WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Události redakcí zaznamenané

Redakce LitENek

Světová premiéra v ND

Jacques Brel, Vladimír Vysockij a Karel Kryl – tři osobití umělci bojující za lidskost, pravdu a lásku… Spojením jejich hudby a textů vzniklo taneční představení Sólo pro tři, v němž vystoupí sólisté a soubor baletu Národního divadla. Je věnováno Borisi Rösnerovi, který měl původně být jeho spolutvůrcem i interpretem a jehož osobnost má s tímto projektem mnoho společného. Nejedná se o klasický příběh, ale o bizarní mozaiku obrazů, která se svérázným humorem předvádí život v jeho rozmanitosti a proměnách: život umělce i „obyčejného“ člověka je protkán radostí a smutkem, porozuměním a samotou, je oslavou i bojem. Ten, kdo je poháněn neutuchající vnitřní energií a entuziasmem, vytváří netušené hodnoty, avšak vyčerpáním podléhá smrti… Jaká další okénka tato skládanka odkryje? Běžme se podívat do baletu!

Světová premiéra se uskuteční 19. května 2007 v Národním divadle, II. premiéra 20. května 2007 v Národním divadle, reprízy 23. 5., 7. a 28. 6. 2007. Námět, choreografie a režie: Petr Zuska. Scéna: Jan Dušek. Kostýmy: Lucie Loosová. Světelný design: Petr Zuska, Pavel Kremlík. Zvuková režie: Zbyněk Perla. Baletní mistři: Veronika Iblová, Jan Kodet. Překlady básní: Jiří Dědeček.

(haj)

Procházka po Vltavě

Pokud jste se v poslední době vydali na romantickou májovou večerní procházku, mohli jste na jezu u Karlova mostu spatřit podivuhodnou dvojici – dvě elektronické postavy, kráčející proti proudu Vltavy. Světelné instalace s názvy „Suzanne walking“ a „Bruce walking“ jsou dílem britského umělce Juliana Opieho a součástí výstavy „Walking on the Vltava“, která je k shlédnutí v pražském Muzeu Kampa. K zobrazení postav jsou použity LED diody, díky kterým můžeme na přibližně dvoumetrových panelech sledovat věrohodnou simulaci chůze, včetně takových detailů, jakým je například vlnění sukně. Dalších 11 panelů a maleb se nachází přímo v galerii muzea – v Sovových Mlýnech. Výstava potrvá do 24. června 2007.

(kh)

Cena Franze Kafky 2007

Kafkovu cenu letos získá francouzský básník, esejista a překladatel Yves Bonnefoy. Rozhodla o tom mezinárodní porota v dubnu 2007. Bonnefoy se narodil v roce 1923 v Tours. Začal studovat matematiku, ale později se přestěhoval do Paříže se záměrem studovat poezii. Po válce se setkává se surrealisty a naváže přátelství s André Bretonem. V roce 1950 vydává svou první sbírku básní. V padesátých letech začal hodně cestovat - do Holandska, Itálie a Spojených států. V roce 1968 se oženil s Lucy Vines a cestovali spolu do Indie, Japonska a Iránu. V roce 1981 získal cenu Francouzské akademie za poezii. Bonnefoy je básníkem přítomnosti. Celé jeho dílo ji oslavuje, přestože ji nikdy nemůže uchopit a “píše pouze o tom, co se ztrácí...“ Česky vyšla autorova díla: O pohybu a nehybnosti, Jámy, Psaný kámen či Oblá prkna a výbor z jeho rozsáhlé esejistické tvorby Eseje. Cena Franze Kafky je první mezinárodní literární cenou v České republice. Jejím zřizovatelem je Společnost Franze Kafky v Praze a spolupořadatelem hl. město Praha. Vyhlašování se koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky a primátora Hlavního města Prahy.

Jde tedy o výhradně české literární ocenění, jež je každoročně udělováno porotou s mezinárodním složením (ale s převahou českých porotců) jednomu spisovateli či spisovatelce. Jeho výběr není omezen národností. Jedinou podmínkou je, aby minimálně jedna z jeho či jejích knih byla přeložena do češtiny. Dosavadní nositelé mezinárodní literární Ceny Franze Kafky: 2001: Philip Roth - USA, 2002: Ivan Klíma - ČR, 2003: Péter Nádas - Maďarsko, 2004: Elfriede Jelinek - Rakousko, 2005: Harold Pinter - Velká Británie, 2006: Haruki Murakami - Japonsko.

(hlad)

František Josef I. na Břevnově

Ve dnech 28. a 29. dubna vyvrcholily oslavy 100 let města Břevnova. V blízkosti kláštera svatého Vojtěcha a svaté Markéty na Břevnově byly po celý víkend stánky s rozličným historickým zbožím.Našli jste tu například ručně tlučené máslo, tašky z jutoviny, kokosové suky a sekaný turecký med, zájemci si mohli vyrobit vlastní svíčku. Pro děti zde byla pouť a provazochodec, na podiích vystupovaly kapely. K zakoupení byly kroniky, knihy o místních rodech nebo o historii kláštera, dobové pohlednice a razítka, kameloti v kostýmech prodávali historické noviny. Atrakcí se stal příjezd císaře Františka Josefa I., který po stu letech opět povýšil Břevnov na město. Počasí se opravdu vydařilo, účast byla hojná.

V souvislosti s oslavami proběhla ve stanu před kulturním centrem Kaštan od 20. 4. do 5. 5. tematická výstava.

(šv)

Lidé stažení z kůže v Lucerně

Od 5. května do 28. října můžete v prostorách pražské Lucerny navštívit výstavu lidských těl Bodies... The Exhibition (Těla... Výstava). Výstava, kterou připravil americký profesor biologie Roy Glover, objíždí svět už od roku 2004. Rozpitvaná lidská těla jsou vystavována v různých polohách a naaranžována tak, jako by hrála tenis nebo basketbal. K vidění jsou také detailně vypreparované lidské orgány. To vše díky unikátní technice konzervace tkání zvané plastinace (z tkání je odstraněna voda a poté pomocí vakuové techniky je tělo impregnováno umělými hmotami). Lékaři nesouhlasí a eticky výstavu odsuzují. Osobně s nimi musím jen souhlasit, že se jedná o morbidní atrakci.

(it)

(4. 5. 2007, 12:00, přidal uživatel zuzana.hajickova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek