WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
ŘÍHA - vánoční komerce - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

ŘÍHA - vánoční komerce


Wethes


Bývá již dobrým zvykem, že na závěr roku v domovské galerii Papyrus vystavuje akademický malíř Petr Říha z Píst. Galerie Papyrus (sklepní prostory papírnictví Papyrus) - do konce ledna, otevřeno od 8:00 do 17:00 hod, vstupné dobrovolné.


Minulý rok jsme mohli shlédnout výstavu tvořenou převážně krajinami a grafickými zastaveními po nymburských zákoutích. Tento rok připravil malíř odlišnou kolekci děl. Rozhazovačnost posledních dní roku a samotný komerční nátlak motivoval k pokusu o neotřelou reklamní kampaň. Alkoholický sortiment propagují mladí lidé zobrazení v „pop artových“ stylizacích, přičemž celek doplňuje projekt umístění reklamních ploch (billboardů) do krajiny zimní, letní, domácí či cizokrajné. Ve spolupráci s básníkem Jiřím Teperem vznikla ucelená část zabývající se průnikem reklamních symbolů do lidové kultury. Je radostí sledovat, s jakou přirozeností působí tato symbióza. Reklamní symboly na jistý pivovar přirozeně zapadají do moravských krojů a výborně barevně ladí s tradiční lidovou barevností. Vtipně působí rovněž slogan: „TO TĚ SROVNÁ“ z reklamní kampaně na oblíbenou lihovinu. A co lihovina srovná? Samozřejmě nejznámější symbol křivosti - šikmou věž v Pise. Výstava je dále doplněna několika suprematistickými a surrealistickými olejomalbami na dřevěné desce.
Pozoruhodným námětem k zamyšlení je zde představený návrh pohyblivého leteckého pomníku spisovatele Bohumila Hrabala. Lokace jsou vybrány dvě. První na mostě přes Labe, druhá na Zálabí před Hrabalovou vilou. Návrh samotný je hrabalovina jak vyšitá, otázkou je, zde se tato utopistická myšlenka uskuteční či nikoliv. Uvážíme - li, že progresivní moderní instalace nacházejí své uplatnění většinou ve velkoměstech (např. díla ak.malířů Černého, Davida, Róny v Pražských lokacích), bylo umístění takto odvážného projektu do provinčního Nymburka raritou nemající obdoby. V tomto světle návrh pohyblivého leteckého pomníku ztrácí utopistický tón. Ten pomník tu prostě být MUSÍ!!!
Výstava Petra Říhy v předvánočním i lednovém čase představuje nové trendy ve výtvarném umění a dokáže i rozesmát. Vystavenou směsici komerce, fikce, zábavy či instalace vřele doporučuji. Na závěr dávám téma k diskusi: Jaký je Váš názor na umístění pohyblivého leteckého pomníku spisovatele Bohumila Hrabala?

(12. 12. 2003, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2003
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-360