WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Události redakcí zaznamenané

Redakce LitENek

Prosinec patřil tentokrát avantgardě

Dne 12. prosince proběhla v ÚČL AV ČR další přednáška z cyklu Literárněvědné fórum. Josef Vojvodík zde vymezoval pojmy avantgarda, moderna, postmoderna a jejich vzájemné vztahy. Hlavním pilířem se potom stalo tematizování teze smrti avantgardy náhledem postmoderny, která první přišla s myšlenkou likvidace avantgardy, a tím se vlastně pasovala na její místo. Literárněvědné fórum úspěšně navazuje na několikaletou tradici cyklu celoústavních diskusí. Snahou dramaturgie je spíše šíře a pestrost témat než jejich návaznost. Literární historie, body zlomu literárních dějin, reinterpretace českého kánonu a mnoho dalších tematických okruhů si lze vyposlechnout vždy jednou za měsíc. (mk)

Lustigova 80

Těsně před Vánocemi oslavil své osmdesáté narozeniny prozaik a scenárista Arnošt Lustig. Od ministra kultury Martina Štěpánka obdržel při této příležitosti medaili za šíření dobrého jména českého umění v cizině. Nakladatelství Společnosti Franze Kafky, kde je Lustig čestným předsedou, mu při příležitosti jubilea vydalo výbor jeho úvah O literatuře. Prostřednictvím Práva spisovatel vzkázal, aby česká vláda více podporovala domácí kinematografii. Pozastavil se nad tím, že parlament při projednávání státního rozpočtu nepřidělil Kafkově společnosti dotaci na provozní náklady příštího roku. Pro své spisy, které uvažuje přesunout z Mladé fronty k jinému nakladateli, právě přepisuje román Kamarádi. Svěřil se také s tím, že ho po nocích navštěvují hrdinky jeho knih a polemizují s ním o vztahu mezi sexualitou a mravností. (jk)

Samson a Dalila v Národním divadle

Několik dní před vánočními svátky měla v Národním divadle premiéru opera francouzského skladatele Camilla Saint-Saense Samson et Dalile. Na toto jeviště se vrací po třiasedmdesáti letech. Operu nastudoval slovenský tým inscenátorů spolu s šéfdirigentem ND Oliverem Dohnányim. Kromě jedné alternace – mladé domácí posily ansámblu Kateřiny Jalovcové, o níž Dohnányi tvrdí, že „je velkým příslibem do budoucna“ – budou v hlavních rolích vystupovat zahraniční umělci. Do konce sezony je naplánováno dvanáct představení. (jk)

Další pocta pro Magora

Kniha Ivana M. Jirouse Magorovy dopisy se stala v letošním ročníku ankety Lidových novin Knihou roku 2006. Spisovatelé, publicisté, literární kritikové, editoři a nakladatelé opět vybírali to nejlepší z knižní produkce posledního roku. Magorovy dopisy předběhly dokonce i dlouho očekávané trháky knižního trhu – Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí (ta získala stříbrnou příčku) či Prosím stručně Václava Havla (čtvrté místo). Třetí místo obsadily Sebrané spisy Mistra Zhuanga.

(ms)

(22. 12. 2006, 12:00, přidal uživatel jana.kacovska)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek