WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Hlučná samota - nymburk jinýma očima

Říjen 2010 – měsíc evropských filmů v kině Sokol!


Lukáš Kadava

Říjnový program nymburského kina nabízí zajímavou dramaturgii.


Irsko

Ondine (režie: Neil jordan)

Bylo nebylo… irský rybář jménem Syracuse jednoho dne vylovil ze sítí kromě obvyklých několika čudel i krásnou ženu. A s ní i naději na lepší život. A lásku… Vítejte v dalším ze světů, jež pro nás v poměrně pravidelných periodách otevírá Neil Jordan (Společenství vlků, Hra na pláč, Interview s upírem, Snídaně na Plutu a další). Jeho nejnovější snímek Ondine je novodobou variací mýtu o vodní víle. Jordanova autorská vize na první pohled upoutá neokázalou poetičností, v níž se přirozeně setkává andersenovská melancholie s bezútěšnou atmosférou irského přístavního maloměsta. V žádném případě tu ovšem nejde o bohapustou dojírnu lehce přístupných emocí a laciného sentimentu: režisér si je při svých zkušenostech velmi dobře vědom pravdivosti prastarého rčení o kráse jednoduchosti, dobrovolně se zříká povrchních atrakcí a nežádoucích odboček a plně se soustředí na vyprávění příběhu takřka archetypálního. Jordanova imaginace tentokrát stvořila svět, ve kterém si každý může najít svoji vodní vílu a šťastným se může stát i člověk s fóbií z happy endů. Pro příznivce islandské skupiny Sigur Rós je navíc návštěva kina takřka povinností. Tak tedy, věříte na víly?

1. a 2. října od 19:00 kino Sokol Nymburk


Francie

Serge Gainsbourg (režie: Joann Sfar)

Slavný hudebník, všestranný umělec, svůdník, bohém a muž, z jehož sémě vzešla herečka, která si v Trierově Antikristovi ustřihla klitoris = ukázkový důvod, proč se zase jednou pustit do biografie. Fragmentárně zachycený příběh známého rebela francouzské hudební scény, které odhaluje jeho dětství v průběhu druhé světové války, ale hlavně Gainsbourgovu fascinaci ženami. Těžištěm filmu je tak především jeho soukromý život, na jehož pozadí se ve snímku postupně setkáváme se všemi Gainsbourgovými písněmi. Velmi silný debut francouzského režiséra Joanna Sfara, který se výrazně zařadil do proudu francouzského hravého manýrismu odchylujícího se od klasických představ o fungování filmu. Sfarova představa (manýra) se asi nejvíce blíží představám jeho krajana Jeana-Pierre Jeuneta (i když srovnání s ním je trochu nepřesné). Nezaměnitelný, originální a osobitý filmový svět plující na vlně imaginace a hry nejen s jednotlivými postavami, ale především s divákem, který pro pozitivní přijetí snímku musí přistoupit na hru diktovanou režisérem - zhmotnělé alter ego hlavního hrdiny coby jedna z postav, navíc karikované do úžasně stylizované postavy ,,Ksichtu", jenž pronásleduje Gainsbourga téměř celý život, hodně subjektivně podávaná představa, jaké že běsy nosil legendární zpěvák v útrobách své hlavy, jakož i silně pseudobiogafické vyznění snímku, který pracuje s Gainsbourgem pouze jako s ikonou, s předmětem umění, s postavou svého filmu.

16. října od 19:00 kino Sokol Nymburk


Dánsko

Submarino (Režie: Thomas Vinterberg)

Film Submarino Thomase Vinterberga je drsným sociálním dramatem o dvou bratrech, kteří na kodaňské periferii zkoušejí překlenout trauma z dětství. Kultivovaně natočený a nesmírně emotivní příběh svou vnitřní silou připomíná, že autor je spolutvůrcem Dogma 95. Od strohého manifestu se však vzdaluje propleteným rámcovým příběhem, bohatým hudebním doprovodem i stylizovaným vizuálem. Emotivně zničující zážitek, který režisér situoval do šedivého světa kodaňského předměstí, mezi ztracené duše, které se pokoušejí „udržet hlavu nad vodou“ (název filmu odkazuje k druhu mučení, kdy je oběti držena hlava pod vodou až k bodu utonutí). Nick, čerstvě propuštěný z vězení, se snaží přežít pomocí piva a posilovny a svůj pocit ztráty nahrazuje péčí o všechny outsidery v okolí. Jediný, ke komu nedokáže najít cestu, je jeho mladší bratr. Ten se po smrti své ženy stará o malého synka Martina. Oba bratři se nakonec sejdou. Zdá se ale, že už je příliš pozdě...

22. října od 19:00 kino Sokol Nymburk


Bosna a Hercegovina

Na cestě (Režie: Jasmila Zbanic)

Civilně natočený film o problémech na Balkáně. Jak málo o nich víme! „Na putu“ v bosenštině znamená být na cestě někam, má to však i duchovní význam, který odkazuje k hledání vnitřního já nebo k osobě, jež se rozhoduje o něčem velmi důležitém, o zásadním životním kroku. Na cestě je dramatickým příběhem postupného odcizení milujícího se a relativně spokojeného páru. Jejich zdánlivě normální vztah však jednoho dne naruší nová práce Amara, který našel svou cestu, cestu tradičního - skoro až ortodoxního islámu, kterým začíná být postupně uchvacován. Luna však toto odmítá a stále žije svým dosavadním moderním životem ve výru zábavy, tance a alkoholu a doufá, že se vše časem urovná. Dostávajíc se však do neustálých konfliktů a vztah se pomalu rozpadá, a to i přesto, že se oba stále milují. Výrazné jsou hlavně herecké výkony a to především hlavní představitelky (Zrinka Cvitesic). Navzdory tomu, že se jedná o drama, objeví se zde i několik scén, které mohou vyvolalat i menší úsměv na rtech.

22. října od 19:00 kino Sokol Nymburk


www.meks-nbk.cz


Lukáš Kadava


Serge Gainsbourg

Serge Gainsbourg

foto: Wethes
Na cestě

Na cestě

foto: Wethes

(Nymburk, 14. 9. 2010, 0:00, přidal uživatel Wethes)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 6447 párů očí.

Diskuse k článku
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek