WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Hlučná samota - nymburk jinýma očima

V Milovicích policie trénuje boj s demonstranty"Řvaní, pískání a volání hesel jako "policejní stát" se ozývalo z obrovské masy policistů převlečených za demonstranty. Ti vyrazili do ulic, převraceli auta a zápalnými lahvemi útočili na policii. Že to bylo opravdu naostro, dokazuje podle našeho reportéra Marka Janáče třeba fakt, že jeden demonstrant hodil asi desetikilogramový kus betonu na policejní automobil, kterému tak ulomil reflektor," tak líčí potlačení demonstrace proti NATO zpravodajství Českého rozhlasu.


Jak se o dramatické akci dozvěděli novináři? Sledovali cvičení policistů přes plot a fotografovali dlouhými teleobjektivy? Vůbec ne. Byli na něj pozváni, oficiálně přítomni, s možností popovídat si s ministrem Grossem a policejním prezidentem Kolářem. Státní ozbrojené složky již dokáží pracovat s novináři -- dají jim, co chtějí i co chtějí čtenáři (peklo v ulicích) a budují si tak pravděpodobnost, že právě jejich PRAVDA bude vyslyšena. Reportéři pak jen líčí barvitá dramata:

"Dav demonstrantů, který tvoří studenti policejních škol, skanduje hesla, několik z nich převrací a zapaluje auto, další házejí zápalné lahve a kameny, jiní pobíhají kolem. V rukou mají dřevěné tyče a přes obličeje šátky. Proti rozvášněnému davu vyjíždí obrněný transportér, nákladní auto s vodním dělem a několik dalších policejních dodávek s okny pokrytými pletivem.

Z nich vyskakují takzvaní těžkooděnci - muži v tmavých policejních kombinézách, s přilbami na hlavě, chrániči po celém těle a s umělohmotnými štíty. Kolem projíždějí další policisté na koních. Vzduch pročísne několik dělbuchů a celá ulice se zahaluje dýmem. Z ampliónu se ozývají výzvy. Vzápětí již policejní auta najíždějí do davu, který se dává na zběsilý úprk. Několik nejagresívnějších demonstrantů končí s pouty na rukou v policejních antonech. V ulici je opět klid," píše zpravodaj ČTK.

Policie dává již delší dobu najevo, že se proti demonstrantům postaví jinak, aktivněji.

Málokdo si pak uvědomí, že -- nehledě na násilnické radikály -- NATO je vojenská organizace a že demonstrace proti ní mají protiválečný charakter a velké množství lidí se na nich snaží nenásilně vyjádřit svůj názor. Z toho důvodu vznikla i u nás dobrovolnická organizace Občanských právních hlídek, která se snaží monitorovat a dokumentovat policejní násilí a porušování lidských práv. Už nyní, na protiválečných demonstracích zaznamenávají OPH porušování zákonů ze strany policie, jak ukazuje například článek v Britských listech, které demonstrace systematicky monitorují (na jejich stránkách najdete i archív "podivných postav", nenápadných strýců, viděných na demonstracích...). A co teprve, až půjde do tuhého... Zase si necháme říct "oficiální" pravdu?

(Milovice, Nymburk, 7. 11. 2002, 12:52)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 8738 párů očí.

Diskuse k článku
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek