WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Laureát Ceny Franze Kafky je na světě

Prestižní ocenění získal Rakušan Peter Handke
Jan Dušek a Magdaléna Hanušová

V pondělí 26. října 2009 se konalo v Brožíkově sále Staroměstské radnice ceremoniální předání Ceny Franze Kafky. Jedná se o ocenění, které Společnost Franze Kafky od roku 2001 každoročně uděluje žijícímu autorovi, jehož literární dílo oslovuje celosvětové čtenářstvo svým nadčasovým charakterem a přínosem humanistické, jazykové a náboženské toleranci.


Cenu může obdržet spisovatel jakékoli národnosti i věku, pokud alespoň jedno z jeho děl bylo vydáno v češtině. Mezi osm oceněných z předchozích let patří i Češi Ivan Klíma a loňský laureát Arnošt Lustig. V porotě, která volí kandidáty i vítěze, zasedá devět osobností literární vědy a historie. Česká republika je zastoupena třemi – prof. Oldřichem Králem, prof. Kurtem Krolopem a dr. Jiřím Stránským. Předsedou pro tento rok je Rakušanka dr. Marianne Gruber.

V letošním roce porota vybrala ze 14 navržených kandidátů Petera Handkeho, korutanského rodáka žijícího ve Francii. Do češtiny byly z jeho díla přeloženy např. Tři pokusy (1993), Dětský příběh: Číňan bolesti (1997), Za temné noci jsem vyšel ze svého tichého domu (1999) či Don Juan (2006).

Záštitu nad slavností převzal primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka. Ten na začátku ceremoniálu připomněl prestiž ceny a fundovaný výběr laureátů. Dr. Stránský shrnul fakta o ceně a předsedkyně Gruber pojednala hlavní důvody Handkeho vítězství. Poté oceněný převzal šek na 10 000 dolarů, diplom a sošku, která představuje zmenšeninu pomníku Franze Kafky.

Jak vyplynulo ze závěrečného proslovu vítěze, Peter Handke u příležitosti ocenění navštívil Prahu poprvé. Pohovořil o vztahu Prahy a osobnosti F. Kafky a skromně vyjádřil pocit nezaslouženosti ceny. Důstojnou atmosféru na závěr slavnosti podkreslilo vydařené houslové sólo.


Jan Dušek a Magdaléna Hanušová


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 1 (39), 9. 11. 2009.

(26. 10. 2009, 12:00, přidal uživatel magdalena.hanusova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek