WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Do Třeboně přiletěl čáp, ale skleněný

Původně nenápadný festival AniFest na jihu Čech se začíná rozrůstat a pomalu nachází své publikum.
Ivona Turinská

Již šestý ročník mezinárodního festivalu animovaného filmu AniFest 2007 proběhl v Třeboni. Od 3.-9. května jste mohli vidět 242 filmů z 38 zemí celého světa. AniFest je jediný mezinárodní festival animované tvorby v České republice a jeden z nejvýznamnějších festivalů tohoto žánru v Evropě.


Festival nabídl mnohé, každý si mohl najít to své. Zhlédnout mohl hlavně snímky, které soutěžily v sedmi kategoriích: původní tvorba (krátké a celovečerní filmy), televizní a zakázková tvorba (reklama, klip), studentská a dětská tvorba a dalších. Výherci jednotlivých kategorií si odnesli cenu AniFestu, skleněného čápa, který je zároveň i symbolem festivalu.

Program byl letos vydařený. Kromě soutěžních snímků mohli diváci navštívit projekce celovečerních filmů pro děti a večerníčkových bloků: Čarodějův učeň, Bob a Bobek, Pat a Mat, Kocourek Modroočko, ale také Fimfárum II, Spláchnutej, Shrek 1 a 2, Doba ledová 2. Pokud jste si zrovna nevybrali z toho, co se hrálo v kinech a všude jinde ve městě, mohli jste zavítat hned na několik výstav. Za vidění stála výstava Od Saudka po Nebela aneb Český komiksový plakát a také výstava Filmový svět Raoula Servaise. Belgický výtvarník a animátor Servaise se totiž stal pro letošní rok čestným prezidentem festivalu. Své celoživotní dílo představil ve dvou projekčních blocích. Festival bohužel nenabídl jeho celovečerní snímek Taxandrie o kouzelném místě, kde se zastavil čas.

Na festivalu nechyběly pracovní dílny pro děti: Klasická loutková animace a Animace a internet. Konala se také řada besed s tvůrci a koncerty ve filmovém klubu, např. skupiny Čechomor.

Některé snímky AniFestu soutěžily na internetu o diváckou pozornost. Těsně vyhrála Bloody Mary, snímek popisující vznik stejnojmenného nápoje.

AniFest letos přišel se zajištěním dopravy z Prahy, odkud jely autobusy ráno do Třeboně a večer opět nazpět.

Pokud jste si nechali letošní ročník ujít, nebuďte smutní! Můžete se těšit příští rok! AniFest 2008 se záhy po skončení letošního ročníku začal plánovat.

(7. 5. 2007, 12:00, přidal uživatel ivona.turinska)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek