WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Cože to posloucháš? Hm...

Poetické plány na zimu
Markéta Holanová

Pražská skupina Hm... je splněným snem středoškolského učitele, který by rád své svěřence poučil o poezii. Už celou řadu let zhudebňují básně českých i světových tvůrců, z předešlé desky jmenujme například J. Wolkera nebo J.-A. Rimbauda.


Na nejnovější desce Plán na zimu se Hm.. pomalu posouvají čítankou vpřed, zhudebněnými se tak stávají i autoři novější české poezie – Blatný nebo Zábrana. Pro pravidelné návštěvníky koncertů neobsahuje album žádné velké překvapení, většina písní je už dobře známá z živých vystoupení.

Pánové ovládají široké spektrum nástrojů – kytara, piano, housle, baskytara, flétna, tuba, bicí. Výsledný zvuk má ráz spíše komorní, přesto nepostrádá potenciál tvrdšího vyznění. Jemná civilnost a promyšlenost hudby umožňuje vyniknout slovu.

Což nás opět přivádí ke zhudebňovaným autorům. Hm... beze strachu kombinují vyloženě dětské hříčky (Nezval, Inspirace) a žertovnosti (Gellner, Kuplet o ženské emancipaci) s bolestně tísnivými vyznáními (Zábrana, Monotónní). Přístup k textům je vždy stejný – s respektem, porozuměním, ale bez zbytečného patosu. Výsledek je třeba právě v případě Zábrany skvělý.

Vlastní textová tvorba Hm... sklouzává spíše k žertovnostem. V Plánu na zimu je zastoupena minimálně – pouhými dvěma kousky, které jsou o to povedenější. Žertíky a jiné špumprnákle provází i všechny jevištní produkce Hm.... Skupina se nebojí dělat si legraci sama ze sebe, což publikum pochopitelně vděčně přijímá. Koncerty mají neopakovatelnou atmosféru, která nenásilně a organicky přijme těžší kousky (Zábrana, Blatný), ale spíše nahrává písním lehčím.

Právě v té chvíli se ukazuje, že to, co bez problémů funguje na jevišti, v obýváku z přehrávače zkrátka nevyzní. Příkladem je triptych E-e-e/Ritirata/Non aprire. Píseň nese podtitul kulturní dědictví, spočívající v zásadní radě „Nenahýbejte se z oken“, která přes veškerou snahu není schopná vzbudit takové nadšení jako v sále.

To je ale v mém případě jediná výtka k výtečnému albu. Ano, kdybych byla klasikem, přála bych si z celého srdce být zhudebněna Hm...


Markéta Holanová


Hm...: Plán na zimu. Vydáno vlastním nákladem. 2008, 43:40.

Hm.../Plán na zimu

Hm.../Plán na zimu

Obal desky Plán na zimu. Zdroj: www.skupina.hm

©


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 4 (36), 16. 4. 2009.

(19. 3. 2009, 12:00, přidal uživatel marketa.holanova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek