Léta 1994 - 2000 na nymburské hudební scéně
Od skupiny Hybrid Zona k Zákazu Dětem (I.)
aneb ...to jsou ňáký pankáči a prej sou dost dobrý
Placzkowski
Vážený čtenáři, prostřednictvím této knihy se ti dostává do ruky vzácný a dosud nepublikovaný materiál dokumentačního charakteru, který až s šokující otevřeností odhaluje pravdu o výjimečném hudebním fenoménu jakým skupiny Hybrid Zona a Zákaz Dětem nepochybně byly. Obě tyto skupiny sehrály na nymburské kulturní scéně devadesátých let dvacátého století nezastupitelnou úlohu a výraznou měrou přispěly k formování moderní nymburské rockové scény.
motto: ...život je jedna velká kalba
Věnováno všem nymburským muzikantům i nemuzikantům, kteří věděli co je to pořádná kalba a dobrej joint. Zvláštní poděkování patří restauraci Na Žofíně v Nymburce na Zálabí, která po dlouhý čas poskytovala útočiště "Nymburské Lůze" a taktéž obsluze této restaurace, která se po celou tuto dobu starala o vzorný přísun piva od výčepu k nám.
The Hybrid Zona
(1994-1996)
Skupina Hybrid Zona vzniká v polovině roku 1994. Již od začátku je jasné, co bude tato zajímavá banda hrát - a to PUNK. Zakládajícími členy jsou Tomáš "Sid" Říha a jeho bratranec Vojta Říha. Zpočátku hrají na španělky opatřené snímačem přilepeným izolepou, ještě se Sidovým bratrem Karlem. Sid se tenkrát (ještě jako ortodoxní punker) pokouší o zpěv, Karel hraje na kytaru a Vojta střídá kytaru a basu. Zkouší se v Pístech u Nymburka v pozdějším "Studiu PÁJKA". Repertoár v této době tvoří několik přejatých písní od různých kapel (SPS, Visací Zámek apod.), jež jsou nahrány na kazetu, která ještě možná existuje (snad někde u Říhů doma).
Ke konci roku 1994 se jim podaří zapůjčit si bicí soupravu a nacházejí bubeníka - punkera Standu Čuříka, který usedá za bicí, na které se snaží s nevalným úspěchem hrát. Vojta hraje na basu, zpěv a řev obstarává Sid a na kytaru hraje Vojtův kamarád z Kutné Hory Honza (pověstný svými čínskými sóly) pozdější kytarista skupiny Entire Gain zvaný též "Dikobraz". V tomto složení nahrávají několik písní (U babičky na poli, Filtry od startek, Pasák a jeho žena...) na demokazetu s názvem ZPÁTKY NA STROMY, která sice oficiálně existuje pouze v počtu jednoho kusu, ale je hojně kopírována fanoušky Hybrid Zony, především z řad nymburských punkerů. Nahrávka je pořízena za jedno odpoledne v písteckém "Studiu PÁJKA" (název je odvozen od nástroje, který se nejvíce používal na zkouškách).
Rok 1995
Hybrid Zonou v této době prošla spousta lidí, za všechny např. Gándí, Víťa Piorecký, Potkan (Láďa Šolc) a množství punkerů, kteří se pokoušeli na něco hrát. V červnu 1995 přivádí Sid do Hybrid Zony Pavla "Pláču" Plačka, se kterým se seznamuje na nymburských Nezávislých diskotékách. Pláča, tehdy ještě pseudopunker, se po zakoupení elektrické kytary JOLANA GALAXIS pokouší hrát v Hybrid Zoně. Jelikož členů a hostů kapely je v té době asi dvacet, prohlašují se Pláča, Sid a Vojta jedinými členy kapely a ostatní dostávají padáka. Na dobu od července do prosince 1995 se tedy ustaluje toto složení - zpěv a řev - Tomáš "Sid" Říha, bicí - Vojta Říha, kytara - Pavel "Pláča" Plaček. Nutno říci, že za toto období se konalo asi pět zkoušek, na kterých se hrály především převzaté písně (Kurva, Traktor...).
Někdy koncem října 1995 přichází do kapely Sidův bratr Karel (kytara). Spolu s ním vznikají písně jako Kladivo či Židle. Kladivo (text F. Gellner) jako jediná píseň od Hybrid Zony překonala věky a později sloužila jako jedna z písní Zákazu Dětem. V této době je také domluven koncert v pístecké hospodě, který se však z důvodů obav z ostudy nekoná. Tehdy Sid s Pláčou rozšiřují po Nymburce zprávu o tom, že jakási Hybrid Zona je nejlepší punkovou kapelou v Nymburce a okolí, čemuž většina lidí věří (i když ji nikdy v životě neslyšeli). Sid s Pláčou se později dokonce setkávají s tím, že když v listopadu 1995 oslovili v hospodě na Žofíně jednoho hipíka, jestli zná Hybrid Zonu, nadšeně odpověděl - "Jasně to jsou ňáký punkáči a prej jsou dost dobrý!"
Rok 1996
V lednu 1996 přichází do kapely bubnovat Láďa Bičiště (ex Fucker´s All Public). Vojta se konečně dostává k baskytaře a skupina pouští kazetový magnetofon a nahrává dvě písně - Kladivo a Kurva, které zůstaly zachovány na pásku. Během první půlky roku 1996 nastává období krize - neustále hádky dvou bratrů a bratrance (každý proti každému) vyúsťují v zánik Hybrid Zony. Poslední zkouška se koná někdy v březnu 1996. Poté následuje definitivní rozpad skupiny Hybrid Zona.
Po rozpadu kapely se Pláča přesouvá k tehdy vznikající skupině "Solar Trip", s jejímiž členy se účastní asi pěti zkoušek v Nymburce na Cejpovně v pozdějším "Studiu KOSA" (název je odvozen od brutální zimy, která tam tehdy panovala). Účastní se vůbec první nahrávky Solar Tripu - v březnu 1996 kapela nahrává skladbu "Dům u vycházejícího slunce". Tehdy ještě ve složení - Vláďa "Sopl" Petrov (řečený též "Ventil") - kytara, Martin "Kostra" Šterc - kytara, Pavel "Pláča" Plaček - podpůrná kytara, Marek "Mařena" Zavadil - baskytara a Honza Turina - bicí. Nahrávka trvá 7 minut a je zaznamenána na pásku.
Během dubna 1996 se Pláča pokouší obnovit Hybrid Zonu, což se setkává s nepochopením Sida i ostatních členů kapely. Heslo "Hybrid Zona NOT DEAD!" nemá zjevně úspěch. Následuje několik Pláčových sporadických "džemů" s Vojtou ve Studiu Pájka, kde se snaží založit novou kapelu a najít sami sebe. Během června, července a srpna džemuje Pláča příležitostně se členy Solar Tripu. V polovině srpna zakládají Mařena (bicí) a Pláča (kytara, zpěv) alternativní duo s názvem "MODRÝ DÝM" - zkoušejí ve Studiu KOSA a za první zkoušku nazkouší čtyři písně (z nichž Fuj Brouk, původně improvizace, byl posléze ustálen a jeden čas sloužil jako jedna z písní Zákazu Dětem). Duo se ovšem po krátké době rozpadá pro zaneprázdněnost obou členů.
17. srpna 1996 vystupují ve Stratově u Nymburka na akci u skupiny Sběrné Syrovosti - Martin "Kostra" Šterc (kytara) a Pavel "Pláča" Plaček (kytara, zpěv) pod názvem "Solar Zona". Bubnuje "Mixan" od death-metalové kapely Legion (Lysá nad Labem).
29. 8. 1996 "jamuje" "Solar Zona" na akci v Sadské ve složení kytara a zpěv - Pláča, baskytara - Kostra, bicí - Mařena, kytara - Miloš Homola (ex Messenger). Na této akci se objevuje poprvé i Petr "Kardan" Pištěk (pozdější zpěvák Zákazu Dětem).
"V tý době se chodilo pařit do CÉKÁČKA - dnes už zrušenýho baru u Tarasy. Scházela se tam výborná banda - ať už lidi z Gymplu nebo z Buzáku, z těch druhejch hlavně Honza Rambousek, kterej nás vlastně na tu akci v Sadský pozval. Ta akce se totiž konala na Rambouskovic chatě pod sadským kostelem, kterou měli za pár dní po tý pařbě prodávat, takže tohle měla být jakási rozlučka s tím objektem. Připravovalo se to jenom pár dní dopředu, sezvalo se spousta lidí, nakoupily se sudy pozvala se jedna z tehdy nejznámějších okolních kapel RÁDIO 95 (lidi kolem Michala Kořínka a Romana Bittnera) a tak všelijak. Prostě taková spontánní organizace. Dnes když na to koukám tak to bylo naprosto výborný, akorát že po půlnoci nějak přišli policajti, že prej děláme bordel nebo co.
Ta jejich chata stojí v kopci těsně pod kostelem - no chata, co si tak matně pamatuju celej ten objekt má maximálně 3 místnosti a v do tý největší jsme natahali aparát a tam se hrálo. Ve sklepě byly umístěný sudy a ty největší notoři ze všech přítomnejch tam roztáčeli pivo. Zvláště si pamatuju, jak v závěru týhle akce mě zcela vyřízenej Bydžus (Tomáš Bydžovský) odmítal vpustit do sklepa s tím, že jsou s Karlem Říhou permoníci, a že tam hlídaj poklad. Co se týče hraní, hráli jsme s klukama pravděpodobně pouze jednu věc, a to obligátní pistolovskou Anarchy in the UK. Na týhle akci jsme se asi taky poprvé začali s Kardanem plánovat budoucí kapelu. Kardana jsem už znal trochu dřív z jezera v Sadský kam jsme se jezdili koupat a taky na pivo, a potom ještě ze Žofína kam jsem pravidelně docházel od roku 1995.
Možná, že na týhle akci hrál taky Solar Trip, to si ale nejsem moc jistej. Solar Trip to byla v tý době snad jediná pořádně fungující kapela v mým okruhu záběru. Měla ambice, dobrý nápady, a hlavně bubeníka Láďu Spilku - ten ať byl jakej byl dokázal to, o co my jsme se se Zákazem dlouho pokoušeli, ale nakonec to nedovedli, totiž dostat kapelu někam - teda ne jen na regionální úroveň. Jak říkám, byli skvělý, ale pak se jim to nějak zvrtlo, bylo v tom hodně věcí, a když dneska na to koukám, je to opravdu škoda. Myslim si, že jako jedni z mála měli na to někam to dotáhnout (osobnosti, hudební nápady, nasazení a tak). Druhým mým největším "tipem" byly tehdy Sběrné Syrovosti (Stratov?), ale asi taky byli v nesprávnej čas na nesprávným místě.
Pavel "Pláča" Plaček
(pokračování za týden)
(Nymburk, 6. 6. 2002, 7:07)
© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2002
článek naleznete na adrese
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-7