WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Co když dostaneme šanci změnit osud?

Cvokyně Evy Hauserové měla rovnou dvě…
Magdaléna Hanušová

Eva Hauserová (1954) po studiu přírodovědné fakulty pracovala v Ústavu molekulární genetiky ČSAV. Později se stala matkou a ženou v domácnosti a mezi své záliby řadí inklinaci k feminismu. Právě tyto tři faktory daly vzniknout sci-fi novele Cvokyně, která láká čtenáře svou originální ilustrací na deskách.


Její hlavní hrdinka Nora je na profesním poli vědkyně a na poli osobního života ne moc šťastná žena, matka dvou uřvaných dětí, manželka arogantního muže a nespokojená kariéristka. Na rozdíl od celého zástupu jí podobných však právě ona dostane možnost začít znovu.

Při provádění chemického experimentu je totiž náhle vržena z roku 1988 o 8 let zpátky, do doby krátce po svatbě s Tondou. Považuje to za jedinečnou šanci, jak celý svůj život zařídit jinak. Začne se více věnovat kariéře, omezí počet potomků, od muže si nenechá již vše líbit a snaží se vyvarovat předešlých chyb. Protože ví, jak některá dřívější rozhodnutí dopadla, hodlá se z nich poučit. Dokáže ale zvrátit běh života, když sama zůstává nezměněna, se stejnými tužbami i názory? Nestane se tak jen o něco sobečtější?

Časový posun se opakuje ještě jednou, a to do roku 1978. Nora už zcela opouští svou dřívější usedlost a tak trochu lehkovážně experimentuje. Na jednu stranu sice pociťuje nové nasměrování, ale vedle toho naráží na neuspokojenost ze zkoušení variant. Až naturalistický pocit svobody vede k poněkud nekonvenčnímu jednání.

Cvokyně se ukázala jako neobyčejně zajímavá novela, která neotřelým způsobem zpracovává myšlenku osudovosti a lidské neschopnosti jednat odvážněji, lépe, nebo alespoň jinak. Děj postupně graduje a čtenář napjatě očekává vyvrcholení myšlenky. Bohužel závěr – a to především poslední stránka – představuje velké zklamání jinak nadějného příběhu. Je pravda, že se autorce podařilo dosáhnout přinejmenším velkého překvapení, protože základní otázku zvratnosti lidského osudu, kterou si čtenář po celou dobu pokládá a k jejímuž nastínění kniha zdánlivě směřuje, nakonec nechává nejen nezodpovězenou, ale zcela nepovšimnutou.


Magdaléna Hanušová


Hauserová, Eva: Cvokyně. Věra Nosková, Praha 2009. 160 stran.


http://www.noskova.eu/files/cvokyne.jpg

http://www.noskova.eu/files/cvokyne.jpg

Obálka knihy Cvokyně

foto: Magdaléna Hanušová
(přidal uživatel magdalena.hanusova)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 2 (40), 4. 1. 2009.

(7. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel magdalena.hanusova)

Obrázky
©

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek