WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Ostře sledovaný Hrabal - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima
výstava

Ostře sledovaný Hrabal


PhDr. Pavel FojtíkFotografická výstava o jednom z nejvýznamnějších českých spisovatelů dvacátého století, ceněném i v kontextu světové literatury, Bohumilu Hrabalovi (1914-1997), zobrazuje v několika celcích životní příběh spisovatele a jeho lidský úděl od dětství po stáří. Výjimečný soubor velkoformátových fotografií je k vidění ve Vlastivědném muzeu v Nymburce (pobočka Polabského muzea) od 28. března do 25. května 2008. Nymburské muzeum se nachází v Tyršově ulici 174, nedaleko od náměstí.
Ostře sledovaný Hrabal

Ostře sledovaný Hrabal (zvětšit)
Ostře sledovaný Hrabal

Ostře sledovaný Hrabal (zvětšit)


Vlastivědné muzeum Nymburk je třetím místem, kde se bude tato výstava představovat. V loňském roce měl Ostře sledovaný Hrabal premiéru v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. A letos od ledna do února 2008 ji mohli obdivovat návštěvníci brněnského kulturního centra.

Jindřichohradecké muzeum vlastně stojí za zrodem takto velmi bohatě koncipované výstavy. Fotografické předlohy digitalizační pracoviště muzea pro výstavu neskenovalo, vyretušovalo a zvětšeniny digitálně vytisklo.
Kurátorka výstav Hana Hamplová doplňuje: "Výstava Ostře sledovaný Hrabal je výjimečná tím, že podobný soubor fotografií byl dán dohromady vůbec poprvé. Je to jediná podobná akce, kdy se Hrabalovy portréty takto prezentují." S ideou materiál o Hrabalovi takto zpracovat zase přišel ředitel Národního muzea fotografie Miloslav Paulík.

Poměrně rozsáhlou výstavu bylo nutné v Nymburce kvůli prostorovému omezení redukovat. Přednost dostaly hlavně ty snímky, které jsou spojeny s nymburským regionem - dětstvím a mládím. Další sál je věnován Praze a
fotografiím z posledních let života. Současně jsou jednotlivé místnosti a chodba proloženy snímky z natáčení filmových adaptací Hrabalových děl. Výstava fotografií bude doplněna i o ukázky Hrabalových cizojazyčných knih (mimo jiné Brazílie, Vietnam, Izrael, Japonsko).

Přesto návštěvníci, kteří touží spatřit výstavu v celém rozsahu, o nic nepřijdou. Fotografie, jenž nebudou v Nymburce, bude ke spatření po celý květen v ateliéru Kuba v Kersku a tedy i při desátém ročníku velmi úspěšné akce Hrabalovo Kersko.Pořadatel:

Polabské muzeum - Vlastivědné muzeum Nymburk a Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci

Kurátorka: Mgr. Hana Hamplová

Odborná spolupráce: Tomáš Mazal

Otevírací doba: každý den od 9 do 16 hodin , mimo pondělí

Rozsah výstavy : 102 fotografií

Více: www.polabskemuzeum.cz


(28. 3. 2008, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2008
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2133