rozhovor
Setkání basslidiček 2007
Wethes
S baskytaristou a kytaristou Michalem Kořínkem jsem se sešel u příležitosti dalšího setkání basslidiček a s otázkami jsem zabrousil nejen k basslidičkám. Setkání basslidiček proběhne v sobotu 23. 6. 2007 od 10:00 h do 18: 00 h v kulturním domě v Nymburce. Večerní program se poté přesune do kavárny U Tanečnice, kde bude následovat jam-session baskytaristů.
Blíží se třetí Setkání basslidiček. Jak celá myšlenka vznikla?
Musím Tě opravit, letošní setkání je již čtvrté. První bylo 19.6.2004 a od té doby bylo zatím každý rok. Myšlenka je spojená s Basovými stránkami pro Pavlu (http://www.sweb.cz/korinem/sevi/ nebo http://basstranky.cz), které jsem začal dělat někdy začátkem roku 2004. Chtěl jsem tenkrát najít nějaké basový poučky, nebo příručky pro kolegu a zjistil jsem, že informací o baskytaře je na webu poskrovnu. Náhodou jsem narazil na Simonům web (http://bassg.wz.cz/) a v návštěvní knize tam byl vzkaz právě od oné Pavly, že začíná hrát na basu a uvítá každou radu. Měl jsem tehdy období, kdy jsem byl hodně na dně a snažil jsme se něco dělat. Napsal jsem ji, že jí můžu zkusit poradit. Potom mě napadlo, že když jí budu posílat rady mailem, ztratím v tom brzy přehled a že by nebylo špatný udělat webovou stránku, kterou by mohli třeba využít i ostatní.
Když už jsem stránky začal tvořit, začali se mi ozývat lidi s připomínkami, nebo s prosbami o radu. Napadlo mě, že by stálo za to uspořádat i nějaké živé setkání, kde by si mohli všichni vyměňovat zkušenosti, začátečníci by mohli získat užitečné rady od ostatních a mohlo by se tam i sem tam něco předvést. Ať už vystoupení, nebo nástroje a aparatura. Měl jsem z toho nejdřív trochu strach, ale nakonec se to povedlo. Vyšla mi vstříc paní Svobodová z MěKS pronájmem prostor a pan Misař technickou podporou a tím se to všechno rozjelo.
Basáci na mě působí, oproti zpěvákům a kytaristům, klidným dojmem. Myslíš, že existuje nějaký charakterový předpoklad pro baskytaristu?
Myslím, že ne. Ten dojem asi vzniká z toho, že část baskytaristů se rekrutuje z lidí, kteří nikdy předtím na nic nehráli a do kapely se dostanou stylem ? hele máme kapelu a sháníme basáka. Nechceš to zkusit, je to dost jednoduchý? Takže zpočátku takovej basák kam ho postavíš, tam ho najdeš a co mu řekneš aby hrál, to hraje. Ale neplatí to vždycky. Někdy basu vezme i kytarista, který ?přebejvá?, což je můj případ, nebo jsou lidi, kteří se cíleně rozhodnou pro baskytaru a přesně vědí, co chtějí.
Taky si myslím, že záleží na prostoru, který si basák v kapele získá. Pokud má kapela dvě agresivní kytary a hodně zpěvů, tak basák má málo prostoru a zůstává ?dole?. Pak mu nezbývá než ?být klidný?. V kapelách, kde je jeden kytarista a jeden basák vzniká pro basu víc prostoru a basa může suplovat druhou kytaru, nebo se pouštět i do melodických linek. Pak je po klidu a basák je najednou vidět i slyšet.
Jaké máš reakce od návštěvníků na předešlá setkání?
Reakce jsou většinou spokojené. Jistě se našlo i hodně nedostatků, ale Basslidičky byli vždycky natolik tolerantní, že nikdy nic nekritizovali. Když něco nebylo úplně ideální, vzali to vždy tak, že se snažím něco dělat a nikdo jinej to nedělá, takže i když se něco nepovede, hlavně, že se něco děje a mám dojem, že mi i většina fandí. Snažím se to dělat pro nás basáky a doufám, že to tak ostatní berou.
V minulém roce vystoupil na setkání Pavel Jakub Ryba, jak se Ti to podařilo?
Jako většina podobných nečekaných věcí. V loňském roce pořádala firma Warwick akci Warwick Tour. Prezentaci svých výrobků. Prezident firmy Warwick pro Českou republiku pan Michal Filek (sám aktivní kontrabasista) zjišťoval u pana Misaře možnost provést takovou prezentaci v Nymburce. Pan Misař mu dal kontakt na mě a s panem Filkem jsme se dohodli že Basslidičky 2oo6 spojíme s Warwick Tour. A protože Pavel Jakub Ryba je reprezentativní hráč Warwicku, nebyl problém aby vystoupil v rámci Warwick Tour. Jeho vystoupení je vlastně zásluha pana Filka.
Představ nám letošní program.
Letošní program nebude asi takový trhák, ale doufám, že bude přesto zajímavý. Jsou připraveny přednášky na témata jak se člověk stane basákem, kde všude se dají najít na internetu informace o baskytaře a basácích, jakým způsobem efektivně cvičit a hlubší pohled na šestistrunou baskytaru. Celé to bude proloženo vystoupením Tria Surikhata, J.N.F. Urbance, Adama Misaře a skupiny Deverova chyba. Setkání letos využije k prezentaci firma Musicdata, která představí basovou aparaturu Hughes & Kettner.
Novinkou bude letos večerní bassjamm U Tanečnice, kde budou mít basáci, které nesklátí horko a únava, možnost si společně zajammovat na baskytary.
Jakým způsobem vybíráš hosty a koho bys v budoucnu rád pozval?
Snažím se program vyvážit tak, aby v něm bylo nějaké poučení a předávání praktických zkušeností, aby v něm zazněla různá muzika ve které hraje výraznou roli basová kytara a aby se v něm objevily baskytary, nebo basová aparatura včetně odborného výkladu. Podle to se snažím vybírat hosty. Ono slovo vybírat je možná trochu silné. Snažím se oslovovat a přemlouvat. Je ale i pravda, že někteří hosté mě oslovili sami a k mé radosti se sami nabídli.
V budoucnu bych rád pozval nějakého výrobce lampové aparatury, který by tuto problematiku důkladně rozebral. V názorech na lampové aparáty totiž panují mezi basáky diametrálně odlišné názory, které jsou někdy spíš výsledkem předsudků a informací z doslechu než výsledkem osobních zkušeností. Znám v republice tři domácí výrobce, ale zatím se mi nepodařilo žádného z nich získat. Tak snad to jednou vyjde.
Na kterou z přednášek nebo vystoupení se nejvíce těšíš?
Mám-li být upřímný, těším se až to všechno dobře skončí a já si budu setkání v klidu rekapitulovat. Ale rád si třeba poslechnu přednášku ?Jenicha? Urbance a jsem zvědavý na aparáty Hughes&Kettner.
Ty sám hraješ na baskytaru ve skupině SO, čím tě tento nástroj přitahuje?
Jak říkám, jsem původně kytarista, takže k base přistupuji trochu jako ke kytaře a hledám pro ni i melodickou polohu. Basa mě přitahuje konkrétnějším zvukem. Kytary většinou vytvářejí nějaký podklad, nebo sóla. Baskytara hraje spíš jeden tón. Vytváří si vlastní linku. Hraje se na ní když to tak řeknu trochu přehledněji. A když člověk dokáže vymyslet a zahrát linku, která drží celou písničku pohromadě, je to dobrý pocit.
Kromě skupiny SO hraješ i v Qwil, čím se podle Tebe tyto kapely liší?
V Qwil hraji na kytaru, takže už tohle je dostatečný rozdíl. Ale teď vážně. SO je kapela, která stojí na textech a muzice, kterou vytváří Luboš (kytarista). Jsou takovými jeho zpověďmi. Mám tím tak trochu předepsanou formu, do které si vytvářím basovou linku. Takže nemusím přemýšlet, jak bude písnička dál pokračovat, jak se bude vyvíjet. I když se někdy i s bubeníkem na úpravě písniček SO podílíme všichni. Trochu alibisticky řeknu, že Luboš vymyslí melodii a já si pak do jeho kytary stavím basu.
Qwil tvoří jiným způsobem. Jednak se podílíme také všichni, ale hlavně texty tvoří převážně Petra a o hudbu se snažím já, takže je tam možná víc cítit můj vliv. Řekl bych, že Qwil je veselejší, žánrově pestřejší a tanečnější než SO. Tím tanečnější myslím, že na písničky od Qwil se dá líp tancovat.
Máš za sebou docela dost nahrávek, s kterou jsi nejvíce spokojený?
Jsem spokojený s tím, že všechny nahrávky vůbec existují. Že se písničky zaznamenaly a nezmizí, ani když zapomeneme jak jsme je hráli. Ale nejvíc spokojený jsem s nahrávkou Týden v láhvi, který jsme nahráli s autorským uskupením Potěškoště. Nejsou tam špatné nápady, ale hlavně se mi líbí zvukově. Nahrávali jsme ho ve Studiu sklep u Ládi Douska v Kolíně.
Překvapuje mě, jak odlišně zní kapely z okolí Lysé nad Labem, Nymburka a Poděbrad. Ta města jsou blízko sebe, přesto se v nich hraje trochu jiná hudba. Čím myslíš, že to je?
Tak to vnímám taky. Už od dob kdy jsem na přelomu 80. a 90. let minulého století jezdil do Nymburka na gymnázium a někdy v roce 1990 jsem začal víc pronikat do hudebního podhoubí. Tehdy jsem vnímal věci jednodušeji. Poděbrady pro mě byli kapely stylu hippie, Nymburk punkeři a Lysá rockeři a underground (nezapomenutelní Lucidum Intervalla). Teď po letech už to tak černobíle nevidím. Ale troufnu si tvrdit, že ty odlišnosti můžou pocházet z povah těchto tří měst. Lysá je blízko Praze a pokud někdo chce dělat muziku, utíká do Prahy, kde je víc možností. Lysá je také takové krásné a klidné městečko. Takže muzika se tam dělá spíš pro muziku. Nymburk je největší z těch tří měst a jak to v něm vypadá, všichni víme. Boleslavská třída plná hluku. Město věčně rozkopané. Všude hodně lidí. To přímo volá po rebelii a protestech. Poděbrady jsou zase lázeňské městečko, všude plno zeleně a člověk tam víc vnímá kontakt s přírodou a není tolik frustrován špínou a hlukem.
Ale jak říkám, dnes už to nevidím černobíle. V Poděbradech, Nymburce i v Lysé se některé styly prolínají a hlavně se prolínají i členové kapel. Není výjimkou, když kapelu tvoří lidi z Lysé a lidi z Nymburka. Nebo různé Poděbradsko-Nymburské projekty. A nesmíme zapomenou, že je tu ještě jeden druh muziky, který všechny tři města spojuje a tím je metal.
Které baskytaristy na české hudební scéně považuješ za nejzásadnější?
O tom jsem nikdy nepřemýšlel. Sólové baskytaristy moc nesleduji. A kapely vnímám spíš jako celek. I když musím říct, že když slyším nějakou příjemnou baskytarovou linku, tak si ji užívám. To je vlastně odpověď. Nejzásadnější jsou ti baskytaristi, kteří třeba nejsou nijak výrazně slyšet, ale takoví, kteří, kdyby najednou přestali hrát, tak celá skladba spadne a bude znít bez basy hnusně.
Na závěr otázka o sprosťáka Bukowského: Zkusil bys to někdy s prostitutkou?
Kdybych ji miloval, tak ano.
SETKÁNÍ BASSLIDIČEK 2007
23. 6. 2007 od 10:00 do 18:00 v KD Nymburk
23. 6. 2007 od 19:00 kavárna U Tanečnice, Nymburk
Michal Kořínek (*1974)
Znamení zvěrokruhu: Kozoroh
Účinkoval ve skupinách:
Archa/The Mist
Fakt
Pleš
Radio?95
Aliwasi
Dědičná zátěž
Vkratkosti
Potěškoště
Pravidelně vystupuje se skupinami
Qwil
SO
Diskografie:
Radio?95 ? 3 live koncerty
Aliwashi ? Kráčet v kruhu
Aliwashi ? ...jsou cesty
Potěškoště ? Týden v láhvi
Qwil ? Kořen & Petra Qwil, 1 live koncert
Qwil ? To se stává
SO ? SO (Exit)
SO ? Simulovaný orgasmus
Odkazy:
http://www.sweb.cz/korinem/sevi/
stránky o basové kytaře a setkání basslidiček
Setkání basslidiček
(zvětšit)
Setkání basslidiček
(zvětšit)
Setkání basslidiček
(zvětšit)
Setkání basslidiček
(zvětšit)
Setkání basslidiček
(zvětšit)
Setkání basslidiček
(zvětšit)
(Nymburk, 15. 6. 2007, 12:00)
© Hlučná samota - Nymburk jinýma očima (http://hlucnasamota.net/) 2007
článek naleznete na adrese
http://hlucnasamota.net/clanek.php/id-1979