WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Finále soutěže Rock Nymburk 2007 - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima
seriál o soutěži

Finále soutěže Rock Nymburk 2007


Wethes


Jubilejní desátý ročník rockové soutěže proběhl 24. března. Soutěž vyhrála skupina Pěchota, u diváků zvítězili místní Crossband. Jako hlavní host se představili kutnohorští punkeři Rybičky 48.
PodesátéVsadil bych se, že většina přítomných si ani neuvědomila, že letos to byl již desátý ročník vyhledávací soutěže. Tak ten čas letí. Soutěž založila v roce 1997 bývalá ředitelka nymburského kulturního střediska, Jana Křížová. V té době měl Nymburk dobrou tradici Rock Sessionů a podobných akcí spojených s rockovou hudbou. Během desetileté historie festivalu jsme mohli sledovat začínající hudební kariéru mnoha skupin, některé zanikly, jiné působí dodnes. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje skupina Divokej Bill, která vyhrála Rock Nymburk v roce 1999. Ale stojí za to připomenout i další úspěšné účastníky: Certainty, Zády, THC, Baťa & Kalábůf něžný beat, Elvis Gott Superstar, Votchi, Lus3, Chocolate Jesus, Pankix, Banánový rybičky (dnes Rybičky 48) a mnoho dalších.Večer zahájila skupina Lucky Punch, hrající melodický punk rock. Lucky Punch to neměli vůbec lehké, vylosovaná první pozice se často stává Černým Petrem. Diváci teprve přicházejí a než se správně naladí, vystoupení končí. Punkrockeři předvedli vyrovnaný výkon, bohužel však chybělo větší nasazení, k punku zajisté patřící, a snaha alespoň trochu strhnout pozornost publika.

Poněkud rozpačitě působila i další kapela Naked Bridge. Numetalová parta předvedla vše nutně spojené s tímto hudebním stylem. Agresivní kytary, pulzující rytmika, dostatečně rozezlený rapující zpěvák Cris Cameron, vše jak má být. Bohužel největší slabinou skupiny Naked Bridge je sklon imitovat své vzory v tom dobré i zlém. Přehnané macho a velká gesta příliš nefungovala, i když připouštím, že bez toho si lze Numetal jen těžko představit.
Vystoupení třetí skupiny Den se stalo jedním z vrcholů večera. Úvaláci vsadili na otevřenost a přirozeně strhli publikum k tanci a veselí. Den má za sebou bohatou historii, v minulosti s nimi zpíval např. Láďa Spilka (ex. Zády), a léta společného hraní byla znát na hráčské jistotě. Dalším kladem jsou i chytře napsané české texty, nejvíc mě uchvátilo spojení: „takový jsem zahradník, jako ty princezna“. Pochvalu si rozhodně zaslouží pěvecký projev Pavla Šittlera a propracované vokály ostatních členů slupiny. Ani se nedivím, že v diváckém rozhodování získali 43 hlasů, což je jen o pouhé tři hlasy méně než vítězný Crossband! Skoro se zdálo, že je již rozhodnuto o vítězi soutěžního večera.Jsi vyholená?Like Fool se již nymburskému publiku představili před pěti lety. Letos hráli písně ze svého nového dema Genius. Na pódium vnesli agresivní hudbu, v textech závažné výpovědi spolu s černým humorem a prvky nihilismu. Velmi vtipná byla soutěž o CD, zpěvák se nejprve zeptal, zdali je v publiku nějaká dívka bez přítele. Následoval promiskuitní les rukou a již se jedna z vybraných ocitla pódiu. Soutěžní otázka byla poněkud překvapující: „Jsi vyholená?“, po kladném zodpovězení otázky odešla s cenou a v rozpacích. Tento styl humoru přesně zapadá myšlenkového proudu skupiny, nesoucí ve znaku podivně se šklebící masku. Škleb v podání skupiny Like Fool publikum přijalo a prokázalo tak svoji otevřenost. Zajímavé číslo předvedl jeden posluchačů, když se zmocnil mikrofonu s potřebou sdělit ostatním něco zajímavého. Snad díky alkoholické náloži nebo přílišné nervozitě z něj nevylezlo nic srozumitelného. Zpěvák Martin "SLAKH" Chalupa to vtipně glosoval slovy: „Tak tomu jsem nerozuměl“. V hlasování poroty se nejtvrdší kapela večera umístila na druhém místě a v diváckém hlasování na místě čtvrtém.

Následující kapela Pěchota se zaslouženě stala vrcholem soutěžního večera. Pražská formace přinesla tvrdý rock, výborný zpěv Jana Koudelky a mimořádné hráčské nasazení. Sál se proměnil v jeden velký kotel, účinná pódiová show jak zpěváka, tak ostatních členů kapely, propojila pódium s hledištěm. Za zmínku stojí, že bubenický post v kapela obstarává rockový matador Milan Vipler, mimo jiné člen známé zábavové kapely Benefit. Klobouk dolů! Pěchota zaslouženě zvítězila u odborné poroty, u diváků získala třetí místo. Dojatý Vipler při předávání hlavní ceny vystřihl svým spoluhráčům, které s ohledem na svůj věk nazval „děti“, poklonu.

Večer zakončila skupina Crossband, která představila písně z připravované desky Auditorium jako jsou Nostradamus nebo Czech Tec 2005 a vsadila i na staré osvědčené fláky Myš, Veselý Španěl a další. Crossbandu vystoupení sedlo, v diváckém hlasování si odnesli první místo. Cenu diváků v minulosti získaly i další místní kapely Zády, THC nebo 4+jedna, což svědčí o soudržnosti diváků s regionálními skupinami. Takový fenomén nymburské rockové soutěže.Co se povedlo, nepovedlo a bude Rock Nymburk 2008?Podle příslibu, který zazněl již během večera, Rock Nymburk 2008 bude. Sluší se ještě zmínit o tom, jaký letošní ročník byl a jak by se dále měla soutěž vyvíjet. Finálový večer proběhl úspěšně, bezchybné nazvučení, výborná nálada v sále, host zvučného jména, přesto několik organizačních vad najít lze. Nechápu, proč pořadatel soutěže lépe nevyužil desetileté výročí! Moderátor Vojta Kladívko sice jak mohl, tak výročí připomínal, ale i tak mi v dramaturgii večera chyběla důstojnější oslava. Nebo nebylo co slavit? Jen shodou náhod, a jako vyjádření podpory skupině Den, se soutěžního večera zúčastnil Vašek Bláha ze skupiny Divokej Bill a tak mohl předat jednu z hlavních cen. Dramaturgie mohla počítat i s výraznějším využitím úspěšných hudebníků, např. krátké rozhovory atd. Celkové návštěvnosti rovněž neprospělo zanedbané promo soutěže, stačí se podívat na neudržované webové stránky soutěže, plakáty vylepené teprve týden před vlastní akcí a celkově malou informovanost. V dalším ročníku by se organizátoři soutěže měli těmto chybám vyhnout. Rock Nymburk opravdu může být významnou vyhledávací soutěží, tradice i kvalita finálových skupin je tomu důkazem. Do dalšího ročníku přeji soutěži, aby se stala stejným pojmem jako je například Broumovská kytara, Rock Dobříš nebo bitvy o Sázava fest.ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)

ROCK NYMBURK 2007

ROCK NYMBURK 2007 (zvětšit)
(Nymburk, 27. 3. 2007, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2007
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1918