WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Láskyplná starost o minulost

Starou Prahou v nové edici – nakladatelství Paseka nezklamalo
Klára Zindulková

Od roku 2010 vyšlo v nakladatelství Paseka v rámci edice Zmizelá Praha již několik kousků pro historické a fotografické labužníky. Každý z nich přibližuje historickou podobu hlavního města z jiného úhlu – je na vás, zda dáte přednost dávno zaniklým pražským nádražím a železničním tratím, trhům a tržištím, či toulkám po zrušených kolejích tramvajových. Každá z knih je slovem i obrazem skutečný unikát, z něhož sálá již tradiční pečlivá práce nakladatelství Paseka. Málokdo ale ví, že tento knižní počin má kořeny staré přes 50 let…


Série Zmizelá Praha 1–5, mapující postupně dílčí území historické Prahy, vycházela v Pasece v letech 2003 a 2004. Autorem či spoluautorem všech titulů kromě jednoho je Zdeněk Wirth. Tomu, kdo prolézá raději antikvariáty než knihkupectví, se možná v některém podaří najít knižní řadu s podezřele podobnými názvy – ano jde o 1. vydání edice v nakladatelství Václava Poláčka z let 1945–48, kterou se Paseka rozhodla po mnoha letech vydat znovu. U znovuvydání starých knih však nezůstalo a na Zmizelou Prahu navázala řada tematická.

Nejmladšími členy edice jsou dva svazky s názvem Tramvaje a tramvajové tratě od Pavla Fojtíka. Řečený autor je už několik let archivářem Dopravního podniku, což mu umožnilo dát dohromady skutečně cenný materiál – každá kniha obsahuje kolem dvou set fotografií známých i neznámých fotografů, nejstarší snímky byly pořízeny již na přelomu století. Pavel Fojtík doplnil dvojdílný soubor předmluvou, shrnující historii pražské tramvajové dopravy od zavedení koňské dráhy roku 1875, komentářem ke každému snímku a několika podrobnými plánky.

Nuže, milý čtenáři, nastup do nejbližší tramvaje s knihou v ruce a nech se zavézt i do míst dávno zmizelých.


Klára Zindulková


Fojtík, P.: Tramvaje a tramvajové tratě, Historické centrum a Holešovice. Praha: Paseka 2010. 188 stran.

Fojtík, P.: Tramvaje a tramvajové tratě, Historická předměstí a okraj města. Levý břeh Vltavy. Praha: Paseka 2011. 168 stran.

P. Fojtík: Tramvaje a tramvajové tratě

P. Fojtík: Tramvaje a tramvajové tratě (zvětšit)

(29. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel klara.zindulkova)

Obrázky

Pavel Fojtík: Zmizelá Praha. Tramvaje a tramvajové tratě

Pavel Fojtík: Zmizelá Praha. Tramvaje a tramvajové tratě
zdroj: www.paseka.cz
foto: Klára Zindulková
(přidal uživatel klara.zindulkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek