WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Úsměv, prosím

Vzhůru do pedálů
Darina Jíchová

Přebal, název, autorka i informace na záložkách už předem upozorňují, že se čtenáři knihy Boží a jiná muka – Fejetony o lásce ke kolu pobaví. Jedná se o fejetony Terezy Boučkové, které vycházely v novinách v letech 2004-2009. Kniha je doplněná i o několik dosud nepublikovaných textů.


Kniha ryze věnovaná cyklistice? Ani zdaleka ne, jde o směs žánrů i témat. Zástupci žánrů jsou například povídky, fejetony a úvahy. Tematické rozlišení sahá od věčného trápení s manželem-cyklistou přes vzpomínky na socialismus až po vstup České republiky do EU a jiné problémy jako třeba opakující se prohry českých fotbalistů. Otázkou je, zda v tomto případě lze mluvit opravdu o fejetonech. Jsou to střípky, maximálně třístránkové zážitky z autorčina života. Jde někdy o tragikomické, jindy pouze o komické epizodky jejích všedních dnů. Mezi veselými povídky se najdou i ty, při jejichž čtení vás zamrazí. Jen namátkou je to třeba příběh, kde Tereza Boučková vzpomíná na zpěvačku Zuzanu Navarovou.

Stránku za stránkou, příběh za příběhem, se čtenář dočítá o autorčiných postojích k veřejnému i běžnému životu. Boučková všem zvědavcům dává nahlédnout až k sobě domů. Spisovatelka nejde pro ostřejší slovo daleko a rozhodně se nezabývá dlouhými popisy. Nezdržuje se nějakou pevně danou kostrou příběhu a jen občas svému fejetonu dopřeje pointu. Skrze autentické popisy se naskýtá možnost poznat Berounsko. Syrové, přesně takové, jaké je. Plné lesů a kopců, turistických značek a krkolomných tras i malých hospůdek. Místa i osoby, které se v krátkých fejetonech objevují, jsou prý skutečné. Chcete tedy navštívit hospodu U Krobiána? Nasedněte do vlaku (jen pozor na zpoždění, o těch by Boučková mohla vyprávět), nebo vyjeďte na svém kole (všude kopce).

Boží muka jsou celkem příjemné čtení. Obsahují padesát pět krátkých fejetonů, kniha splnila vše, co v samotném začátku slibovala – Pobavila.


Darina Jíchová


Boučková, Tereza: Boží a jiná muka – Fejetony o lásce ke kolu. Praha: Odeon 2010, 127 stran.


Tereza Boučková:Boží a jiná muka

Tereza Boučková:Boží a jiná muka (zvětšit)


(15. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel darina.jichova)

Obrázky

Tereza Boučková:Boží a jiná muka

Tereza Boučková:Boží a jiná muka
zdroj: www.knizniweb.cz
foto: Darina Jíchová
(přidal uživatel darina.jichova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek