WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Romové si s pistolí vyřizovali účty se čtyřicetiletou ženou - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

Romové si s pistolí vyřizovali účty se čtyřicetiletou ženou


klokanek


Ocituju krátkou zprávu z titulní strany Nymburska z pátku 5. března 2004. Schválně, jestli vám na ní přijde něco divného:
Kostelní Lhota - Vyřizování účtů mezi romskými rodinami vyšetřovali ve středu po sedmnácté hodině policisté v Kostelní Lhotě.
Na operační středisko nymburské policie zatelefonovala vystrašená dvaačtyřicetiletá žena, že ji v domě napadla skupina Romů. Vyšetřováním policisté zjistili, že do domu, ve kterém napadená žena romské národnosti bydlí, vstoupilo sedm mužů. Ti měli křičet: Site meren, což v překladu znamená Musíte být mrtví!
Pak šli do další místnosti, kde jeden z nich přiložil vyděšené ženě pistoli na spánek. Zbytek přepadového komanda pak napadl jejího sedmnáctiletého syna a dvaadvacetiletého druha její dcery. „Měli mít dřevěné násady, kterými je napadli,“ praví se v policejní zprávě. Obyvatelům domu způsobili zranění, která si vyžádala ošetření.

Neziskové organizace nedávno vedly kampaň, v níž se na plakátech objevily dva zdánlivě shodné články. Jeden psal o rvačce Romů, druhý o tom, že se ve vesnici popralo pár lidí. Oba pojednávaly o stejné události. Rozdíl byl právě v onom označení etnika. V etických kodexech světových i některých slušných českých médií je zakotven bod, podle kterého by médium nemělo zmiňovat etnickou či rasovou příslušnost nebo sexuální orientaci, pokud to není pro sdělení bezprostředně nutné.
"Program České televize nesmí v divácích vyvolávat nebo utvrzovat představy, že lidé náležející k určité rasové, národnostní, etnické nebo sociální skupině mají pro tuto svoji skupinovou příslušnost jiné postavení ve společnosti než ostatní. Česká televize je povinna zdržet se stereotypů v popisování konkrétních skupin, respektive jejich příslušníků," praví se ve 13. článku etického kodexu ČT.
Když Česká televize vysílá zprávu o rvačce Romů, neřekne reportér ani slovo o jejich příslušnosti - dokud bílí neútočí na černé nebo černí na bílé, kvůli barvě pleti. Pak je právě etnicita to, o co v konfliktu jde. Říct, že Romové na Slovensku rabují, je v pořádku, protože to jsou právě Romové, kteří na Slovensku (z různých důvodů) žijí na hranici bídy (nebo dávno za ní). Napsat, že Rom někoho zabil, je rasismus. Zní snad titulky jiných zpráv třeba: „Občan bílé pleti ubodal ženu?“ A mezitím v Nymburce vyjde klidně článek, jehož nadpis je v titulku tohoto textu.
Možná se vám to nezdá. Možná se budete chtít hádat. Možná se bude chtít autor článku (podepsaný šifrou daf) obhájit. Můžete. Debaty jsou tu od toho.
A vůbec: možná je právě Internet ideálním prostředím, které umožní širokému počtu čtenářů kriticky reagovat na svá média. Opravovat chyby a opomenutí, kterých se na nich tisk, televize a rádio dopouští. Mnoho lidí, o kterých se píše v novinách, si stěžuje, že jsou jim do úst vkládány výroky, které z nich nikdy nevypustili.
V létě otiskla regionální příloha MF DNES fotografii rozsochané plastiky koně pod hradbama. Po lešení se procházejí dva kluci z Nymburka, náhodní koňovi obdivovatelé. V popisku pod fotkou byli označeni coby její autoři. To je ostuda pro všechny.
Pokuřující teenageři posedávající na nedaleké lavičce zase doprovodili článek o francouzských studentech v těchže novinách. Že by Riviéra začínala za nymburskou hradební brankou?
Třeba se najde nějaký student žurnalistiky, který by pro Nymburk.net regionální média sledoval ostřížím zrakem. A třeba ho ani nebude zapotřebí. Když nám budete vy sami posílat své reakce na svá média, rádi je zveřejníme a otevřeme debatu. A klidně i rubriku s hlídacím psem v záhlaví.
Tři Romky ukradly důvěřivé stařence peníze a šperky

Tři Romky ukradly důvěřivé stařence peníze a šperky

repro: Nymbursko, pátek 19. března 2004
(přidal uživatel klokanek)

(Nymburk, 17. 3. 2004, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2004
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-398