WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Události redakcí zaznamenané

Redakce

První český film roku 2006

V kinech se objevil první letošní český film Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, natočený podle stejnojmenné divadelní inscenace, která byla nominována na cenu Alfréda Radoka. Snímek režírovali Pavel Göbl a Roman Švejda, na scénáři spolupracoval autor původní divadelní hry René Levínský. Ještě žiju… je autory zařazen – jak je v poslední době v českých filmech zvykem – do žánru lehce absurdní tragikomedie (v tomto případě ještě současné a přiměřeně suché). Film je plný divadelních gest, tato látka tedy spíš patří na jeviště než na plátno. Jedná se v podstatě o nedějový film, který je založen na konverzačních výstupech skupiny hlavních hrdinů - i to umocňuje dojem spíše divadelní inscenace než filmu.

Autoři se zjevně snažili vytvořit skutečné „živé“ postavy, které by nepůsobily jako vykonstruované charaktery, ale někdy tato snaha vystupuje až příliš napovrch, a hrdinové působí strojeně. Osudy jednotlivých postav, na které měla být zaměřená pozornost, se rozplývají ve snaze o postižení genia loci malého nádraží. Pokud se tento film snažil navázat na tradici děl, které jakoby dokumentují všední život, ono malicherné hemžení a bezvýznamné počínání „malého českého člověka“, rozhodně neuspěl. Na to není jednání hrdinů dostatečně spontánní, takže působí falešně. Jedná se o nepříliš úspěšný začátek českého filmového roku.

Levínský, René: Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. Režie: Pavel Göbl, Roman Švejda, ČR 2005.

(maj)

Rok mozartovských a židovských oslav

Letošní rok bude štědrý především pro milovníky nesmrtelné hudby Wolfganga Amadea Mozarta a pro příznivce židovské kultury.

Výročí 250. let od narození věhlasného skladatele podnítilo Prahu (o Salcburku a Vídni ani nemluvě) k uspořádání několika zajímavých mozartovských akcí. Kromě programu v nabídce festivalů Pražské jaro a Pražský podzim si podrobnější informace o pražských mozartovských oslavách můžete přečíst na www.mozartpraha2006.cz. Kromě jiného se zde dozvíte o novém dokumentu, věnovaném Mozartově životní etapě v Praze, všech připravovaných výstavách, týkajících se (nejen) Mozarta, nebo se můžete vydat na místopisnou procházku po mistrových stopách zanechaných v Praze. Pro případné náruživé zájemce je tu odkaz i na zahraniční webové stránky www.mozart2006.net.

Významné výročí slaví i Židovské muzeum v Praze - bylo založeno přesně před 100 lety. Dle slov ředitele muzea Lea Pavláta se jubileum stává příležitostí, jak veřejnosti přiblížit českou židovskou historii a kulturu. Rok s židovskou kulturou je projekt zahrnující množství výstav, festivalů, přednášek, filmů, divadla a mnohého dalšího. Dobrou zprávou může být i to, že akce se budou pořádat po celé republice, menší města nevyjímaje. Pro další a přesnější informace opět poslouží internetová stránka www.jewishmuseum.cz.

(mka)

Ve Smečkách byla otevřena nová galerie

Pražská plynárenská a.s. otevřela v centru Prahy svou vlastní galerii (přesná adresa: Ve Smečkách 24). Stalo se tak 8. 1. 2005 a k slavnostnímu entrée slavnostním slovem přispěl i primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Historicky první výstavou se stala expozice děl dvou významných českých výtvarníků - Jiřího Koláře (1914-2002) a jeho přítele, výtvarníka Ladislava Nováka (1925-1999). Expozice s názvem Znovu spolu potrvá od 9. 1. 2005 do 30. 3. 2006 a v suterénních prostorách je doprovázena výstavou neznámých, však znovu objevených koláží Jiřího Koláře pro publikaci FIT Prague 1970 (dárková brožura účastníkům sjezdu mezinárodní federace překladatelů). Galerie hodlá veřejnost seznámit s unikátní sbírkou české koláže a další poválečné umělecké tvorby ze sbírek Pražské plynárenské a.s. Zbývá jen doufat, aby se její ambice k radosti návštěvníků beze zbytku splnily.

(více informací na: www.ppas.cz a brzy snad i www.galeriesmecky.cz)

(eka)

Autor Švejka má pomník na Žižkově

Už téměř čtyři měsíce se Prokopovo náměstí může pochlubit novým pomníkem věnovaným jednomu z největších českých humoristů - Jaroslavu Haškovi, jehož autorem je Karel Nepraš a jeho dcera Karolína Neprašová. Bohužel realizace originálního jezdeckého pomníku z bronzu a žuly trvala dlouhých osm let a Karel Nepraš se jejího dokončení nedožil (zemřel 2.3. 2002). Otěže po něm převzala jeho dcera a bustu, která k celosti díla chyběla, vytvořila sama. Pomník v sobě spojuje důstojnost a vtip, tradici i modernost, takže určitě stojí zato k němu na pár chvil zabloudit.

(čop)

Napoleon po 200 letech

Blízko obce Tvarožné na Brněnsku se 3. 11. 2005 uskutečnila velkolepá rekonstrukce bitvy u Slavkova. Přijelo se na ni podívat až 30 000 lidí, kvůli kterým sloužila část dálnice D1 jako parkoviště. Ve vojenských uniformách se představilo 4000 mužů z 23 zemí světa. Napoleonem se pro toto odpoledne stal americký herec Mark Schneider, jehož výrazná podoba se slavným císařem jen utvrzovala diváky v přesvědčení, že je skutečně 2. 11. 1805 (přesné datum bitvy). Naštěstí zraněných bylo nesrovnatelně méně (jen 8) a žádná úmrtí.

(hol)

(9. 12. 2005, 12:00, přidal uživatel helena.hollova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek