WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Moderní matka

Aneb sex jako všemocný lék
Simona Drtinová

Katty se nechtěla podobat své matce a její dcera Liv se zase nechce podobat jí. Je kniha Kateřiny Janouchové s názvem Horká stopa pouze románem o problémech mezi matkou a dcerou, nebo v něm najdeme více? Odpověď zní – nalezneme v něm až příliš.


Jak už to tak bývá, když dítě přijde do období puberty, způsobí to v rodině větší či menší poprask. Navíc když se jedná o rozvedenou rodinu a Katty není zrovna klasická, starostlivá matka. Její teze zní: orgasmus vyléčí všechno a sexu není nikdy dost. Bohužel si tuto svou mantru nenechává pro sebe a její dcera jejími poučkami o sexu poměrně trpí. Ano, má přítele a spí s ním, ale rozhodně ji to neuspokojuje tak, jak matka tvrdí. Liv nenávidí sebe, svůj život a svou matku. Dokonce přemýšlí o útěku z domova.

Život jim oběma radikálně změní příchod mladého Rusa, kterého Katty „soucitně“ nechá přespat u nich doma (s vidinou možného sexu). Jaké je její překvapení, když ho příští den najde mrtvého ve vaně, z jejího vibrátoru se vysypou diamanty a Liv se nevrátí domů. Následující den se ze záznamníku ozve hlas vyděrače… Shledá se vůbec ještě matka s dcerou? A pokud ano, pomůže jim odloučení najít cestu k sobě?

Román je psán svižně a bez rozpaků. Erotikou se to tu jen hemží, někdy je to až na škodu. Jakoby autorka (mimo jiné sexuoložka) mermomocí chtěla dokázat, že se nestydí mluvit, resp. psát o sexu.

Zápletka je slušná, ale vadilo mi mixování stylů. V jednu chvíli je to generační román, který se mění v detektivku, jejíž napětí se stupňuje a plynule přechází v thriller. A vrcholem je jakýsi slabý odvar fantasy.

Závěr mi přijde jako sešitý horkou jehlou. Zápletka dostala prostoru až až a konec je odbyt pár stranami. Ani se nedozvíme, co se stalo s ostatními postavami. Jistě, hlavní dějovou linií je vztah matky s dcerou, ale přece jen se v knize odehrála spousta věcí, které by zasluhovaly vysvětlení.

Těžko na tomto díle hledat pozitiva. S trochou nadsázky by se dalo za klad považovat, že u čtení nemusíte přemýšlet.


Simona Drtinová


Janouchová, Kateřina: Horká stopa. Mladá fronta, Praha 2009. 319 stran.

obrázek ke knize Horká stopa

obrázek ke knize Horká stopa


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.

(20. 3. 2009, 12:00, přidal uživatel simona.drtinova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek