WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
HlucnaSamota.Net
. časopis . : . . hudba - mp3 .
Hlučná samota - nymburk jinýma očima

Nymburk má své heslo ve Wikipedii. Pomozte jej editovat!Pokud si počítač dobře neochráníte, hackeři se dřív nebo později dostanou dovnitř -- to bylo hlavní motto počítačové bezpečnosti už od počátku Internetu. Zabezpečovat, ochraňovat, lepit díry, sledovat záznamy ze serverů, jestli se někdo nepokouší dostat dovnitř, pátrat po útočnících, podávat trestní oznámení. A nebo úplně jinak? Nechat všechny návštěvníky webu, aby sami editovali obsah stránek, jakkoliv se jim zlíbí? To je myšlenka systému Wiki, na jehož principu nyní vzniká jedna z největších encyklopedií současnosti, Wikipedia.


Vytvářejí ji dobrovolníci z celého světa, střípek po střípku, anglická verze má dnes už přes půl milionu záznamů, česká přes třináct tisíc (Ottův slovník naučný měl 180 000 hesel). Kdokoliv, kdo akceptuje pravidla (hlavně nezaujatost, nekomerčnost, stylová a technická pravidla) může do Wikipedie přispět svou troškou. Byť jen jedinou větou nebo opravou věcné či pravopisné chyby. A nebo celým článkem o ještě nezmapovaném tématu. Nejen celá encyklopedie, ale i jednotlivé věty i formulace jsou společným dílem zúčastněných autorů. Na editování Wikipedie dokonce vzniká i závislost. Neustále je co zlepšovat, hesla se dají propojovat křížovými odkazy, shánět další informace... Wiki se dá výborně použít i ve škole. Celá třída například může místo samostatného/soutěživého psaní seminárních prací společně vytvářet smysluplný a pro ostatní užitečný web, navíc otevřený korekturám z vnějšku.

I Nymburk už má v české verzi své encyklopedické heslo (vedle Lysé a Přerova nad Labem). Zatím stručné, takže příručky o historii do ruky, pamětníky k ruce a pište!

(Nymburk, 4. 8. 2005, 0:00)


vytiskni [=]

Tento článek zhlédlo 6120 párů očí.

Diskuse k článku

preklep
anonymní uživatel, 7 . 12 . 2005, 11:01
To je dobry, ze je Nymburk ve Wikipedii, nasel jsem tam preklep - misto krematorium je tam krematiorium, ale nemuzu to vopravit.


Odkazy:© HlucnaSamota.net 2002 - 2012 | prostor poskytuje eldar.cz | web zrobil klokánek | mapa stránek