WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Profily rockových kapel Nymburska - 1985-2005
Profily rockových kapel Nymburska - 2. díl

Kde basa ne(tvrdí) muziku

AFTER SHAKE
Lukáš Trejbal

Mladá nymburská skupina After Shake (AS), znějící poměrně současně, začala „kopat rockovou ligu“(zůstaneme u nižší soutěže) v sestavě: Filip Teper – bicí; Jirka Tomek – kytara; Adéla Kadeřábková – zpěv a Radek Mejstřík – basa, fagot. Psal se r. 1999 a Teper s Tomkem ještě stíhali punkovou Travestii. Těsná škatulka však přestávala stačit.


„Ze začátku šlo o kytarovou muziku, pracovali jsme se zpěvem. Celou zkoušku jsme klidně věnovali jen jedné písni. Hudební nápady jsem nosil já, texty jsou doménou Filipa,“ loví v paměti Tomek. „Na didgeridoo s náma chvíli hrál i Jirka Šmalcl,“ dodává Teper.

„V téhle sestavě jsme natočili demo Mari-e v budově symfoňáku v Poděbradech. O nahrávku pečoval Tomáš Havelka, který tu měl Hudebniny. U něj doma jsme to pak míchali. Příznivá recenze vyšla v tehdejším čtrnáctidenníku Big Beng!.“

„Celkem často jsme vždycky koncertovali, chtěli jsme mít zpětnou vazbu,“ tvrdí Teper a rozebírá některé koncerty. „Příjemné hraní bylo s Lanugem (nyní Alter Echo) v pražském klubu Guru a v Nymburce U strýčka. Hráli jsme v Baru Pod zámkem (Poděbrady) nebo na festivalu v Jihlávce, kde nás jako neznámou kapelu přijali senzačně.“

Ani AS se nevyhnuli personální změny. Odešel Radek a Adéla.

„Dokonce se nám podařilo odehrát dva koncerty s Adélou a novou zpěvačkou Zuzkou Bacílkovou (zpívala v Travestii – jaká náhoda),“ rozkládá Tomek a mluví o velmi zajímavém zážitku.

Nastává období ve třech, bez baskytary, kterou v kapele nenajdete dodnes. Se starým tvrzením, že basa tvrdí muziku, si hlavu nedělají.

„Hledali jsme zajímavý zvuky hlavně v kytaře, Filip začal zpívat,“ vysvětluje Tomek. Filip se přidává: „Líbilo se mi spojeni rocku s etnickou hudbou, propracovávali jsme se k jazzu, čerpali ze široký škály muziky. Tehdy nás hodně brala australská skupina Ozric Tentacles, kteří kombinovali právě rock s tamním folklórem.“

A jsme v současnosti. AS posílil Filip Trávnický na saxofon, Ondra Černohorský obsluhuje klávesy a někdy hostuje i jeho bratr Vojta na klarinet. „Jsme spokojení, z kláves lovíme spoustu dalších zajímavých zvuků, hudba je tím barevnější. Zkoušeli jsme i mini disk, ale zatím ho nepoužíváme,“ hovoří s jistým uspokojením v hlase Teper.

Dnes bude hezký den

za chvíli svítá

paní jde s nákupem

n e p o s p í c h á

jde s ním už spoustu dní

a taky nocí pár

paní jde s nákupem a za ní

Laika jde se mnou ven

v ulicích taje sníh

mlha je nad městem

ptáci letí na jihk

větina přede mnou

vadne a usíná

náměstím jede loď a já

(úryvek písně Laika, text Filip Teper)

Loňský rok byl pro AS nejbohatší na koncerty (19), prestižní pro ně byly dva koncerty v Akropoli, kde si jen tak někdo nezahraje. Hráli zde v rámci projektu Future Line, zaštítěné takovými jmény jako Monika Načeva nebo Jan P. Muchow.

Jako trio nahráli AS demo s písněmi Okenice a V Bretani. Úplně sami. Tato metoda jim však vyhovuje natolik, že zatím poslední nahrávku uskutečnili stejně (tj. bicí nahrány ve zkušebně, ostatní nástroje + zpěv u Tomka v ložnici, to vše do počítače). Je zde píseň Laika ve třech verzích.

„Důležité pro nás bylo setkání s Pavlem Mariánkem, místním nadšencem do současné elektronické hudby, který nás do ní zasvětil a někdy s námi jezdí jako DJ Seagull a hraje z cédéček po našem koncertě,“ popisuje Teper současný „bratrský“ vztah.

Filip zmiňuje internet, takto velkého pomocníka při prezentaci a sjednávání koncertů. Sympatická je i skutečnost, že mimo velmi atraktivní web AS, se zde dočtete i o kapelách, které je oslovují včetně jejich aktuálních koncertů.

“Někdo o nás jednou prohlásil, že jsme kapela na třetí poslech. Možná to vystihl,“ usmívá se Teper a sní o albu, vydaném venku.

Demografie:

Mari-e (MC, 2000)

Okenice, V Bretani (2002)

Laika (2003)

Kontakt:

Filip Teper - 606863045

Vyšlo v Nymburském deníku v sobotu 7. 2. 2004

(Nymburk, 31. 3. 2004, 0:00, přidal uživatel klokanek)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 5714 párů očí.

Diskuse k článku


Odkazy:© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek