WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Tři pohledy na iniciativu a její iniciátory - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

Tři pohledy na iniciativu a její iniciátory


klokanek


Zdá se, že se v zatuchlém Nymburce začíná něco dít. 21. prosince se hlavně mladí lidé sešli v muzeu, seděli kolem dlouhého dřevěného stolu ve starobylém muzejním sále a debatovali o tom, co dál, co změnit. Zpočátku to debatu moc nepřipomínalo. Jakub Macura, který se ujal moderování (odvážně, protože málokdo má s něčím podobným zkušenost) moc nevypadal, že dění nechá zcela v rukou příchozích, jak sliboval. „My jsme si napsali takový scénář,“ řekl.
Jakoby měla vzniknout skupina lidí, která bude cosi záhadného podnikat, nebude ale oficiálně existovat, v případě potřeby se zaštítí skautským střediskem, bude v ní platit absolutní demokracie, nebude mít oficiální „vůdce“, ale přesto bude trochu plánovaná, trochu řízená. Ale přitom se Jakub nezeptal – přesto, že sliboval – co kdo z příchozích může iniciativě nabídnout, co by očekával. Mnozí přišli právě proto, že jsou se stavem veřejného dění v Nymburce nespokojeni. Každého pálí něco konkrétního. A je schopen třeba i něco obětovat. Ale to organizátoři nevyslechli. Stačilo by pětiminutové kolečko okolo stolu. V nestřežených okamžicích, bez autoritativního vedení moderátora, si to lidi šuškali mezi sebou.
Už to začalo vypadat tragicky. Už už se zdálo, že bude debata rozpuštěna a příští setkání bude mít stejné téma: Vymyslet téma debaty.
Naštěstí v posledních deseti minutách všichni netrpělivě vykřičeli nejzoufalejší problémy, které byly zapsány a snad se na ně někdy v budoucnosti naváže. Takže naděje.
Nymburk.net přináší tři pohledy na toto první setkání. Pohled studentky gymnázia, redaktora Nymburk.netu s lehce politickými ambicemi a oficiální zápis Jakuba Macury. Další text slíbil (možná „nejopozičnější“ účastník diskusního setkání) Pavel Plaček. Debaty na Internetu se rozhořely hned po uveřejnění článků. Snad nezůstanou jenom v úzkým kroužku zúčastněných.
Další diskusní setkání je naplánováno na 18. leden.

(9. 1. 2004, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2004
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-334