WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.
Nymburská čajovna na cestě uvede filmy Petra Marka - Hlučná samota - Nymburk jinýma očima
tisková zpráva

Nymburská čajovna na cestě uvede filmy Petra Marka


klokanek


Tuto neděli, 6. dubna 2008 od 16.00, uvede filmový klub nymburské Čajovny na cestě pásmo filmů, které v televizi či místním kině uvidíte stěží. Tentokrát představí poslední dva celovečerní filmy nezávislého českého tvůrce Petra Marka, filmy Láska shora a Nebýt dnešní.
Petr Marek (*1974) natáčí filmy už od devíti let. Až do dneška pod hlavičkou Unarfilm, amatérské filmové společnosti svého děda a otce, která se věnovala především záznamům hokejových utkání, natočil několik desítek filmů. Nejkratší z nich trvá devět sekund, nejdelší čtyři hodiny. Širší pozornosti se dostalo jeho dvěma posledním celovečením snímkům Láska shora a Nebýt dnešní. Je členem improvizační skupiny Dekadentní divadlo Beruška, skládá muziku, coby Muzikant Králíček se objevuje v dokumentárním opusu Jana Gogoly ml. Národ sobě, v současnosti se věnuje elektronické hudbě v uskupení Midi Lidi, vyučuje na FAMU.


Lásku shora natočil Petr Marek už jako zkušený amatérský filmař. Šestnáctimilimetrový barevný film nese hravou road movie, která se jako bludná říčka nachází a zase ztrácí a to i ve filmové formě. Stylizované, toporně či rozverně hrané pasáže se mísí s mrazivě silnými dokumentárními, v nichž jsou herci nuceni vypadnout ze svých rolí. Vše podporuje autorská hudba.
105 minut, 2002, v hlavní roli Prokop Holoubek, dále hrají Magdalena Hrubá, Jana Marková, Bohdan Karásek, Petr Marek, Vít Janeček a další.


Nebýt dnešní je důkazem, že i malou digitální kamerkou a s minimálním štábem je možné natočit formálně propracovaný a zajímavý film. Parta feťáků se vydává na chatu, se záměrem zbavit se v lůně přírody závislosti. Po úvodu zdánlivě psychologického dramatu však režisér rozvíří a proplete filmový čas takovým způsobem, že se vám z toho zatočí hlava.
2005, 110 minut. Hrají: XXXH´X XOˇXXOXX - Gerard Hudeček, Jiří Najvert, Marta Pilařová.


(bližší informace o obou filmech na webu Petra Marka: http://www.unarclub.cz/Unarfilm.html)


Oficiální i neoficiální projekce pro kamarády začali v Čajovně na cestě pořádat nadšenci kolem kulturního serveru Hlučnásamota.net před nedávnem. “Nabídka zajímavých filmů v Nymburce chybí,” říká jeden z nich, Aleš Mocek. “Když se podíváte na nabídku kina, je jasně vidět, že tady běží jen mainstreamové filmy a na ty dobré, co se urodí na festivalech, zbyde místa jen sporadicky, pokud vůbec.”
“Díky kontaktům se studenty filmových škol a nezávislými tvůrci jsme schopní dovézt do Nymburka filmy, které jinde k vidění nejsou. Často se objeví jen na úzce zaměřených festivalech a zapadnou, což je škoda,” říká druhý z organizátorů, student dokumentárního filmu, Honza Šípek. “Často se říká, že na klubové filmy by na malém městě nikdo nechodil. My zkoušíme, jestli to tak doopravdy je, a zatím jsme příjemně překvapeni. Jsme samozřejmě svázáni autorským zákonem. Proto do oficiálních projekcí zařazujeme jen filmy, k nimž můžeme získat svolení přímo od tvůrců. Ostatní si můžeme pouštět maximálně pro sebe,” dodává.


Kontakty
filmový klub
- Aleš Mocek - 724 331 896
- Honza Šípek - 776 817 817

Čajovna na cestě http://eldar.cz/naceste
(Nymburk, 30. 3. 2008, 12:00)

Hlučná samota - Nymburk jinýma očima

© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2008
článek naleznete na adrese http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-2138