Zahajovací koncert XIII mezinárodního hudebního festivalu  2003
Nymburské dny B. M. Černohorského
11. dubna 2003 v kulturním domě Nymburk.


Koncert dříve nazývaný Kálikův Nymburk, neb jest tomuto skladateli věnován.
Akce mi nezačala nejlépe, problémy s dopravou zapříčinily, že jsem nestíhal zkoušky všech sborů a nevěděl pak nastavení hlasitosti (abych nepřebudil při nahrávání), což se možná někde stalo. Ale po pořádku:
Oficielní večer začal vítacím rautem s přivítáním zástupcem města. Přiznám se, že nemám rád rauty předem, protože s plným břichem se špatně zpívá a po vystoupení naopak bývá chuť dvojnásobná.
Fota z přivítání, pán vlevo je švédský " PAN sbormistr "

Neoficielní večer začal před rautem a i po něm se sbory rozezpívávaly a prováděly akustické zkoušky, fota jsou z našeho rozezpívání:

Prvním sborem programu byl po dlouhém úvodu (který mne letos nenadchnul) sbor ZŠ Komenského, vedený učitelkou Š. Bebutovou. Sice zpíval jen jednodušší věci, ale i tak vysoce cením a vychvaluji jeho činnost, věřím, že někdo z řady děcek (a bohužel převážně dívek) bude provozovat zpěv jako koníček i v dospělosti. Proto musím pochválit paní učitelku, které se podařilo po odchodu loňské deváté třídy a která tvořila základ jejího úspěšného loňského sboru, za to, že vybudovala z mladších funkceschopné pokračování.

Druhým účinkujícím sborem byl Hlahol Nymburk. Zpívali jsme P. Ebena Stálá láska, Pod zeleným dubem, J. Nováka Velox amoenum a B.Martinů Sestra travička. Po pěvecké stránce ve stálé lásce byl naprosto hrozný nástup sopránů, skladba celkově nepovedená. Druhá skladba byla o kousek lepší, bohužel jsme ji již zpívali mnohom lépěji (řekl bych silně umírněně a diplomaticky), třetí Velox byl zase o kousek lepší, nikoliv však špičkový. Poslední skladba (kdybychom ji v závěru na dvou místech nepomršili) byla už provedena celkem solidně. V pohledu na výběr skladeb tam byly 4 mrtvoly - dvě pod padlým stromem, jeden otrávený a jedna zazděná. Nějak toho tolik nemusím, na TV Nova se koukám jen vyjímečně. Na druhou stranu žádný Lukáš, který se nám celkem daří.
Co dodat - bohužel jsou mezi námi i ne tak kritické názory! a bude nutno se dle toho zachovat.

Vox Nymburgensis, další sborové vystoupení. Byli o stupeň lepší než my, hlasově vyrovnanější . V jejich podání zaznělo i největší překvapení večera  (a dle mne i nejlepší skladba) - sbormistrem Mikuškem aranžované Nohavicovo Muzeum. Všichni účinkující se převlékli z Black and White (kvádra, motýlci apod.) do různého (lidovějšího)  a začali rapovat.Celý sál se smál, myslím, že ohlas byl hlavně u mladších posluchačů (i můj věk považuji dle toho za mladistvý, he). Bohužel nemám fotky, neb jsem to dvakrát natáčel  (minidisk a kamera) a víc jsem nestíhal (budu se muset víc snažit, třeba něco vyjde z kamery).
Prostě něco takového ještě Kálik nezažil....

Pěveckou špičkou večera bylo bezesporu vystoupení Stockholm music gymnasium pod vedením sbormistra pana B. Olléna. Slyšeli jsme naprosto perfektní sborový zvuk , chybičky na první poslech jsem vůbec nezachytil. Daný sbor byl hoden vystoupení v Rudolfinu, nevím, zda si to nymburské publikum uvědomovalo. Zkusil jsme si spočítat hlasy - asi 30 dívek a 15 mladých mužů ( a to ještě dirigent vysvětlil, že je zdejší vánice zaskočily a že jich 20 procent kvůli chřipce sedí jen jako posluchači ).
Fotky jsou bohužel z dálky a ve tmě, proto nejsou moc dobré:



 
 

Závěr: Budeme doufat, že se naše další koncerty ( s míšenským sborem a pak v rámci BMČ v kostelním prostředí ) víc podaří , chrámový repertoár je pro Hlahol milostivější, než těžké skladby současných či moderních autorů  .
Škoda , že se pro nemoc nezúčastnil pozvaný prof. Lukáš , snad pro to, že jsme od něj nic nezpívali (byť v repertoáru máme a přiznám se, že se mi ty poslední, co cvičíme, obzvlášť líbí)

Záznam: Nahrával jsem, CD Kálik 2003 snad vznikne, fotek je též dost a Voxovské rapování mám zachyceno i na kameře.


Zpět na kroniku Hlaholu