WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
kritika architektury - veřejný prostor v rukou uživatelů

Stavby a stavebníciKrátké zamyšlení nad současnou architektonickou tvorbou v Nymburce inspirované novou rozhlednou u Hrubého Jeseníka.


V říjnu loňského roku byla nedaleko obce Hrubý Jeseník dokončena realizace základnové stanice radiotelefonní sítě s rozhlednou. Technicky se jedná o 50 m vysoký vysílací stožár, který nese na přání referátu životního prostředí Okresního úřadu Nymburk vysílací antény všech tří operátorů mobilních sítí. Do obecného povědomí se ale tato novinka dostávala velmi pozvolna, alespoň co se mé zkušenosti týče. To, že se jedná o výjimečně kvalitní stavbu mi bylo jasné už když jsem na sklonku zimy stanul na jejím úpatí. Nevím co o ní do té doby uvedl regionální či celostátní tisk, jelikož ho nesleduji pravidelně. Každopádně to, že za návrhem stavby stojí Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Laco Fecsu, Tomáš Pavlík (ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI) a další důležitá fakta (např. že investorem byl Eurotel) jsem se dozvěděl až v dubnu na stránkách časopisu Architekt (4/2003). Znovu se mi stavba připomněla v květnu, kdy byla oceněna na Grand Prix obce architektů. A do třetice byla tento týden publikována v časopisu Reflex (24/03).

Je příjemné, když do našeho okresu zavítá kvalitní architektonická tvorba. Snad se jí jednou opět dočká i naše milé město. Přizvat k práci skutečné profesionály z řad elity se jak vidno vyplácí. To určitě věděli i ti, co svěřili výstavbu kostela Parléřovské huti, městskou vodárnu Osvaldu Polívkovi, či krematorium Bedřichu Feursteinovi. Dnes to ale vypadá, že devadesátá léta ani začátek nového tisíciletí Nymburku žádné stavby podobné kvality nezanechají. Divím se, že to hlavním zúčastněným není líto. Že by vážně věřili tomu, že kulaté střechy na nymburských novostavbách posledních let jsou skutečně o soudobé architektuře? A agresivní barvy vytříbeným imagem architekta? Viz Rozhovor s městským architektem.

(15. 6. 2003, 0:00)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 9497 párů očí.

Související články

Diskuse k článku

Článek o rozhledně v Reflexu 18. 6.
klokanek, 14 . 9 . 2003, 1:57
"Když jsem se před časem doslechl, že v Hrubém Jeseníku byla postavena nová rozhledna, představy se mi rozběhly směrem k nejvyššímu moravskému pohoří, ale jakmile jsem vypátral podrobnosti a sáhl po mapě, byl jsem vyveden z omylu. Hrubý Jeseník není totiž jenom mohutné horstvo, nýbrž také stejnojmenná vesnice nacházející se nedaleko Nymburka, tedy kraji nížinatém, jednom z nejrovnějších, jaké lze v naší zemi najít." -- http://www.reflex.cz/Clanek24866.htm


Odkazy:

  • Rozhledna článek o rozhledně v Hrubém Jeseníku (Reflex)


© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek