WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Knihy redakcí prolistované

Dílčí průřez kulturními, konkrétně českými výtvarnými dějinami z pohledu feminismu nám přináší kniha Martiny Pachmanové „Neznámá území českého moderního umění: Pod lupou genderu“. První práce tohoto typu, mapující v pěti esejisticky pojatých kapitolách dosud opomíjené problémy spjaté s problematikou genderového výkladu dějin umění, se zabývá způsoby výtvarného zobrazení ženskosti a mužskosti a kromě jiného i tím, jakou roli hrály v českém moderním umění ženy-umělkyně. Zkoumané období autorka vymezila lety 1895 – 1939 a doplnila podrobnou tuzemskou i zahraniční bibliografií k tématu.

Pro toho, koho problematika genderu zajímá, bude tato kniha jistě velmi podnětnou četbou. (mk)

Pachmanová, Martina: Neznámá území českého moderního umění. Pod lupou genderu. Praha, Argo 2004. 287 s.

„…jediné, co potřebujeme k tomu, abychom byli dobrými filozofy, je schopnost divit se…“ Kniha norského autora Josteina Gaardera nás provádí po dějinách lidského „divení se“. Nejde ale o pouhou učebnici, uvažování nad základními lidskými otázkami je pro mladou Sofii tajemným dobrodružstvím… (pš)

Gaarder, Jostein: Sofiin svět. Román o dějinách filozofie. Přel. J. Vrbová. Praha, Albatros 2002. 430 s.

Další setkání s hrdiny Šmídových knížek se odehrává v Mexiku a Guatemale. Kromě líčení jejich cesty prokládá autor vyprávění histiorickými a faktickými poznámkami, což je docela zajímavé. Oproti předchozím Šmídovým knihám se mi tato zdála rozvleklá, ale jako odpočinkovou a nenáročnou četbu ji mohu doporučit. (jl)

Šmíd, Zdeněk: Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili. Praha, Olympia 2004. 248 s.

Nakladatelství Torst vydalo po devíti letech druhý svazek sebraných spisů filozofa Ladislava Klímy (1878-1928). Mea obsahuje Klímův filozofický deník, který doplňují rozsáhlé přílohy a překlady cizojazyčných míst. Tento text je čtenářům představen poprvé. (lds)

Klíma, Ladislav: Sebrané spisy I. (Mea), Praha, Torst 2005, 912 s.

(12. 3. 2005, 12:00)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek