže se mi na obzoru objevila vĂ˝hybka, kterou od strojvedoucĂho pĹes prĹŻvodÄĂho k poslednĂmu cestujĂcĂmu uĹž nikdo neÄekal. Ale je tam a jĂĄ jen ÄekĂĄm, je-li pĹehozena, Äi ne.
°
: (kurzĂva) prohla se jen lehce, rukama se drĹžela okraje linky, nohy pak objĂmaly a svĂraly moji pĂĄnev. Koukal jsem na dva hĹebeny mezi nimiĹž rostly a mizely pahorky pĂĄteĹe. JejĂ kozy smiĹovaly k zemi a uĹž nÄjakou chvĂli se pravidelnÄ pohupovaly, jak zvony odbĂjejĂcĂ pĹŻlnoc, a jĂĄ vÄdÄl, Ĺže nĂĄs ÄekĂĄ podstatnÄ delĹĄĂ den. (/kurzĂva) (Nebo bez kurzĂvy, jak chceĹĄ, milĂ ÄtenĂĄĹi.)
•
(Nymburk, 30. 10. 2008, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2207
nahlĂŠdnutĂ do sbornĂku bĂĄsnĂ
Kam aĹž doĹĄel to tam naĹĄel – ochutnĂĄvka z bĂĄsnickĂŠ sbĂrky
Wethes
NakladatelstvĂ Triton vydĂĄvĂĄ sbornĂk souÄasnĂŠ poezie pod nĂĄzvem „Kam aĹž doĹĄel to tam naĹĄel“, o jehoĹž vydĂĄnĂ se zaslouĹžil bĂĄsnĂk Pavel ZdraĹžil. Ve sbornĂku narazĂte i nÄkolik autorĹŻ z Nymburka a okolĂ, kterĂŠ mĹŻĹžete znĂĄt napĹĂklad z pravidelnĂŠho bĂĄsnickĂŠho poĹadu „KĂ˝chĂĄnĂ do sazĂ“. NejbliŞťà ÄtenĂ ze sbĂrky je naplĂĄnovĂĄno na sobotu 8. listopadu, do kavĂĄrny „U TaneÄnice“ v Nymburce. Komu to v sobotu nevyjde, nechĹĽ Äte nĂĹže.
D. Ĺ˝. Bor – Ĺ˝alm III. (Ăşryvek)
ObklĂÄen vodou, bydlĂm v pokoji ve skĹĂni.
JĂĄ, kterĂ˝ nesnĂĄĹĄĂm podzemnĂ prameny tam, kde spĂm -,
a pojednou kolem mne rezervoĂĄr naplnÄnĂ˝ vodou!
Kdysi to bĂ˝val tajnĂ˝ Ăşkryt pro hrĂĄÄe pokru.
NemĂĄm klĂÄ k vĹĄem tÄm zĂĄhadĂĄm. SpĂm ve Ĺ porkovÄ
domÄ,
Hned vedle pomnĂku z prvnĂ svÄtovĂŠ vĂĄlky.
MiloĹĄ Kim Houdek – Za ĹĄumu vÄtru
MĂsto odkud zaÄĂnajĂ
stĹapatĂŠ zjevy
zĂĄkonĹŻ pĹĂrody.
MarkĂŠta HrbkovĂĄ – ZachycenĂŠ okamĹžiky (Ăşryvek)
StaĹženĂĄ do sebe slyĹĄĂm pĹesvÄdÄivĂ˝ tĂłn:
„Nikoho nepotĹebuji“
a pod nĂm rozlehlĂŠ psĂ vytĂ:
„Nikdo nepotĹebuje mne.“
Tak roste BabylĂłnskĂĄ vÄĹž ĂşspornĂŠ spĂĄsy.
BĹŻh na vrcholu zrozenĂ˝, ozvÄnou se vracĂ.
OldĹich Janota – StudĂĄnka (Ăşryvek)
tichå a skrytå je lesnà mýtina
paprsky stĹĂbra
nestaÄĂ vĂly uĹž posbĂrat
mÄsĂc je bĂlĂ˝
Cesta se mĂjĂ snem
otĂĄzku pĹĂliv odpovĂ oblĂĄukĹŻ
rachotem
Miroslav SalĂĄm JilemnickĂ˝ – LĂĄzeĹskĂŠ hodiny (Ăşryvek)
U lĂĄzeĹskĂ˝ch hodin Äas nebÄĹžĂ
SilnĂ˝ vĂtr mi pĹehazuje tytĂŠĹž vlasy
Jako pĹed lety
KdyĹž se mi nechtÄlo do ĹĄkoly
A jĂĄ ĹĄel po smÄru hodinovĂ˝ch ruÄiÄky
Neposlouchal klevety
Bohuslav od KamennĂŠ ryby – OheĹ a Şår (Ăşryvek)
VĂc neĹž si mĹŻĹžeĹĄ pĹĂĄt
VĂc neĹž se ti jen ve snech mĹŻĹže zdĂĄt
VĂc neĹž mĹŻĹžeĹĄ chtĂt
A moĹžnĂĄ Ĺže i vĂc neĹž mĹŻĹžeĹĄ mĂt
Tam kde se ohnÄ pekla
Spojàs Şårem nebeským
Tam kde bĹŻh uĹž nenĂ pohĂĄdkou
Ale ty sĂĄm jseĹĄ s nĂm
Michal Plavec – PabÄrky z nedohledna
I vzplanul mÄsĂc na hladinÄ
Vystaven posmÄĹĄkĹŻm hvÄzd
Pohled moudrĂ˝ch oÄĂ
SetĹel vĂĄnek
Ze hĹbetĹŻ vln
ZĂĄĹžitkĹŻ jsem pln
Staso – Kolik ran srdce snese
MinulĂĄ jeĹĄtÄ bolĂ
A dalĹĄĂ dovnitĹ rve se
Kolik ran srdce snese
MinulĂĄ jeĹĄtÄ bolĂ
A dalĹĄĂ rve se
do soukolĂ
DnĹŻ bezmoci
NocĂ beze snĹŻ
Vin po otcĂch
Milovat kohokoli
PĂŠr La ŠÊ´z – ÄlovÄk je potnĂk mezi svÄty (Ăşryvek)
tajemnĂ˝ tulĂĄk vÄÄnosti
jenĹž velmi ztÄĹžka protloukĂĄ se
vĹĄemi tÄmi lĂŠty
podzimy zimami
jarostĂ
LukĂĄĹĄ Trejbal – StĂny plesu (Ăşryvek)
Jsi majĂĄkem u baru
Maturantkou s kvĂŠrem
Kradu tÄ letmo pohledy zvÄda
A zas mi to nedĂĄ
KdyĹž brĂĄnĂĹĄ lĂĄsku vlastnĂm tÄlem
A dĂvĂĄĹĄ se mĂ˝m smÄrem
Vlakem k rĂĄnu vzdaluji se
I taneÄnĂmu hĹiĹĄti
A pak znovu blĂzko jsem
PrvnĂmu nĂĄstupiĹĄti
OndĹej Urbanec – Byl jeden sedlĂĄk a pĹipadal si neskuteÄnÄ blbĂ˝
KdyĹž jednou pil kafe, Ĺžena mu porodila syna.
„A vida,“ Ĺekl sedlĂĄk a rozbil vejce o stĹŻl.
„VĹĄak jeĹĄtÄ nemrzne.“
Pavel ZdraĹžil – JĂĄ jsem: ozvÄna ticha,
pokora, pýcha,
kruÄenĂ bĹicha.
JĂĄ jsem: vzpomĂnka celku,
jednoty,
i ten nejvÄtĹĄĂ blbec
na druhĂŠ stranÄ planety.
JĂĄ jsem: jinĂ˝ ty.
link na e-shop nakladatelstvĂ Triton
Rozhovor s editorem sbornĂku, Pavlem ZdraĹžilem
Kdo pĹiĹĄel s nĂĄpadem na sbornĂk souÄasnĂŠ poezie?
S nĂĄpadem na sbornĂk pĹiĹĄel pan nakladatel Tritonu, zvanĂ˝ Staso. NenĂ to prvnĂ sbornĂk, na svĂŠm kontÄ mĂĄ Triton jiĹž dalĹĄĂ dva: Kroky ze tmy a Cesty ĹĄĂrĂĄnĂ.
Podle Äeho jste se vybĂral autory, kterĂŠ jste oslovil?
VybĂral jsem z asi tĹiceti autorĹŻ ÄistÄ podle subjektivnĂho nĂĄhledu, oproĹĄtÄn od kritiky.
Jak se VĂĄm podaĹilo sbornĂk „protlaÄit“ do ediÄnĂho plĂĄnu nakladatelstvĂ Triton?
Nic jsme nemuseli tlaÄit, sĂĄm Staso je bĂĄsnĂk.
Kdo vytvoĹil ilustrace pro sbornĂk, pokud tam tedy jsou.
Ilustrace nejsou v knize, verĹĄe jsou zpracovĂĄny ÄistÄ graficky a pĹehlednÄ.
JakĂ˝ mĂĄte pĹipravenĂ˝ doprovodnĂ˝ program ke kĹtu knĂĹžky?
Program bude celkem bohatĂ˝. Mirek SalĂĄm JilemnickĂ˝, OndĹej Urbanec, LukĂĄĹĄ Trejbal a Pavel ZdraĹžil budou mĂt kaĹždĂ˝ krĂĄtkĂŠ autorskĂŠ ÄtenĂ. Jako pĂsniÄkĂĄĹi vystoupĂ PjĂŠr la ŠÊ´z a Bohuslav od KamennĂŠ ryby. Akusticky zahrajĂ i PrĂĄva pupku. VĹĄichni zĂşÄastnÄnĂ majĂ svĂŠ verĹĄe ve sbornĂku kam aĹž doĹĄel to tam naĹĄel.
DĂky za odpovÄdi
(Nymburk, 6. 11. 2008, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2248
autorskĂ˝ text
krajina kterou mĂĄm rĂĄd
w.w.m-w
lĂÄenĂ – slohovĂĄ prĂĄce ze sexty – podzim, zima 2003, nebo zima Äi pĹedjaĹĂ 2004
Tma se pomalu a lehce, jako holubĂ pĂrko, snĂĄĹĄĂ do ulic. VleÄe se po rozbitĂ˝ch chodnĂcĂch, pozvolna vystupuje ze zĂĄkoutĂ, pohlcuje davy lidĂ. Brzy se rozsvĂtĂ hvÄzdy pouliÄnĂch lamp, rozblikajĂ se modrĂŠ televiznĂ majĂĄky a nad ĹželezniÄnĂm depem vyjde pÄt reflektorovĂ˝ch mÄsĂcĹŻ. MÄsto se uklidnĂ a na chvilku, jen na nepatrnĂ˝ okamĹžik, pĹedÄl mezi spÄchem dne a toulĂĄnĂm noci, si bude moci oddychnout. Tehdy se stane krajinou, kterou mĂĄm rĂĄd.
°
Vyjdu pomalu z teplĂŠho Ăşkrytu svĂŠho bytu vydĂĄn na cestu, na pouĹĽ mezi budovy, plĂĄcky a zdi ochotnĂŠ v ten zvlĂĄĹĄtnĂ Äas vyprĂĄvÄt. Pozvolna se prochĂĄzĂm ÄtvrtĂ, kde se mĂsĂ plĂĄÄ a nĂĄĹek starĂ˝ch se smĂchem a jĂĄsotem novĂ˝ch. Jedni si stÄĹžujĂ na opadajĂcĂ fasĂĄdu, prasklou okennĂ tabulku, rozbitĂŠ potrubĂ, druzĂ, ÄerstvÄ opravenĂ Äi novÄ postavenĂ, se navzĂĄjem trumfujĂ dokonalostĂ oken, barvou okapu, vĂ˝hĹevnostĂ plynovĂŠho kotle; tu a tam, uprostĹed nĂĄvalĹŻ smutku a vĂ˝buchĹŻ ĹĄtÄstĂ, lze zaslechnout pobrukovĂĄnĂ spokojenĂŠho staĹĂka, o kterĂŠho, aÄ nezĂĄĹĂ novotou, je dobĹe postarĂĄno.
°
V nÄkolika krocĂch se struktura dlaĹždic rozplizĂĄ v jednolitou betonovou pÄĹĄinu a jĂĄ se ocitĂĄm v bludiĹĄti panelovĂ˝ch krabic a krabiÄek, kterĂŠ pĹipomĂnajĂ vĂĄnoÄnĂ stromeÄky ovÄĹĄenĂŠ kaĹždou chvĂli jinĂ˝mi ozdobami: pronikavĂ˝m jasem kuchyĹskĂ˝ch zĂĄĹivek, modrou zĂĄĹĂ obrazovek, obyÄejnou ĹžlutĂ obĂ˝vĂĄkĹŻ, intimnĂm osvÄtlenĂm loĹžnic… Cesta ven z tohoto tichĂŠho lunaparku se klikatĂ mezi pouĹĄtÄmi dÄtskĂ˝ch pĂskoviĹĄĹĽ a pralesy mÄstskĂ˝ch parkĹŻ, je to cesta pryÄ, cesta mezi holĂĄ pole, ÄekajĂcĂ na jarnĂ setbu, cesta z periferie,cesta nikam.
°
Kouzlo periferie je pomĂjivĂŠ, brzy si mÄsto zaÄne uĹžĂvat noci a vĹĄe dosud kouzelnĂŠ, je najednou vĹĄednĂ. PĹichĂĄzĂ konec pouti, kdy jsem naslouchal jindy nÄmĂ˝m svÄdkĹŻ Ĺživota. TeÄ budu v jednĂŠ z mĂstnĂch putik vyprĂĄvÄt.
°
… i toto je Nymburk.
°
lehce upraveno v listopadu 2008
(7. 11. 2008, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2260
le Sud-Est
w.w.m-w
bylo nebylo kdeco, napsĂĄno vĹĄak bylo toto:
Ferlinghettimu a jeho MexickĂ˝m nocĂm,
tak vod tĂ˝ doby co sem pĹejel tu na papĂĹe nakreslenou a stĹelnym prachem vydobytou ÄĂĄru mezi FranciĂ a ItĂĄliĂ jsem ve Francii Sem na CĂ´te d'Azur jsem pĹijel po konci sezĂłny spolu s dalĹĄĂma ÄeskĂ˝ma turistama nÄmeckĂ˝ma dĹŻchodcema a studentama PrvnÄ jsem vidÄl kamennou plĂĄĹž francouzskĂ˝ nĂĄzor na StĹedozemnĂ moĹe a taky mĂsto kde budu spĂĄt Ubytovali mÄ v malĂŠm karavanu prĂ˝ pro pÄt osob s jednou takovou rodinou matka otec syn flĂĄkaÄ a syn plavec VyfĂĄs jsem samozĹejmÄ spanĂ na podlaze zĹejmÄ pĹistĂ˝lce aby mÄ kaĹždĂ˝ rĂĄno moh budit hajzl splachujĂcĂ se napĹĂÄ celym karavanem Ani jsem si nevybalil nechal je v zabydlovĂĄnĂ a ĹĄel se projĂt Cesta k pobĹeŞà tu vede pĹes dvÄ ÄtyĹproudovky kterĂŠ se si myslim tĂĄhnou podĂŠl celĂ˝ho CĂ´te d'Azur aĹž nÄkam k St. Tropez a moĹžnĂĄ jeĹĄtÄ dĂĄl mezi nima poloĹžili Ĺželeznici s tim samym problĂŠmem a tady jsem si jistej Ĺže o nÄco delĹĄĂm vede totiĹž na 100% aĹž do Marseille protoĹže tu a tam projede po nĂ ten TGV co si to ĹĂtĂ 300 km rychlostĂ do Nice a pak nÄkam do ztracena a moĹžnĂĄ Ĺže jednou pĹekroÄĂ ty ÄĂĄry z atlasu a bude jezdit do Venezia a odtud nahoru pĹes Wien do Prahy a jĂĄ sem budu pak jezdit na vĂkendy v pĂĄtek po ĹĄkole nastoupim a v nedÄli vystoupim za sebou sobotnĂ paĹbu na plĂĄĹži To bude super MoĹžnĂĄ s sebou vemu pĂĄr kĂĄmoĹĄĹŻ a pĹi zapadajĂcim Slunci budeme uÄit FrantĂky pĂt rum a oni nĂĄs na oplĂĄtku hrĂĄt pĂŠtanque a aĹž nebude vidÄt ani na krok vlezeme do tĂ˝ modrĂ˝ louĹže plnĂ˝ mokrĂ˝ vody kterĂĄ bude jako Lipno protoĹže v noci si vlny dopĹĂĄvajĂ dobrou a sĹŻl nebudem vnĂmat a budem se krĂĄsnÄ topit a aĹž budem utopenĂ˝ naĹĄe duĹĄe si prohodÄj tÄla a jĂĄ se druhej den probudim jako nÄjakej vĂnem zmlsanej Francouz a pĹŻjdu na rannĂ dvoudecku nejmladĹĄĂho moĹžnĂŠho Beaujolais zapĂĄlĂm si jednu z Gitanes Brunes a budu koukat na ten Ĺživot co jsem vidÄl uĹž mockrĂĄt ale bude novej duĹĄe Äecha ve francouzskym tÄle Ano znova se narodim Francouzem mĂŠ myĹĄlenky budou pouĹĄtÄny do vzduchu s tou sladkou lehkostĂ jejich hatlamatilky a budou splĂ˝vat v jeden mocnej nekoneÄnej proud slov protoĹže ta ĹeÄ nemĂĄ slova mĂĄ jen vÄty zaÄĂnajĂcĂ jak slovo DlouhĂ˝ nekoneneÄnĂ˝ slovo
dĂky Lawrenci!
(13. 10. 2009, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2495
pozvĂĄnka
BuÄme vĹĄichni bĂĄsnĂky, aneb veÄer (ne)autorskĂŠho ÄtenĂ
Martin RakuĹĄan
( Wethes)
pĂĄtek 18. Ăşnora, 18.00 – 23.30, JĂĄpa (ul. TyrĹĄova, Nymburk - naproti divadlu)
TĂmto netradiÄnĂm veÄerem v krĂĄsnĂŠm prostĹedĂ Äaje, kĂĄvy a vĂna se ponesou slova znĂĄmĂ˝ch autorĹŻ v podĂĄnĂ neznĂĄmĂ˝ch ÄtenĂĄĹĹŻ. MĹŻĹžete se tÄĹĄit namĂĄtkou na KLuBy_PoZie, KUNDERU LudvĂka, HRABALA Bohumila, KUBÄNSKĂHO Petra a mnoho dalĹĄĂch. Jako pĹĂjemnou vloĹžku mĂĄme pĹipravenĂŠho kytaristu, kterĂ˝ umĂ zpĂvat.
PoĹĂĄdajĂ: ÄERNĂ PĂŠ., HANTON DĂŠ., RAKUĹ AN eM & eNBĂŠKĂĄ
DĹŽLEĹ˝ITĂ: VeÄer (ne)autorskĂŠho ÄtenĂ je VĂĄĹĄ veÄer! MĂĄte ĹĄanci seznĂĄmit ostatnĂ se svĂ˝m oblĂbenĂ˝m Ăşryvkem prĂłzy, divadelnĂ hry, s oblĂbenou bĂĄsnĂ, hospodskou historkou, nebo s vtipem. Na ÄtenĂ netrvĂĄme, lze i vyprĂĄvÄt. HlavnÄ Ĺže bude pohoda, Äaj, vĂno, kĂĄva...
AutorskĂŠ texty vĂtĂĄny a odvaha jejich ÄtenĂĄĹe dvakrĂĄt tak.
(14. 2. 2011, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2975
Hodinky malomÄsta nestojĂ
AleĹĄ MisaĹ
( Wethes)
Vybavuji si v nemilĂŠ souvislosti svou nÄkdejĹĄĂ pĹĂtelkyni, jak se mi mraÄivÄ podivovala, kdyĹž jsem pĹed nĂ vzal v ochranu fenomĂŠn malomÄsta. Z jejĂch Ăşst padaly pojmy jako malĂ˝ pĂseÄek, omezenĂŠ horizonty, usedlost, semeniĹĄtÄ pomluv apod. Nebral jsem jĂ to, ale myslĂm, Ĺže trochu pominula pĹŻvabnou strĂĄnku vÄci, za niĹž se chytajĂ mĂşzy.
Pro Nymburk by titul "malomÄsto" byl jeĹĄtÄ bĂĄsnickou pochvalou, moĹžnĂĄ Ĺže "stĹednÄ velkĂŠ" je mu lĂŠpe uĹĄito na mĂru. Ale pusĹĽme statistiky k vodÄ a vloĹžme Nymburk do malovanĂŠ ĹĄkatulky malomÄsta, ve kterĂŠ jej pro pĹehled budu nosit i nadĂĄle. Komu se to nelĂbĂ, aĹĽ ĹĂkĂĄ "mÄsteÄko". ProÄ ne, ono to takĂŠ sluĹĄĂ a svÄtoznĂĄmĂ˝ spisovatel nĂĄs tak nejednou rozkoĹĄnÄ nazval. Ve prospÄch zdrobnÄliny nehovoĹĂ ÄĂsla, ale ovzduĹĄĂ, atmosfĂŠra, ĹĄestĂ˝ smysl naĹĄincĹŻ vycviÄenĂ˝ zachytit to, co je jakĂ˝msi potichu pracujĂcĂm kolektivnĂm vÄdomĂm.
VydĂĄvĂĄm se mu naslouchat na pravidelnĂŠ lyrickĂŠ obchĹŻzce. PĹejdu kolem hradebnĂho pĂĄsu po PĹĂstavu a dĂĄl po mostÄ nad Mrlinou a zastavĂm na elektrĂĄrenskĂŠ hrĂĄzi nad huÄĂcĂm Labem, vĹĄechno mi dochĂĄzĂ – Äas nezastavuje, u nĂĄs je tekutĂ˝ a zpÄnÄnĂ˝ do stĹĂbra, jen mÄsteÄko lenoĹĄĂ, usazenĂŠ obkroÄmo na svĂŠ kojnĂŠ Ĺece. Za hradby se uklĂĄdĂĄ slunce a zpoza nezbytnĂŠ siluety kostela kreslĂ dalĹĄĂ pohlednici s oblĂbenĂ˝m nĂĄmÄtem, rĂĄd pozoruji to divadlo nejpomalejĹĄĂch barev, kdy se do hry mĂchajĂ azur, nach a ĹĄarlach a poslednĂ, loudavÄ a zvolna jako primadona pĹichĂĄzĂ tma. Naproti se rĂ˝suje vyplĂĄznutĂ˝ jazyk poloostrova, takĹeÄenĂŠ Ĺ piÄky, kterĂĄ s pravĂ˝m bĹehem Labe svĂrĂĄ zĂĄliv s bĹehy vyzdĂvanĂ˝mi opukou. VĂ˝roÄnÄ tu kotvĂ lodÄ. NĂĄbĹeĹžnĂ svÄtla po celĂŠ dĂŠlce nĂĄbĹeĹžnĂ pÄĹĄiny se rozpouĹĄtÄjĂ do vody, zatĂmco hradby se koupou v jasnÄ bĂlĂŠm reflektoru slĂĄvy. JeĹĄtÄ je vidÄt dvakrĂĄt prohnutou lĂĄvku pro pÄĹĄĂ, ale ĹželezniÄnĂ most kousek za nĂ uĹž splĂ˝vĂĄ se stĂny.
Po pĹŻlnoci uĹž mÄsto spĂ, vĹĄe ĹživĂŠ a rozumnĂŠ se stĂĄhne do peĹin, nepoÄĂtĂĄm-li noÄnĂ pekaĹe, lĂŠkaĹe a strĂĄĹžnĂŠ. ObÄasnĂ˝ vĂ˝kĹik jakĂŠsi zlobivĂŠ duĹĄe, kterĂ˝ naruĹĄĂ tkanivo ticha, je nocĂ ihned vyzmizĂkovĂĄn. (OvĹĄem jsou i nedÄlnĂ odpoledne, kdy po celĂŠ dĂŠlce ulice od zĂĄpadu k vĂ˝chodu nevidĂte ĹživĂĄÄka). Opravdu jen zdĂĄnlivÄ se Äas zastavil. Ve skuteÄnosti tikot hodin nejlĂp uslyĹĄĂme prĂĄvÄ tehdy, kdyĹž lidskĂŠ rojenĂ utichĂĄ. NaklĂĄnĂm se nad Labem a vĂm, Ĺže mÄsteÄko samo je hodinovĂ˝m strojem, pardon strojkem. VĹĄechny souÄĂĄstky se rozbÄhnou, nejen nĂĄdraĹžĂ, koloniĂĄl, poĹĄta, ale i povÄdomĂŠ figurky s pĹesnostĂ apoĹĄtolĹŻ na orloji vyjdou konat svĂŠ rituĂĄly. VyhlĂĄĹĄenĂ˝ bezdomovec Jindra sbalĂ igelitovĂ˝ raneÄek a vyjde si od laviÄky lechtanĂŠ chvojĂm ke stĂĄnku s obÄerstvenĂm, pĂĄn s obliÄejem shrnutĂ˝m a naduĹelĂ˝m jako naraĹženĂ˝ kulich vstoupĂ do pekaĹstvĂ a zahuhlĂĄ ĹĄest slanĂ˝ch housek, psi jako stĹelky vyvedou Äleny poÄetnĂŠho pluku pejskaĹĹŻ z rĹŻznĂ˝ch domovnĂch dveĹĂ. PÄĹĄinka, vedoucĂ zkratkovou diagonĂĄlu k nĂĄdraĹžĂ, zalidĹuje se prvnĂmi ospalci, kteĹĂ se tu mĂjĂ s pozdnĂmi opilci a vĹĄichni mĹžourajĂ stejnÄ. Dopoledne pak jsou velmi ĹživĂĄ, ulice ovlĂĄdnou matky s koÄĂĄrky a klevety dÄdeÄkĹŻ a babiÄek, mezi nimi sviĹĄtĂ modrĂŠ ÄĂĄra doruÄovatelek. Odpoledne mÄsto trĂĄvĂ obÄdy za vĹĄechny obyvatele, i jĂĄ cĂtĂm, Ĺže se nemĂĄm nikam hnĂĄt, jako by nasazenĂŠ tempo bylo urĂĄĹžkou obecnĂŠ siesty. Okolo tĹetĂ pĹichĂĄzĂ jeĹĄtÄ jedno vzedmutĂ aktivity, vyrojĂ se druhĂĄ vlna pracantĹŻ, ale ta utuchĂĄ kvapem a okolo pĂĄtĂŠ patĹĂ ulice lidem z ĹĄichty se navracejĂcĂm, udĂĄlosti dne se jim lepĂ na paty, odnĂĄĹĄejĂ si je v taĹĄkĂĄch a na obliÄejĂch. Jinak to vidĂm z domu. Po levĂŠ stranÄ psacĂho stolu mĂĄm okno a dennÄ sleduji ten krĂĄtkĂ˝ film s repeticĂ – soused se vracĂ z banky, vystupuje z auta a otevĂrĂĄ branku, jezevÄĂk, kterĂ˝ ho pĹiĹĄel uvĂtat s ÄumĂĄkem nahoru a ocasnĂ vrtulĂ , mĂĄ nĂĄhle vyhrazeno mĂsto za volantem, soused zapluje do garĂĄĹže a za chvĂli se vrĂĄtĂ branku zavĹĂt. SilnÄ bych znejistÄl, kdyby svĹŻj vĂ˝stup jednou vynechal.
V tu dobu uĹž pĹemĂtĂĄm, Ĺže je na Äas opÄt vyrazit k Labi. ĹĂkĂĄm tomu kontrola stavu hladiny, ve skuteÄnosti jsem hodinĂĄĹ, kterĂ˝ se chodĂ kaĹždĂ˝ den pĹesvÄdÄovat, zda se Labe nezastavilo. KromÄ toho se pĹesvÄdÄuji, zda vÄci, z nichĹž se sklĂĄdajĂ rekvizity mĂ˝ch vĂ˝prav a jeĹž jsem potkal vÄera a pĹed tĂ˝dnem a pĹed mÄsĂcem, zĹŻstĂĄvajĂ na svĂŠm mĂstÄ. DodĂĄvajĂ mi pĹedstavu o harmonii a ta dokĂĄĹže opĂt nÄÄĂm, co se podobĂĄ ĹĄtÄstĂ. MusĂm vyrĂĄĹžet na svĂŠ obchĹŻzky, je to rituĂĄl mĂŠ postaviÄky, jsem souÄĂĄstka v hodinovĂŠm strojku malomÄsta, zapadĂĄm tam a tÄĹžko budu vypadĂĄvat. Jsem tu zahĂĄknutĂ˝ srdcem a takĂŠ brkem s inkoustovou stopou.
AleĹĄ MisaĹ, 18. 8. 2011
(Nymburk, 29. 8. 2011, 12:00)
ÄlĂĄnek na adrese:
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-3069