WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Knihy redakcí prolistované

Redakce LitENek

Letos se po více než deseti letech na trhu objevuje další titul mladé autorky Evity Naušové - Jizvy. Novela se snaží skloubit dvě odlišná témata. Jednak představuje hlavní postavu Evu, která se po smrti matky vrací do rodného domu v pohraničí, jednak zlehka nastiňuje problém Sudet, kde se příběh odehrává. Na pozadí tragédie vyhnání původních obyvatel se pokouší vykreslit rozpadlý vztah tří sourozenců a jejich podivínského otce. Příběh začíná posledním stiskem ruky matky, která se ale i tak místy objevuje v centru dění, a to v okamžicích retrospektivních vzpomínek Evy, její nejstarší dcery.

Přestože autorka vybrala poměrně živé téma, čtenář si k žádné postavě nevytvoří vztah a je nucen sledovat děj pasivně. V zásadě jsme svědky bezvýchodných situací nevyvíjících se postav. A my, stejně jako hlavní hrdinka, cítíme bezmoc.

(vek)

Evita Naušová: Jizvy, Paseka 2007, 140 str.

Nakladatelství Pistorius v roce 2006 vydalo druhý díl vzpomínkové knihy To byl můj život?? o bytí spisovatele Pavla Kohouta. Autor popisuje svůj život mezi léty 1979 - 1992. Je to období, kdy byl zbaven českého občanství a s manželkou Jelenou se odstěhovali do Vídně. Seznamuje nás se světem vídeňských spisovatelů a divadelníků té doby a těžkým návratem zpátky do českého prostředí po listopadové sametové revoluci 1989.

(hes)

Kohout, Pavel: To byl můj život?? (Druhý díl) 1979-1992, Pistorius 2006, 347 str.

(20. 4. 2007, 12:00, přidal uživatel veronika.kotrchova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek