WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Hlučná samota - nymburk jinýma očima
problém

Když neslyšící není neslyšícím


fab

Také vás už možná potkaly nenápadné osoby potulující se po ulicích poblíž nádraží nebo přímo na železničních stanicích, či ve vagónech čekajících na svůj odjezd. Beze slova k vám přistoupí a podstrčí papírek, ne němž text začíná slovy: JSEM NESLYŠÍCÍ.


Dále se dozvíte, že byl tento člověk okraden a nutně potřebuje na cestu domů, bývá uvedena i stanice, jistou částku peněz. Cifra se pohybuje podle mých zkušeností ve stovkách korun. Na pokus o slovní komunikaci dotyční samozřejmě nereagují a jen vám znovu ukáží lístek a přidají prázdný, nechápavý pohled – jsou přece neslyšící! A vy se máte přece smilovat, otevřít srdce a zároveň peněženku, pomoci jim! Postiženým přece musíme pomáhat, kdo by mohl odmítnout?

Takové „chudáky“ jsem měla štěstí potkat za posledních pár měsíců už třikrát. jednou to bylo v Praze na hlavním nádraží, ta samá slečna ale neváhala a přijela i do Nymburka a naposledy mě včera znovu „oslovil“ zhruba třicetiletý muž opět v nymburských ulicích, zřejmě je u nás hodně srdečných lidí. Všechny tři případy u mě naštěstí nepochodily, můj syn je totiž neslyšící a částečně ovládám znakovou řeč. Pokaždé, když jsem se s nimi snažila dorozumět „Jejich“ jazykem se dotyčný otočil na podpatku a rychle mizel.

Jedná se samozřejmě o podvod, promyšlený způsob žebrání, který zneužívá lidského handicapu. Před dívkou, která se tímto způsobem dožadovala peněz v jedné menší nymburské prodejně jsem ostatní nakupující varovat stihla, ale jak se ubrání takovému citovému vydírání ostatní, kteří těžko neslyšícího rozpoznají?

Jako člověka, který přichází s neslyšícími do styku mě tento způsob chování velmi pobuřuje a mám potřebu je bránit. Dovolím si tedy několik rad, jak rozpoznat člověka, který opravdu trpí sluchovou vadou:

1. Většina neslyšících lidí používá sluchadla.

2. I když jsou to lidé, kteří jsou nuceni používat znakovou řeč, umí při pomalé a správné artikulaci odezírat.

3. Většina neslyšících není němá, pokusí se v závislosti na stupni vady méně či více srozumitelně mluvit.

A hlavně většině neslyšících lidí není zapotřebí se ani v dané situaci zachovat tímto způsobem! V neposlední řadě mohu doporučit se naučit alespoň jako sebeobranu proti lidským hyenám několik gest znakového jazyka.

(Nymburk, 8. 1. 2007, 0:00, přidal uživatel Wethes)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 5627 párů očí.

Diskuse k článku

Těžko říci...
Ritchi, 10 . 1 . 2007, 10:50
Taky se mi stalo, že mě "neslyšící" s přívěškem a kartičkou kontaktoval. Ačkoli jsem měl drobný pocit provinění, kartičku i přívěšek jsem mu vrátil. Pravda, málem mi utrhl prst, když mi onu cetku rval z ruky (nevšiml si, doveda, že se mi do kroužku připletl malíček..) a byl bych dávno na pravdě boží, kdyby se pohledem mohlo vraždit, přesto však jsem si prošel svým privátním peklem. "Co jsi to za člověka, když nejsi ochoten pomoci bližnímu svému?", vyčítal jsem si. Proud svých výčitek svědomí jsem ovšem zastavil v okamžiku, kdy panťák (takovej ten moderní, čudlíkovej:o) ) začal bzučet na znamení, že odjíždí. V klukovi najednou "bouchly saze" a s elegantní otočkou na podpatku vyklidil vlak. Že by snad zázrak a neslyšícího opustil jeho handicap? Nebo jen nedopatřením na ústředí vyfasoval špatnou kartičku avizujjící jeho "hluchoněmost", ačkoli měl dostat pouze tu pro němé?... Ne, v žádném případě nechci danou problematiku zlehčovat, děkuji energii, že mi dovolila narodit se jako relativně zdravý, ale ono citové vydírání mi začíná čím dál více lézt na nervy...

Naprostý souhlas!
Eponinne, 8 . 1 . 2007, 12:58
I já mám zkušenost s tímto druhem žebrání a opravdu to nenávidím! Také asi proto, že jsem studovala speciální pedagogiku a znakovou řečí se domluvím a znám neslyšící,kteří tohle berou jako útok proti nim. A ona dívka z pražského nádraží?Není to taková dlouhovlasá v žlutooranžové bundě, co chce do Brna a vždycky u toho srdceryvně pláče?!:o)

Souhlasím
anonymní uživatel, 8 . 1 . 2007, 11:14
Sám jsem několikrát potkal kdysi ve vlaku "neslyšící". Tenkrát ještě nabízeli přívěšky za pár korun, takže to byl aspoň "obchod" a ne žebrota. Ovšem na tyhle žebráky jsem narazil taky. A musím říct, že po odmítnutí se tvářej velmi zle a rozezleně a odchází s rozhořčenou gestikulací. Pozor na ně.
© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek