WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Hlučná samota - nymburk jinýma očima
Kus pravdy o městu pohádek

Komentář k rozhovoru se starostou


Petr Pištěk

Z rozboru rozhovoru odhaluji pro občany velmi důležitou věc - a to starostovo : "Já s tím nemám problém", z kterého vyplývá, že kde lidé města problém mají - a velký, starosta ho nemá - neřeší jej, nejde mu vstříc. Stejně důležitá je i starostova vztažnost k slovu "poněvadž" = při užití mluví o sobě samém. Zároveň s tím, mne překvapuje starostovo nadmíru pochybné pojetí pragmatičnosti ( př. "neosvědčilo se to, protože ho nějakej blbec nastříkal" nebo vás do ní i vtahuje "to plexisklo se neosvědčilo, co si budem povídat" ). Logiku netřeba hledat.


Zajímavý, žel nepřínosný pro občany města je i přístup k pojetí liberalismu - s dvojjakým pojetím svobod jednotlivce. Každý je v demokracii částečně liberálem, neb před ním leží svobodná volba o čemkoliv - každý si může otevřít dveře života jak chce, ale před vykopnutím ( nezodpovědností) musí zasáhnout stát nebo společnost. Volba musí být zodpovědná - zvolená volba volby již nemůže být liberální. A pokud i zvolená volba volby je liberální, je pak tato volba svobodně nezodpovědná.

ŽOS - Ideálním zásahem města by byla diskuse. Ale jednotlivec v našem liberálně - demokratickém prostředí vlastnící ŽOS, se může svobodně rozhodnout, že diskutovat nebude a zvolí jinou z cest: mlčení, několikanásobný prodej a rozprodej, tunelování, aniž by byl vystaven jakémukoliv tázavému tlaku našich "zodpovědných": "Jednáš zodpovědně vlastníku?"

Před liberálním přístupem vedení radnice tak stojí podnikatelský subjekt Mlčení, k němuž přistupuje radnice tak, že k němu nepřistupuje, nechává plně na něm, jaký bude sociální dopad pro zaměstnance, občany města - ve výsledku bude i méně peněz v Městské kase. Město s tímto pojetím svobodně nezodpovědného liberalismu nechává (třeba chodu ŽOS) volný průběh, a též - svobodně se tváří, že mu do toho nemá nic být. Mýlka. Takováto neangažovaná politika je velmi -snadná a velmi nezodpovědná. Samozřejmě plně podporuji rozvoj svobodného a zodpovědného podnikání se zřetelem na ekologický dopad (nejen) ve městě. S čímž však nemohu jednoznačně souhlasit je mlčení před pravdou. Pravdou, která městu přinese nezodpovědné vedení ( nejen transformujících-se či restrukturalizujících-se ) velkých firem, špinavé prachy a tunelování toho, co tu po listopadu 1989 zbylo. Neb listopad 89 tu taky nebyl proto, aby se z němého kolektivu stala mlčící liberální individua.

Na závěr se musím vrátit k psané formě mých rozhovorů. Vysvětlení Vám totiž dlužím. Psaný rozhovor bez sebemenšího náznaku proběhlé diskuse jako jej otisklo Nymbursko před komunálními volbami v rozhovoru se starostou Kutíkem bych nikdy nekopíroval. - Ba ani nevydal. Snažím se zachovat maximální podobu s diskusí, by byli vidět myšlenkové pochody obou stran. V momentech, kdy se Vám zdá odpověď nesrozumitelná, jsem nechtěl zasahovat do myšlenkového pochodu "výpovědi" tázaného. Přesto jsem v mnoha případech ony "hámotiny" přeložil do češtiny, aby byly maximálně věcné a srozumitelné, přesto aby vždy odpovídaly zaznamenanému názoru tázaného. Přesto někdy doporučuji číst mezi řádky.

A ještě dodávám, že pojednávat o formě mé psané formy mi příliš nepřísluší. Lingvistik nejsem. Nicméně věřím, že za pokus to stálo.

(Nymburk, 20. 6. 2003, 17:09, přidal uživatel klokanek)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 7175 párů očí.

Související články

Diskuse k článku

Poznámka redakce
klokanek, 20 . 6 . 2003, 5:13
Článek byl původně součástí rozhovoru se starostou Kutíkem, rozhodli jsme se ho však oddělit. Čtenář by měl asi mít právo přečíst si nejprve rozhovor nekomentovaný, tak jak proběhl. Petrovi Pištěkovi rozhodně děkujeme. Určitě lepší než ustrašný rozhovor s titulkem "Jsem kovanej nymburák, říká starosta".
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek