WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Cyklistická Tour de Labe, letos již po šesté - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

Cyklistická Tour de Labe, letos již po šesté


Ing.arch. Jan RitterPrvní červnový víkend odstartoval seriál deseti cyklojízd Tour de Labe pro všechny 2012. Pořadatelem akce je občanské sdružení Labská stezka Nymburk a cílem je propagace projektu Labská cyklotrasa - od pramene k moři - napříč Evropou-bez bariér. Autor myšlenky a organizátor Jan Ritter pro letošní rok zvolil netradiční formu: „Tentokrát účastníci mohou jet, aniž by čerpali dovolenou: postupně, každý první víkend v měsíci od června do října“.
V sobotu 2. 6. proběhla hvězdicová jízda na Labskou boudu. Někteří cyklisté dojeli po vlastní ose a vyšlapali na hřebeny Krkonoš zdaleka: např. z Lysé nad Labem nebo Pardubic (přes 125 km), jiní dojeli vlakem do Kunčic a Vrchlabí, další využili lanovku z Herlíkovic na Žalý (1008 m.n.m.). Společným zážitkem pro všechny byly nádherné odpolední a ranní výhledy na Krkonoše, Kotel, setkání u pramene Labe i nocleh na Labské boudě.


Obdiv všech cyklistů při nedělní snídani vzbudil nadšenec, který vyrazil ve 3 hodiny ráno na kole z Horky u Staré Paky, aby dojel okolo 7 hodiny přes Špindlerův Mlýn podle Labe do Labského dolu, kde u Pudlavy odložil kolo a pěšky kolem Labského vodopádu dorazil na ranní čaj ke „švédskému stolu“ na Labskou boudu.


Hlavním programem byla nedělní stokilometrová etapa: „Hlavně z kopce do Hradce“ s výškovým rozdílem 1200 m. Na nejvyšší bod jízdy (1419 mnm.) k pomníku Hanče a Vrbaty se ráno dostavili vedle cyklistů z Nymburka, Poděbrad, Ústí nad Labem, Pardubic, Hradce Králové, Prahy, Chvaletic také zástupci vedení Krkonošského národního parku.
Jízdy ze Zlatého návrší se ve žlutém trikotu Labské stezky zúčastnil i starosta Smiřic Luboš Tuzar s manželkou. Krátká zastávka na trase byla ve Vrchlabí u nádraží u začátku značené cyklotrasy č. 24. Druhý sraz byl u nového dřevěného mostu na cyklostezce v Hostinném. Polední pauza na občerstvení proběhla ve Dvoře Králové nad Labem, kde u sportovního stadionu již čekal krajský zástupce KČT Ing. Karel Raich, který odtud vedl peloton po „svém území“. Letos Tour de Labe minula Kuks a Josefov, kde bude začínat stavba cyklostezky. Ing Karel Raich naplánoval trasu přes Hřibojedy se zastávkou a startem místní jízdy u Obecního úřadu v lázních Velichovkách. Zde se připojili místní starosta i místostarosta a cyklisté z Jaroměře. Nedělní odpolední káva se podávala na zámku ve Smiřicích, kde předseda obecně prospěšné společnosti Královéhradecké Labské o.p.s. pozval účastníky na prohlídku interiéru barokní zámecká kaple Zjevení Páně. Současně promluvil o záměru dokončení dvaceti šesti kilometrové cyklostezky z Kuksu do Hradce Králové do příštího jara. Letos tudíž cyklisté naposledy jeli z Předměřic nad Labem k secesnímu mostu do Plácků podle Labe po úzké pěšince v trávě.


K všesportovnímu stadiónu „pod lízátky“ společně s ostatními dorazili i cyklisté z Rotary Klubů Jičín a Hradec Králové a zástupce Útvaru hlavního architekta Hradce Králové Karel Šimonek, který informoval o plánovaných cyklostezkách i cyklistickém okruhu přes parky kolem města. Tachometry ukázaly okolo 102 km a čistý čas jízdy cca 6,5 hodiny. Významnou skupinou akce byli neúnavní senioři a mezi nimi vždy usměvavý kameraman Karel John z Nymburka (77 let).


V cíli před 17 hodinou již skupinu očekával zástupce hradeckého magistrátu náměstek primátora Jindřich Vedlich s manželkou. Ten ocenil smysl a cíl akce i sportovní výkony všech a promluvil i o stavu příprav Hradubické cyklostezky. Děkujeme všem příznivcům Labské stezky o.s. za spolupráci. Děkujeme firmě Havex Vrchlabí za zapůjčení doprovodného vozidla. Děkujeme za podporu činnosti občanského sdružení Labská stezka městům Vrchlabí, Dvůr Králové, Jaroměř, Hradec Králové, Týnec nad Labem a Pardubice.Velký dík náleží i mé manželce Janě za pomoc při přípravě, organizaci i účasti při vlastní jízdě.


Příští etapa proběhne 7. a 8. července na trase:

sobota: Hradec Králové, Vysoká nad Labem, Pardubice, Lázně Bohdaneč (nocleh)

neděle: Kladruby nad Labem, Týnec nad Labem, Kolín, Poděbrady

Přihlášky a aktuální podrobnosti na www.labskastezka.czIng. arch. Jan Ritter, Labská stezka o.s. Nymburk


(8. 6. 2012, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2012
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-3187