WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
divadlo
recenze

Záhada zkázy Britannicu odhalena!


Otakar Choděra

Ve čtvrtek 18. června roku 2009 proběhla v Hálkově městském divadle v Nymburce premiéra hry Britannic, aneb záhada svítící kostky, jejímž autorem a zároveň režisérem je Michal Douša a které se bravurně zhostil divadelní soubor JeLiTa z Nymburka.


Na počátku 20. století vzešly z britských loděnic Harland & Wolff v Belfastu pro společnost White Star Line tři slavné parníky - Titanic, Olympic a Britannic. Posledně jmenovaný najel 21. listopadu 1916 za doposud nevyjasněných okolností na německou námořní minu a klesl ke dnu. Proč se ale tak stalo? A co tomuto neštěstí předcházelo? Odpověď na tyto otázky vám přinese právě tato nová hra.

Na úplném začátku příběhu se setkáváme s mírně ušlápnutým vetešníkem Billy Bobinsem, kterému se do rukou dostává jakási svítící kostka. Ze začátku jí není věnována přílišná pozornost, ale po jistých událostech se kolem milého Billyho začne motat bývalý inspektor Scotland Yardu a brzy na to se kostka ocitá na konferenci, kde se k jejímu původu a smyslu vyjadřují největší politici a vědecké kapacity té doby. Teorií je celá řada, žádná z nich není vyvrácena ani potvrzena. Ale to nebrání anglickému králi a premiérovi ve spekulacích, které je přivedou do spolku s průmyslníkem Bentleym, aby považovali věčně svítící kostku za klíč k velkému bohatství ukrytém v Egyptě. Ve světě ale zuří Velká válka a je třeba využít lsti a do místa určení se dostat bez jakéhokoliv podezření. A právě loď Britannic chystající se na plavbu do Středozemního moře je k tomuto účelu jako stvořená…

Jak již bylo naznačeno, divadelní představení se velmi vydařilo a publikum se dobře bavilo. Důvodů pro tato tvrzení je hned několik. Zaprvé, herci. Amatérské divadelní soubory se často vyznačují tím, že jejich členové jsou opravdovými nadšenci, hraní je baví a činí tak ne z rutiny, ale pro pouhé potěšení své a obecenstva. Jedineční Lidoví Taškáři toto potvrdili. Ale nejen to. Nestačí totiž být jen nadšencem, bez talentu to totiž není tak úplně ono. Ale i toho se dostává členům souboru vrchovatě. Výbornými postavami jsou například ruský car Mikuláš II. Alexandrovič v podání Dana Plachého, na jehož ruský přízvuk se jen tak nezapomíná, nebo Helmut, opravář komínů, kterého ztvárnil Martin Hanton. Zadruhé, odkazy na jiná díla. Divák je svědkem řady drobných vtípků a narážek na jinou, ať již literární, divadelní či filmovou tvorbu. Pozorný jedinec může vypozorovat odkazy na divadlo Járy Cimrmana, Pána prstenů, Švejka nebo na satirickou skupinu Monty Python. Tato cizí díla nejsou ale, jak by se mohl někdo milně domnívat, vykrádána. Naopak. Je zřejmé, že vše je činěno s citem a úctou. Zatřetí, výtvarné pojetí. Nezbývá snad nic jiného, než se hluboce uklonit před scénografkou Annou Brabcovou za práci, kterou pro hru Britannic, aneb záhada svítící kostky udělala. Nic složitého, nad čím by musel divák dlouze hloubat, co to je zač a co to má představovat. Vše je jasné hned od prvního okamžiku. Osobité a nápadité. A nakonec začtvrté, originalita a myšlenka hry. V dnešní době se člověk u amatérských divadelních souborů mnohdy setkává jen s upravenými verzemi starých a známých kusů, do kterých toho nepřinášejí ani mnoho nového. Občas se sice objeví i něco zajímavého, ale takových případů je poskrovnu. Natož aby se dalo narazit na původní hru, která ale nebude jen pouhou lacinou komedií bez hlubší myšlenky. Zcela jistě jen zde budete mít možnost zhlédnout část Verdiho Aidy a to v maňáskovém provedení a s novou verzí zpěvů. Tato hra sice odhaluje možné vysvětlení zkázy Britannicu, ale nastoluje otázky nové. Co byla ona tajemná svítící kostka? Jaký byl její smysl? Co představovala? Proč o ní všichni usilovali, ať již politici kvůli zbohatnutí a prestiži, či Billy Bobins, jenž chtěl zpět své milé těžítko? To zůstává otázkou. Nebo že by byla určitým symbolem absurdity?

Ve hře samotné by se dozajista dalo najít několik drobných historických nepřesností, které jsou ale v kontextu celé hry zcela zanedbatelné a obyčejný smrtelník je ani nezaznamená. A v některých místech nebylo hercům tak úplně rozumět, což se ale vzhledem k tomu, že se jednalo o premiéru Britannicu, dá prominout, zajisté se toto zlepší v dalších představeních, která, jak doufám, na sebe nenechají dlouho čekat.

A ještě jedna poznámka na závěr. Po shlédnutí tohoto vskutku vydařeného představení vám ještě dlouho budou při slově Taj-či cukat koutky úst.


Osoby a obsazení:


Anglický král George V. - Michal Rylich

Billy Bobins - Jakub Kubečka

Anglická královna Mary - Žaneta Martínková

premiér - Oskar Holoubek

Kapitán Charlton Heston - Ondřej Ženatý

průmyslník Bentley - Jan Otta

Kapitánova žena Luisa - Katka Michlová

Helmut, opravář komínů - Martin Hanton

Francouzský prezident R. Poincaré - David Hanton

Ruský car Mikuláš II. - Dan Plachý

Francouzská první dáma Sophie - Tereza Jílková

Ruská carevna Alexandra - Aneta Mýtová

Egyptoložka Marianne - Eliška Zalabáková

Detektiv Franklin Seymour - Martin Rylich

Konferenciérka - Iveta Zenklová

Sousedka Rosemary Kneckebrotová - Martina Strnadová

Marie-Curie Sklodowská - Martina Strnadová

Albert Einstein - Jan "Babucht" Kubeš

Mussolini - Ondřej Koucký

Kovboj - Dan Plachý

1.číšník – Jan Kubeš, řečený Babucht

Černý jezdec - Martin Hanton & Dan Plachý

2.číšník - Filip Roskovec

Opera:

Radames - Ondřej Koucký

Faraon - Jan Otta

Amneris - Katka Michlová

Aida - Eliška Zalabáková

Vypravěčka - Kája Kropáčková

Režie a scénář: Michal Douša

Scénografie: Anna Brabcová

(29. 6. 2009, 0:00, přidal uživatel Wethes)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 8113 párů očí.

Diskuse k článku

podpis
w.w.m-w, 26 . 11 . 2009, 11:13
zapomněl jsem se podepsat, sorry.

dodatečně
anonymní uživatel, 26 . 11 . 2009, 11:07
nemůžu si pomoc, ale tehle článek není ani kritika, ani recenze, ani cokoliv pod tím, podle mě jde o jakousi zamaskovanou ódu. Ono proč né? Autor byl evidentně nadšen. Ale nenazývejme prosím chvalozpěv recenzí, nejsme MF DNES.

Re: A co za čtvrté??
anonymní uživatel, 16 . 7 . 2009, 1:14
Čtvrtý bod byl z textu vyškrtnut samotným režisérem, ale jaksi již nedošlo na patřičnou opravu před vložením článku sem. :-)

anonymní uživatel, 7 . 7 . 2009, 1:11
A co za čtvrté?? ;o)
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek