WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Profily rockových kapel Nymburska - 1985-2005
Profily rockových kapel Nymburska - 3. díl

Druhá strana z nebe

JODONAL
Lukáš Trejbal

Libor Albrecht se, ač zprvu rozpačitě, rozpovídal: „Bigbít jsme začali hrát už někdy v 7. třídě, kdy vznikl Kraken, po něm Morlor. Pamatuju se na koncert společně s Kurtizánama ve Velkým Oseku.“ „Úplnej začátek je od pohřebního bubnu,“ doplňuje smíšek Miloš Hančar, a tak trochu, aniž by chtěl, dotkne se osudu kapely, které sudičky mnoho nepřály.

Zakládající člen a duchovní otec Honza Hroch Kánský jednou přinesl z nemocnice dezinfekční prostředek Jodonal B. Bigbítový, později trashmetalový soubor pojal jméno. Hančar doplňuje: „Dělali jsme si tehdy srandu, že je to postřik na medvědy. Když potkáš ve městě medvěda, jednoduše ho postříkáš a on je pak krotkej.“


Jodonal vzniká v roce 1987, z počátečních dětských nemocí staví asi nejsilnější sestavu, která bezmála tři roky vydrží: Honza Hroch Kánský – kytara, zpěv; Libor Sádra Albrecht – basa; Miloš Mildrus Hančar – bicí a Ivoš Drát Hubený – kytara. V té době hodně vystupují v Netřebicích, kde pořádají téměř rodinné mejdany pro padesátku věrných.

Libor o dobrých štacích: „Samý bláto, ale nádhernej třídenní festival v Hořepníku s naší metalovou špičkou. Hráli jsme s Vildou Čokem, Láďou Křížkem, Unisonem. Nejdál jsme absolvovali festival v Hostimi na Moravě (Hostimský Woodstock).“ Miloš se přidává: „Měli jsme družbu s německou metalovou skupinou Art Project, která v Městci hrála Na poště, ale z našeho koncertu tam sešlo. Odvezli si aspoň pár našich cédéček.“

Musíme se však vrátit do r. 1995, kdy přímo na pódiu umírá Honza Kánský. „Bylo to snad pět minut před půlnocí, začli jsme hrát Twisted Sister a Hroch mi shodil činel, pak se prudce vracel dopředu. Když si rovnal mikrofon, sjela mu kytara a struny se dotkly stojanu, který Honza držel. Dostal ránu el. proudem a už nebyla šance,“ vypráví Miloš a později mi ukazuje i pár fotek z osudného Kanína u Libice nad Cidlinou.

Tehdy už s nimi sólově zpívá Láďa Noll (ex NBA), přichází kytarista Tomáš Čehúň Čech. Kapela nabírá druhý dech, důkazem jsou časté koncerty, ty výměnné např. s moravským Ocelotem nebo kolínskou Skyllou.

V této sestavě nahrávají debutové album Druhá strana z tebe. Jestliže ranné období můžou reprezentovat spíše radostné odrhovačky jako Fousatí nebo Bufet, album je okované trashovými pyramidami od první do poslední písně (Stroj času, Pyramidy). Textově však nachází Honzu Kánského (většinu textů přinesl právě on) i v zamyšlené a citlivé podobě (Kometa, Halucinace).

jak jí mám chytit

chtěl bych jen ruku vztáhnout

a sevřít dlaň

jak jí mám dostat

za chvíli krátkou

já nebeskou platím daň

Kometa

královna noci

na chvíli zazáří a dál se skrývá

kometa

má ve své moci

toho kdo se na ní podívá

(úryvek textu Kometa od Honzy Kánského)

Aby toho nebylo málo, další osudová rána dopadá na rockery nebývalou silou. Ivoš nepřežil střet s autem, jehož ukrajinská posádka rozhodně nejela předepsanou rychlostí v obci. „Lidi nám tehdy říkali, ať toho radši necháme, že kapela je zakletá a že to není samo sebou,“ zadumaně tiší hlas Libor.

Nevzdali to. Teprve dva roky zpátky ukončili činnost, ale Sádra s Čehúnem chodí zkoušet dál.

Pár let jezdili barkasem a s vlastní aparaturou, zvučil Petr Antoš. „Na zábavy s námi jezdilo i 15 kámošů, rekord byl 22,“ usmívá se Miloš a přidává: „Jednou z auta vypadl Kysna (společný přítel). Těsně před odjezdem na zábavu ztrhnul řidič řadící páku, narval tam pohrabáč do kamen a odřídil to v pohodě.“

V pátek 16. ledna letošního roku se odehrál v Městci Králové již desátý ročník rockového festivalu, který je každoročně věnován oběma tragicky zesnulým kamarádům. O akci se stará dlouholetý manažer Jodonalu Marek Taubr.

Diskografie

Druhá strana z tebe (vlastní náklad, 1997)

Kontakt

Marek Taubr – 603 716 320

(Nymburk, 14. 5. 2004, 0:00, přidal uživatel klokanek)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 14154 párů očí.

Diskuse k článku
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek