|
Nejen Bergmanem živ jest švédský film
Nejen Bergmanem živ jest švédský filmDominika Pospíšilová
Česká republika letos již po čtvrté hostila Přehlídku švédského filmu. Kromě klasika Ingmara Bergmana mohli návštěvníci zhlédnout deset snímků současných švédských režisérů, mezi nimi i filmový debut Jespera Ganslandta Falkenbergská rozlučka, který je za Švédsko nominován na Oscara. Přehlídka, pořádaná Švédským velvyslanectvím za podpory Švédského institutu i české FAMU a dalších institucí, byla zahájena 1. listopadu 2006 v kině Světozor. Úvodní slovo pronesla nová švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam. Letošní ročník navázal na úspěch přehlídek let 2000, 2001, 2003. Roku 2004 se švédský film představil českým divákům v rámci festivalu Skandinávský podzim. Tradičním partnerem se stalo kino Aero, kam se letošní přehlídka přesunula 2. listopadu. Jako úvodní snímek se představil film Čtyři týdny v červnu (Fyra veckor i juni) režiséra Henryho Meyera, který se přehlídky osobně zúčastnil. Uvedení svého filmu v Praze považuje za čest, protože je velkým obdivovatelem české filmové školy, hlavně Miloše Formana. Symbolicky působil i poloviční český původ hlavní protagonistky Meyerova filmu Tuvy Novotne, jejíž otec v 80. letech emigroval do Švédska. Ani letos nemohli pořadatelé zapomenout na Ingmara Bergmana, který je v Česku stále jediným notoricky známým švédským režisérem, a to i přesto, že jeho filmy nikdy nebyly nadabovány česky. Tomuto velikánovi byl věnován celý pátek. Byly promítnuty jak jeho dva filmy Lesní jahody a Mlčení, tak nový dokument o životě a díle Ingmara Bergmana Bergman Island (rež. Marie Nyreröd, 2006). Součástí „Bergmanova dne“ byl i snímek Světlo je mým společníkem (Ljuset håller mig sällskap; rež. Carl Gustav Nykvist, 2000) věnovaný nedávno zesnulému Svenu Nykvistovi, Bergmanovu vrchnímu kameramanovi a příteli. Velkým lákadlem pro filmové labužníky byla již zmiňovaná nominace na Oscara, Falkenbergská rozlučka (Farväl Falkenberg; rež. Jesper Ganslandt, 2006; příběh o přátelství pěti mladých mužů, o jejich snech, touhách a loučení s malým přímořským městem) nebo Kontejnér, který jeho režisér Lukas Moodysson, známý svou netypickou tvorbou, popsal jako „černobílý němý film se zvukem“. Mezi uvedenými díly se objevila v současné době velmi oblíbená teenagerská komedie - Hip hip hurá (Hip hip hora; rež. Teresa Fabik, 2004) nebo God Save The King (Tjenare kungen; 2005) režiséra Ulfa Malmrose, z jehož dílny se představila i gangsterská komedie o věčném rozporu venkov - město Malá Sussie (Smala Sussie; 2003). Tradiční vážný ráz severského filmu prezentovaly kromě Bergmanova Mlčení snímky Darlecarlians (Masjävlar; rež. Maria Blom, 2004) a Harryho dcery (Harrys döttrar; rež. Richard Hobert, 2005). 6. listopadu se přehlídka přenesla do brněnského kina Scala. Do 8. listopadu se tam na filmovém plátně objevily kromě snímků z „Bergmanova pátku“ i filmy Falkenbergská rozlučka a Darlecarlians.
Od 1. do 8. listopadu zhlédlo švédské filmové novinky přes 500 platících návštěvníků (mimo "platící" se na přehlídku podívali i VIP hosté a novináři). Jasným favoritem byla Falkenbergská rozlučka (121 platících), potom Darlecarlians (65) a v těsném závěsu se držel opět Ingmar Bergman (Lesní jahody 58, Bergman island 45). Vzhledem k tomu, že většina filmů byla uváděna v původním znění s anglickými titulky nebo se simultánním překladem do sluchátek a že v Česku není švédská filmová produkce běžně uváděna, dá se i půl tisíce diváků považovat za úspěch.
Švédská filmová škola opravdu má českým divákům co říct. Doufejme, že se zájem o ni z české strany zvýší, protože ani filmy vybrané odborníky pro Přehlídky švédského filmu nejsou (snad s výjimkou Bergmana) v Česku k sehnání.
(Obrázek Ingmar Bergman s kinematografem - v galerii) (12. 11. 2006, 12:00, přidal uživatel dominika.pospisilova)
Debata k článku |