WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Hledal cestu k lidem

Zuzana Hajíčková

Před sto lety se v Praze na Žižkově narodil Jaroslav Ježek, budoucí skladatel populární a vážné hudby. Výročí bylo výzvou Františku Cingerovi, který k této příležitosti připravil Ježkův životopis Šťastné blues aneb Z deníku Jaroslava Ježka. Tím prolomil padesátiletou pomlku od posledního zpracování skladatelových osudů Václavem Holzknechtem.


Kniha poprvé zachycuje Ježkovy osudy nezkráceně. Nesmlčuje, co mělo před více než půl stoletím zůstat veřejnosti (mj. působením režimu) skryto. Autor čtenáře na mezery dosavadních pojednání o Ježkovi upozorňuje a zároveň mu klade řadu otázek k hlubšímu zamyšlení nad okolnostmi skladatelova života, úzce spjatými s dějinnými událostmi. Jsou před ním bourány mylné legendy vzniklé neznalostí skutečného Ježkova života. Třeba představy, že nebýt Voskovce, Wericha a Osvobozeného divadla, nikdy by se neprosadil, nebo že jej oba herci nechali v Americe, kam všichni společně uprchli před nacismem r. 1939, bídě napospas. Opak je pravdou.

Ježkovo blues nebylo zdaleka šťastné, jak uvádí název knihy, nicméně vystihuje Ježkův životní přístup. Sám těžce zdravotně zkoušen (téměř slepý, se špatným sluchem a potížemi s ledvinami), nevzdával se a hledal cestu k lidem skrze hudbu, aby jim mohl působit radost. Nechtěl zůstat odříznut svými handicapy, potřeboval vědět, že mu mezi lidmi patří místo. Ježek se velmi angažoval ve společensko-politickém životě, např. vůči zmíněnému nacismu – jeho blues znělo laskavě, ale nebálo se ostré kritiky a odvážných činů. Občas na to doplatil i fyzicky.

Kniha nám dává nahlédnout do skladatelova autentického vnitřního světa: z poloviny sestává z deníkových zápisů a korespondence s uměleckými osobnostmi z domova a zahraničí i s rodinnými příslušníky, jsou zde otištěny také tři dobové rozhovory s Ježkem. Tyto pasáže Cinger citlivě začlenil do svého výkladu a vhodně je komentuje.

Zajímavě je řešena posloupnost kapitol – od Ježkovy emigrace zpět k dětství a dospívání a opět zpátky k exilu, zakončenému předčasnou smrtí. V podtitulcích názvů kapitol se objevují hudební termíny k provedení jednotlivých částí skladeb, které vystihují ladění patřičných kapitol, a tak se samotná kniha stává svébytným hudebním dílem. Po motivu smrti se znovu rozezní melodie Ježkova neutuchajícího optimismu, poselství, jež celé blues šťastně uzavírá.

Kniha je čtenářským zážitkem. Je precizně připravena, nechybí fotografické přílohy a obšírný aparát – slovníček osobností, přehled Ježkova života v datech a seznam literatury.


František Cinger: Šťastné blues aneb Z deníku Jaroslava Ježka. BVD, s.r.o., Praha 2006, 248 str.


Zuzana Hajíčková


Litenky č. 2/22

(1. 11. 2006, 12:00, přidal uživatel zuzana.hajickova)

Debata k článku

trucco pc need for speed most wanted
anonymní uživatel, 19 . 9 . 2007, 12:46
Ă?ÂĄMuchas gracias de todo lo que hacen y del sevicio perfecto!

computer discount siena facile baccarat
sequencer software mac apuesta enli'nea fichas
download suoneria trash tavola rastrello club
acrobat adobe pdf software window gutshot over hearts
comparison phone service wireless glimmer

trucco pc need for speed most wanted
anonymní uživatel, 19 . 9 . 2007, 12:45
Ă?ÂĄMuchas gracias de todo lo que hacen y del sevicio perfecto!

computer discount siena facile baccarat
sequencer software mac apuesta enli'nea fichas
download suoneria trash tavola rastrello club
acrobat adobe pdf software window gutshot over hearts
comparison phone service wireless glimmer


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek