WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Asterix opět na plátně kin

Helena Sellnerová

26. října měl v kinech premiéru další animovaný příběh našich oblíbených galských hrdinů - Asterixe a Obelixe. Film má název Asterix a Vikingové.


Tyto postavičky vznikly díky spolupráci Reného Goscinnyho a Alberta Uderze. Oba jsou původem Francouzi. Seznámili se v roce 1951 a začali vytvářet několik projektů. Jednou ze záležitostí, kterou se zabývali, byla snaha najít typického francouzského hrdinu. Po zkoumání historie své vlasti se oba shodli na Galii a Galech. 29. 10. 1959 se představilo světu první vydání časopisu Pibte, kde byla uveřejněna úvodní série Dobrodružství Asterixe, Gala. Prodalo se více než 200 000 kusů!

Asterixova popularita stoupala. René s Albertem si dokonce založili vlastní animační studio, které se jmenovalo Idéfix (pod stejným přízviskem vystupuje i společník obou hrdinů, kterým je malý bílý pejsek). Ke konci roku 1977 přišla nečekaná událost. René ve svých 51 letech zemřel. Albert se ale nevzdal a tvořil dál. Nakonec si roku 1979 záložil vlastní animační studio, které vedl s dcerou Sylvií. Asterix se postupně stal fenoménem. Jeho příběhy byly přeloženy do více než sta jazyků, vznikly filmy a založen byl i jeho zábavní park.

To bylo něco málo k historii, ale vraťme se k aktuálním událostem: Astérix et les Vikings (Asterix a Vikingové). V tom to dánsko-francouzském filmu se můžeme setkat s kvalitním dabingem v provedení: Pavel Trávníček (Asterix), Lucie Vondráčková (Abba), Ota Jirák (Obelix), Zničehonix (Filip Schwarz), Daniel Dítě (Olaf), Věstihlav (Jiří Prager).

Celý děj začíná v poklidné vesničce v Galii, kam přijede Zničehonix - synovec vůdce osady. Asterixovi a Obelixovi je svěřen obtížný úkol. Udělat z městského arogantního chlapce muže a pravého bojovníka. Za jeho maskou se však ukrývá citlivý ustrašený hošík bez dávky zdravého sebevědomí. V té době se do Galie také dostávají Vikingové pátrající po "šampionu strachu", neboť věří, že strach je naučí létat. Hlavní zápletka se nám zamotává unesením mladého Zničehonixe na zamrzlý sever do vesnice Vikingů. Příběhu nechybí ani zamilovaný pár v podání dcery vůdce Vikingů, Abby a zmíněného mladíka. Do situace se zapojují i naši hlavní hrdinové, kteří se vydají hocha zachránit. Po mnoha strastech a nesnázích končí celá výprava šťastně jako vždy hostinou ve vesnici.

Tato komediální záležitost vás jistě nudit nebude. Určitě se zasmějete holubici "Esemesce", uslyšíte i několik diskorytmů a snad vás napadne i spojitost mezi jménem dcery Vikingů a známou skupinou působící nejvíce v 80. letech minulého století.

Film je výborně podkreslen i hudební složkou. Máme možnost se zaposlouchat do orchestrální hudby, která znázorňuje mořské vlny, do moderních rytmů i sladkých tónů Céline Dion "Let your heart decide", jimiž celá story graduje.

I v tomto díle můžeme najít stejný druh lehčího humoru jako v předchozích filmech. Jistě vás osvěží po všech 3D animacích stará klasika (2D). V někom by mohla rozporuplné názory vyvolat snaha přiblížit se dnešní mládeži (holubice Esemeska...), ale je to něco nového, co tento díl odlišuje od minulých. Film tím ztratil klasické prvky, jako byly neustálé bitky s Římany - kteří byli přece jen vtipnější než Vikingové, Obelix tu už tolik nehoní divočáky... Hlavní hrdinové však zůstávají pořád stejní a mají nám co nabídnout.

Jesliže hledáte něco pro odlehčení všedních dnů svého stereotypu, vřele doporučuji.

(hes)

Asterix a Vikingové. Francie/Dánsko, 2006, 78 min., animovaný film, Režie: Stefan Fjeldmark, scénář: Stefan Fjeldmark, Jean-Luc Goossens, dialogy: Philip LaZebnik, komiks: René Goscinny, Albert Uderzo, hudba: Claus Lynge

(22. 11. 2006, 12:00, přidal uživatel helena.sellnerova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek