WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Květ mladé grafiky

(haj)

Neotřelostí, nápaditostí a smyslem pro detail upoutává výstava děl Míly Judge-Fürstové (1975), mladé grafičky narozené v České republice a působící ve Velké Británii, která získala již řadu ocenění (více na www.furstova.com). Její díla můžete zhlédnout v Galerii Anderle. Je jim věnována pouze jediná místnost, určená ke krátkodobým výstavám, neboť těžiště galerie tvoří stálá sbírka afrického umění.

Míla Judge-Fürstová dokázala omezený prostor vyplnit způsobem nečekaným – malá plocha dává ostře vyniknout obsahové a technické rozmanitosti autorčiny tvorby.

Lepty na skle podložené grafikami vrhají na tyto stín a vybízejí ke hře další - prohlížet celek z mnoha úhlů, podílet se na jeho proměně. Před návštěvníkem ožívají ženy s šaty, křídly nebo ženy vstupující do moře. Díla tím nabývají dalšího, snového rozměru.

Zajímavé jsou kresby žen ve spojení s deštěm, naznačeným vystřihováním v papíru. Zcela jinak jsou provedeny variace na téma žena a vášeň: tři koláže znázorňující týž výjev – ženu se soustředěným, nehybným, avšak ne chladným pohledem, která jednou skrývá, podruhé a potřetí naopak odhaluje pistoli. Do tvaru zbraně má složeny i své ruce. Její divokost je stupňována přítomností červené barvy.

V další části výstavy se setkáte s překvapujícími kontexty – šaty ztělesňující dům nebo kniha dům tvořící lákají k procházce jimi. Téma stavby vrcholí dvěma „skládankami příběhů“ v obraze Story I a v papírovém modelu několikapodlažní budovy.

Základní osou exponátů je hra a příběh, nepostrádají též humor, obzvláště díky vracejícímu se motivu loďky.

(14. 12. 2006, 12:00, přidal uživatel zuzana.hajickova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek