WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Hlučná samota - nymburk jinýma očima
kino Sokol

Prosinec 2010 - animace pro dospělé, bratři Coenové i Thajská exotika


Lukáš Kadava

Tak se to nějak zvláštně sešlo. Měsíc prosinec bude – až na výjimky – v nymburském kině Sokol zcela ve znamení artových filmů. Ochutnat budete smět filmové pochutiny bratří Coenů, animovaný film Sylviana Chometa, nebo exotický „reinkarnační“ snímek thajské provenience.


Iluzionista. Trvalo dlouhých 50 let, než si skvělého scénáře Jacquese Tatiho někdo všiml a rozhodl se ho převést na plátna kin. Nelehkého úkolu se chopil talentovaný režisér animovaných filmů Sylvain Chomet (na Oskara animovaný za snímek Trio z Bellevile). Dalších 7 let trvala práce na samotném filmu. A tak konečně můžeme na vlastní kůži prožít fascinující příběh Iluzionisty a jeho mladičké obdivovatelky Alice. Jedním dechem dodávám, že se opět jedná o výborný animovaný film. Nostalgický, starosvětský animovaný snímek Sylvaina Chometa vychází ze scénáře, který napsal francouzský herec a režisér Jacques Tati v roce 1956 jako osobní dopis pro svou dceru Helgu. V souladu s tím podle Chometa v jeho filmu nejde o milostný příběh, ale spíš o vztah otce a dcery... Promítneme 11. prosince od 19 hodin.

Seriózní muž. Nový film uznávané tvůrčí dvojice Ethan a Joel Coenovi působí na první pohled velice prostě a jaksi chladně. Jednoduchá a lineární historka o zaraženém a decentním židovském chlapíkovi, na kterého jakási vyšší síla (?) nahrnula pěknou lavinu neštěstí, však klame tělem. Pod úpravnou estetikou 60. let, která se odvolává na plastově uhlazenou selanku amerického snu, se ukrývá labyrint významů a skrytých náznaků, které ze Seriózního muže dělají dost možná nejkomplexnější film, pod který se Ethan a Joel podepsali. Promítneme 13. a 14. prosince od 19 hodin.

Strýček Búnmí. Jak můžeme slovy popsat to, čemu nelze porozumět? To je otázka, která se vkrádá po shlédnutí libovolného z filmů svérázného thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula. Jeho tvorba se naprosto vymyká všemu, s čím se lze v umělecké kinematografii setkat - Weerasethakulovy intimní, kontemplativní filmy jako by byly utkány z volně provázaných asociací, podléhajících jakési snové chronologii. Připomíná hypnotizující samomluvu, která jsou ale zároveň otevřena nejširšímu interpretačnímu poli.Takový je i autorův nejnovější opus Strýček Búnmí, bytostně svázaný s tématem prostupnosti života a smrti a tajemstvím reinkarnace. Promítneme 17. prosince od 19 hodin.Strýček Bunmi

Strýček Bunmi

foto: kino Sokol
(přidal uživatel Wethes)

Seriózní muž

Seriózní muž

foto: kino Sokol
(přidal uživatel Wethes)

Iluzionista

Iluzionista

foto: kino Sokol
(přidal uživatel Wethes)Lukáš Kadava


(8. 11. 2010, 0:00, přidal uživatel Wethes)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 6517 párů očí.

Diskuse k článku
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek