WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Debata k článku "Romové si s pistolí vyřizovali účty se čtyřicetiletou ženou"


Cikan je cikan
anonymní uživatel, 13 . 4 . 2012, 12:01
Cikán se nikddy na roma nemůže změnit.To je jako kdyby Mařenka s Jeníčkem snědli perníkovou chaloupku.Oboji je krásná pohádka!!!!!§§§

etika a Ceska televize
klokanek, 21 . 8 . 2004, 10:30
Nereknu ti presne datum, ale zrovna nedavno vysilala CT zpravu o nejakych konfliktech ucitelu s rodici deti. celou dobu se o tom mluvilo jako o konfliktu ucitelu a deti, jenom ze zaberu tech rodicu jsi poznala, ze to jsou Romove. Musim se priznat, ze me to nejdriv trochu zarazilo. Ze nekdo pouziva ten opravdu slusny pristup. Teprv pak jsem si precetl eticky kodex na jejich webu. CT ma asi celou radu stinnych stranek, ale bulvarnost bych ji nevycital.

stát to asi tak chce
anonymní uživatel, 29 . 3 . 2004, 2:34
Zajimalo by mě, jestli ten vzneševý etický kodex, který ctí i ČT, čímž se pasovala na údajně slušné médium, obsahuje i nějakou tabulku "Bezprostřední nutnosti", která by tedy prakticky legalizovala podněcování rasové nesnášenlivosti. Taky bych ráda věděla, kdo je autorem podobných etických kodexů. Tuším, že to bude něco srovnatelného se zákonodárcema a právníkama, který mimochodem nemám ráda, páč dělají nechutnou práci. Horší než revizoři a zubaři.Co to je za magickou formulku "medium BY NEMĚLO zmiňovat rasovou či sexuální příslušnost"?! Je-li to takhle napsáno, pak se přiřazení k té či oné rase dá celkem slušně, což zde ovšem neznamená morálně, obejít. Smůla je to, že rasová příslušnost je zmiňována, resp. činěna důležitou, jen ve zprávách negativního charakteru. Ale to už je úděl médi - šokovat, vzbuzovat strach a následně přirozenou touhu po klidu, míru a harmonii, kterou ukojí jen PROSPERUJíCí STÁT. A stát ,popř.nějake bohatej pan podnikatel, ta média jako nějak vlastní, či co. (Ale určitě je to právně ošetřeno tak, aby to vypadalo, že media nikdo nevlastní, že jsou nezávislá a objektivní). Media proto jednají v jeho zájmu. Přinášejí zprávy nejenom barvité, ale i barevné. Aby se případná neprosperita dala svést na menšiny. Tuším, že do podobné role byli obsazeni i židé ještě před 2. světovou. Na někoho se to svíst musí .
Stát (resp. území oddělené od svých nepřátel, které bodře nazývá sousedy, ňákou hranicí ) se rasový mír snaží sice nastolit i tim, že namaluje bilbórdy a olemuje jimi cesty do hypermarketů, čímž prakticky všem ukážou, že "něco" dělají. Snaží se říct, jak jsme si všichni rovni. A pak vypustí do éteru něco jako citovaný článek. Celé by se to dalo nazvat "Vlk se nažral a koza zůstala celá".

anonymní uživatel, 25 . 3 . 2004, 2:35
Já si tedy myslím, že společnost (vynechávám majoritní) to přímo nevyžaduje. Spíše se na to vždy spolehlivě nachytá. Přitáhnout pozornost a zvýšit odbyt, tím narůstá vliv reklamy a inzerce. To je hlavní mechanismus, který hýbe "předními" veličinami vyjadřujícími úspěch - velikostí zisku a vlivu. Jak toho dosáhnout, to je jedno. Nebo není? Jak je vidět, tak jak komu.

vzduchie, 24 . 3 . 2004, 9:23
Zajímalo by mne, zda je cílem Nymburského deníku a všeobecně deníků bohemia informovat, nebo uchvátit zprávami ala Blesk. V poslední době se mi zdá,že spějí spíše ke druhé variantě. je ovšem pravda,že palcové titulky typu "Vietnamec brutálně zbil zákazníka", na první straně, jistě zvýší prodejnost i když za cenu postupné bulvarizace.
Bohužel mám pocit,že majoritní společnost právě toto vyžaduje.

re: Cikán nebo Rom
klokanek, 24 . 3 . 2004, 3:52
tak na to ti můžu odpovědět docela přesně a dokonce i učeně. Rozdíl je v tom, čemu říkáme endoentonymum (tj., jak si říká ta skupina sama, například my sobě říkáme Češi) a exoetnonymum (tj., jak říkají té skupině ostatní - my třeba říkáme Němcům Němci, protože našim předkům přišli NĚMÍ - neuměli jejich řeč (a sami sobě říkáme Slovani, tj. schopní SLOVA)). Romové sami si říkají Romové (Roma), ale existují i další názvy (Manuše, tj. lidé). Majoritní společnost je u nás tradičně označuje jako Cikány, což je podobné i v dalších jazycích (Chitanos). Asi je korektnější říkat lidem tak, jak oni sami sebe označují. Ale hodně Romů/Cikánů ti řekne, že záleží na tom, jakým tónem to slovo vyslovíš, jestli to myslíš dobře nebo špatně. Já proti Romům nic nemám a klidně řeknu Cikán, aniž bych to myslel jakkoliv špatně. Víc najdeš na: http://www.romove.cz/ (stránky romské redakce ČRo).

OT:cikán nebo róm
anonymní uživatel, 24 . 3 . 2004, 12:24
mě jen zajímá jakej je rozdíl mezi slovem cikán a róm, ptal jsem se už na tuhle otázku přímo cikánky/rómky a nedokázala mi odpovědět, prej je to jen výmysl uředníků

J.r., 23 . 3 . 2004, 5:39
Je to naprostá nehoráznost a svědčí o pisatelově nekompetenci k žurnalistické činnosti. Osobně bych neměl nic proti tomu blíže specifikovat ve zprávách například pachatele takovýchto trestných činů, pokud by to byla pravda. Ovšem psát o události tímto způsobem je opravdu neomluvitelný rasismus. Jsem-li správně informován, tak národnostní, etnická či rasová příslušnost vychází z toho, že se k ní dotyčný sám hlásí. Upřímně pochybuji, že se pachatelé k nějaké příslušnosti doznali. A i kdyby, tak v souvislosti s trestnou činností by ten fakt měl asi tak stejnou váhu, jako že to jsou třeba fotbalisti, myslivci, studenti té a té university nebo „pupkáči či vyžle“. Pokud Nymbursko hodlá věnovat svůj prostor zprávám informujícím tímto způsobem, je na místě jej řadit mezi nepřijatelná extremistická periodika.

ale to ještě není vše!
klokanek, 23 . 3 . 2004, 10:09
Dostává to ještě absurdnější příchuť: Můj článeček vyšel 17. března. 19. března publikuje autor (či autorka?) -daf- na titulní straně Nymburska článek s titulkem: Tři Romky ukradly důvěřivé stařence peníze a šperky (http://www.nymburskydenik.cz/nymburk/zpravodajstvi_ny/ND20040319000014.html). K tomu není co dodat.

no to je jasne
snek, 18 . 3 . 2004, 11:43
A pak az nas nekdo zase bude hodnotit jako rasisty, tak se budeme divit. Nasi "novinari" vzdycky napisou do nadpisu prislusnik te a te skupiny obyvatelstva udelal to a to, nikdy nenapisou tam doslo k tomu cinu. Jde o chyby jednotlivych lidi, ale proc nekydnout spinu na celou skupinu lidi jiz je mozna vinik prislusnikem. Bohuzel zacinam mit pocit, ze prenos informaci je pro nase media 10krat mene dulezity nez prodany naklad, mozna proto si shanim informace jinde
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek