|
Petr Nikl komunikuje s maminkouS nádechem minulostiGabriela Romanová a Majka Doms
Spřízněnými výstavami pod názvem 200dm3 dechu představují Uměleckoprůmyslové muzeum a Památník národního písemnictví tvorbu Libuše Niklové a jejího syna Petra Nikla. Vernisáže se konaly dva dny za sebou 30. a 31. března. První z nich zahájil Nikl ve velkém sále renesančního letohrádku v oboře Hvězda na Praze 6. Výstava má podtitul Dialog s maminkou a představuje loutky, plastiky a obrazy vytvořené z materiálů, jako je kov, dřevo a sklo. Dominantním prvkem všech vystavovaných předmětů je pro Nikla typický oblý tvar bez ostrých hran a fascinace vzdušným, průhledným, amébním a proměnlivým prostorem, který se dá libovolně přetvářet a zcela se nabízí improvizaci a fantazii. Ty ostatně sám Nikl předvedl i při hře na Flip machine – vizuálně hudební interaktivní nástroj, připomínající svými rozměry a jednotlivými předměty, které ho tvoří, právě maminčinu kuchyni. Hudební performance vtíravě asociovala zvuky syčící konvice, řvoucího mixéru, či cinkot pokliček a příborů. Nikl komunikuje s maminkou a vyvolává zpět svoje dětské fascinace nejen skrze tento hudební nástroj, ale i tematicky prostřednictvím exponátů. Mají povětšinou dětskou nebo rodinnou tematiku – Portréty hraček, Dítě a sestra, Autoportrét s medvědem 1992 - a jsou rozmístěny do malých místností v jednotlivých cípech letohrádku.
Navrhovat hračky je opravdové povolání. Libuše Niklová se dá považovat za jednu z nejvýznamnějších návrhářek v české historii hraček. Její tvorba vyhrála celou řadu cen v soutěžích mezi československými i světovými konkurenty. Dnes si ale jen starší děti pamatují třeba na harmonikového kocourka nebo nafukovacího buvola. Právě ten se stane symbolem výstavy „200 dm3 dechu“, pro niž byl nově vyráběn věrně podle původního modelu. Ve výstavním sále čeká malé návštěvníky celé stádo buvolů, s nimiž si mohou do sytosti hrát, což je slyšitelně těší. Dospělým jen zbývá hrát si očima, vzpomínat na svou vlastní hračku nebo si přečíst krátkou historii hračkářství, v níž nechybí zmínky o prvním frisbee, igráčkovi nebo Rubikově kostce.
Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 5 (43), 13.5. 2010. (8. 4. 2010, 12:00, přidal uživatel gabriela.romanova)
Obrázky
Související článkyDebata k článku |