WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Slam - to je život

Přijít, tvořit, zvítězit
Gabriela Romanová

V klubu Roxy/NoD se 24. listopadu konalo pražské regionální kolo soutěže v improvizovaném básnickém přednesu - Slam poetry.


Kořeny téhle přehlídky vlastní básnické tvorby hodnocené okamžitou interakcí přítomného publika se podle oficiální stránky českého slamu (www.slampoetry.cz) umisťují do amerického Chicaga let osmdesátých. U nás se akce na celonárodní úrovni konala poprvé v roce 2003, pod vedením brněnského o.s. Fléda probíhá od roku 2005.


Letošní dvoukolové klání v pražském klubu Roxy nemělo předem jasného favorita, takže celá šou byla napínavá a divácky zajímavá od začátku až do posledního výstupu. Zvlášť když se po prvních dvanácti kusech otočilo pořadí a energická Bio Masha, která na začátku otevřela pixlu tvůrčí smrště, musela se svým druhým číslem čekat až na konec, aby ji zase pěkně zašpuntovala.


Publikum se do sálu skoro nevešlo, takže se vytvořil jaksepatří vřící kotel, ideální energetická injekce pro účinkující. Na jedné straně dychtiví diváci, kteří si kromě vlastního pozadí neměli na co sednout, a na straně druhé strohé pódium dvakrát dva metry osvětlené jednoduchým kruhovým reflektorem. Ne každý z účinkujících však dokázal tvůrčího napětí využít. K mikrofonu se postavili jak nováčci, tak ostřílení slameři, tři minuty vyměřené na jednotlivý výstup byly rovnocenné pro všechny a nikdo se nenechal zviklat zbytečným ohledem na staré mistry. Loňský vítěz Ondra Lidický se tak tentokrát neprobojoval ani na třetí šprušli.


Nakonec se o místa na bedně rozdělili rytmicky raperský Havel Husák (3. místo), žensky nabroušená, zhrzená a rozhořčená Bio Masha (2. místo), co četla Finka, jenže co je jí to platné, když ta druhá holka prostě miluje Baudelaira a je celá taková jiná, prostě jiná. A jako velký objev letošního Slamu stanul na příčce nejvyšší Honza Kistanov – virtuózní intelektuál filozof s dirigentskými prsty. Mimo to, že přesvědčil diváckou porotu, složil v přídavku poklonu stříbrné Mashe titulem „Virginia Woolfová 21. století“ a vyhrál tisícovku, pojede prodávat svou slamerskou kůži na brněnský trh 4. prosince. V klubu Fléda se tam totiž koná celorepublikové finále, které u nás uzavře letošní půlkulatý ročník soutěže pod hlavičkou tohoto občanského sdružení.


Gabriela Romanová


Slam poetry. Praha: Roxy/NoD, 24. 11. 2010. Brno: Fléda, 4.12. 2010.

Slam poetry 2010

Slam poetry 2010 (zvětšit)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 3 (47), 2.3. 2011.

(30. 11. 2010, 12:00, přidal uživatel gabriela.romanova)

Obrázky

Slam poetry 2010

Slam poetry 2010
foto: zdroj: slampoetry.cz
(přidal uživatel gabriela.romanova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek